Neustálé protahování brexitu: Co očekávat od dnešního mimořádného summitu?

Od 29. března 2019, kdy mělo Spojené království Velké Británie a Severního Irska oficiálně opustit Evropskou unii, se mezi unijními a britskými lídry debatuje hned o několika náhradních termínech brexitu. Aktuálně je nejbližší datum stanoveno na 12. duben. Británie však Unii tento pátek neopustí, opět. Znamenalo by to totiž, že by došlo k mnohými obávanému tvrdému brexitu – brexitu bez dohody. Dohoda o odchodu Spojeného království z EU totiž stále nebyla v britské Dolní sněmovně schválena. Jako další potenciální termín byl stanoven 22. květen. Vystoupení k tomuto datu by znamenalo, že by se Británie nemusela účastnit voleb do Evropského parlamentu, které v letošním roce proběhnout mezi 23. a 26. květnem.

Aktuální vnitropolitická situace na ostrovech však nenasvědčuje tomu, že by země byla schopná do 22. května EU opustit. Nejenže ani na třetí pokus nedošlo ke schválení brexitové dohody v britském parlamentu, ale navíc nebylo doposud stanoveno další datum, kdy by se o dohodě mělo ve Westminsteru znovu rozhodovat.

Po teoretickém schválení dohody v parlamentu musí být dohoda ratifikována a následně bude potřeba přijmout nové zákony a další legislativní opatření, která budou mít za cíl usnadnění samotné implementace legislativy. Tento proces si bude žádat přesný časový harmonogram a dá se předpokládat, že se ratifikace a doplňující legislativa nestihne ošetřit do 22. května.

Další alternativní termíny brexitu

Krátkodobý odklad brexitu, který v první řadě razantně prosazovala premiérka Theresa Mayová, se nejspíš konat nebude. Mayová si původně představovala odklad brexitu maximálně do konce června, její vládní návrh takovéhoto odkladu byl dokonce před pár dny schválen v parlamentu – možnost krátkého odkladu do 30. června podpořilo celkem 420 poslanců, 110 se postavilo proti. Podle tohoto plánu by země mohla Unii opustit i dříve, v případě, že by došlo k nenadálému schválení dohody.

Horizont takto nastaveného odkladu se však nelíbí unijním lídrům. Ti v Mayovou, její vizi brexitu a jeho vykonání ztrácí každým dnem více a více důvěry. Nepředpokládají, že by Mayová do konce června zvládla sjednotit vlastní stranu, natož že by přesvědčila poslance, aby rozvodovou dohodu konečně (na počtvrté) schválili, a mohlo by se tak přejít k její následné ratifikaci, implementaci a uvedení v platnost.

Země tak podle mnohých zatím stále směřuje k naprosto neřízenému brexitu, jehož neustálé protahování znamená nejen pro britskou vládu, ale i pro domácí firmy a podniky, obrovské výdaje.

Předseda Evropské rady Donald Tusk proto přišel s dalším, zcela novým řešením patové situace – s tzv. „flexibilním odkladem“ brexitu. Očekává se, že Tusk navrhne až roční odklad brexitu na dnešním mimořádném summitu EU v Bruselu. Předseda Evropské rady již v uplynulých dnech naléhal na ostatní lídry EU-27, aby až roční flexibilní odklad podpořili. Je to podle něj jediné řešení, jak se vyhnout dalším nouzovým summitům a jak odstranit hrozbu stanovování termínů odchodu, které nebudou nikdy dodrženy.

Flexibilní odklad odchodu britských ostrovů z EU má do procesu vyjednávání zavést chybějící jistotu a předvídatelnost, jelikož bude mít britská vláda více času na přehodnocení svého postoje a strategie. Británie by zároveň při takovém odkladu mohla Unii opustit kdykoliv v průběhu nastaveného roku, pokud by došlo ke splnění všech výše zmíněných legislativních podmínek.

Tusk upozornil, že i při tomto flexibilním odkladu brexitu by došlo ke stanovení určitých podmínek, které budou muset nejdříve odsouhlasit ostatní unijní představitelé. Jednou z těchto podmínek by byla například nemožnost znovuotevření rozvodové dohody nebo udržení „upřímné spolupráce“ mezi EU a Spojeným královstvím, a to především kvůli francouzským obavám, že by se Británie v případě až ročního odkladu účastnila unijních rozhodovacích procesů.  

Na to Tusk nicméně pronesl, že by “Británie měla zůstat plným unijním členem, se všemi právy a povinnostmi, které členství v EU přináší, a že stále může kdykoliv odvolat článek 50, jak dříve uvedl Evropský soudní dvůr.“

Dále dodal: „Žádná ze stran (EU, ani Velká Británie, pozn. redakce) by se neměla v žádné fázi tohoto těžkého rozhodovacího procesu cítit ponížena.“

Očekává se, že premiérka Mayová i přesto na summitu evropské lídry požádá o krátký odklad brexitu. Každá ze stran tak na summit přichází se zcela odlišným postojem a vizí budoucí perspektivy, datum možného odchodu Spojeného království z Evropské unie bude tedy výsledkem dalšího vyjednávání.

Související

Donald Tusk

Polskem hýbe otázka migrační politiky. Tusk chce zastavit právo na azyl

Polská vízová politika vůči občanům Ruska patří mezi nejpřísnější v Evropě, uvedlo polské ministerstvo vnitra na sociální síti X. Tím reagovalo na výroky Blažího Pobožyho, poradce prezidenta a bývalého náměstka ministra vnitra, který v rozhovoru pro Radio ZET zmínil, že více než 60 000 ruských občanů vstoupilo v první polovině letošního roku do Polska. Z toho 42 000 z nich překročilo hranici přímo z území Ruska.

Více souvisejících

Donald Tusk EU (Evropská unie) Theresa Mayová Brexit

Aktuálně se děje

včera

Lukáš Vácha

Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun

Začátkem listopadu byl na programu fotbalové Fortuna ligy třaskavý duel mezi Hradcem Králové a pražskou Slavií (1:1). Třaskavý byl na tolik, že nebylo nouze o rozmíšky hráčů na hřišti, ale i mezi střídačkami. Vrcholem všeho byla rasistická poznámka vůči slávistovi Ondřeji Lingrovi ze strany hradeckého asistenta Lukáše Váchy, který fotbalistu nazval „cikánem“. Na případ po zápase upozornil slávistický předseda představenstva Jaroslav Tvrdík, který ho dal do souvislosti s tím, že před tímto zápasem se hradecký klub zaujal postoj proti rasismu na tribunách. I když se pak Lukáš Vácha za svoji poznámku omluvil, trest od disciplinární komise ho neminul. Dostal stopku dva měsíce a musí zaplatit pokutu ve výši 40 000 korun. 

včera

Ondřej Smetana

Slovácko představilo nového trenéra Smetanu. Přišel z Ružomberoku za 100 000 eur

Fotbalové Slovácko už ví, kdo je nástupcem nedávno odvolaného kouče Romana Westa. Stal se jím dvaačtyřicetiletý stratég Ondřej Smetana, jenž se s vedením uherskohradišťského klubu dohodl na spolupráci až do léta roku 2027. Osud vedl rok slovenský Ružomberok, se kterým se Slovácko dohodlo podle serveru isport.cz na odkupu tohoto trenéra. Ten nakonec přišel za 100 000 eur (v přepočtu 2,5 milionu korun). 

Aktualizováno včera

včera

Organizace spojených národů

COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN

Na setkání G20, které se koná tento týden v Riu de Janeiru, čelí světoví lídři naléhavé výzvě k řešení klimatické krize. Organizace spojených národů (OSN) varuje, že pokud se bohaté země nezavážou poskytnout stovky miliard dolarů na pomoc nejchudším zemím při snižování emisí a přizpůsobování se extrémním klimatickým podmínkám, hrozí „ekonomická zkáza“, uvedl server The Guardian.

včera

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Svět se učí od Ukrajiny. Válka proti Rusku přináší zkušenosti, do světa je posílá malý tým vojáků

Americké armádní jednotky umístěné v Evropě, od malých oddílů až po velitelské štáby, získávají cenné zkušenosti z konfliktu na Ukrajině. Tyto poznatky jsou nyní klíčovou součástí druhé fáze modernizačního programu, uvedli zástupci armády na tiskové konferenci pořádané v rámci výročního setkání Asociace americké armády (AUSA) ve Washingtonu.

včera

včera

včera

včera

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS)

ISS čelí vážnému problému. USA se bojí, Rusko ho neřeší

Ruská část Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) čelí vážným problémům. Únik tlaku a vzduchu z modulu Zvezda, který byl poprvé zaznamenán v roce 2019, se v posledním roce zhoršil a dosáhl nového maxima. Tento problém rozdělil názory odborníků z NASA a ruské vesmírné agentury Roskosmos na závažnost situace, uvedl server CNN.

včera

včera

včera

Ukrajinská armáda

Výcvik ukrajinských vojáků v Polsku: Jak přesně probíhá a co se důstojníci učí?

Na monitoru se objevuje řada živých záběrů z dronů, které snímají bojiště v ruské Kurské oblasti, kde ukrajinské síly od srpna čelí ruským jednotkám. Před monitorem sedí ukrajinský důstojník, jehož oči jsou upřeny na obrazovku. Kousek za ním se shlukují další důstojníci kolem velké papírové mapy, na níž se vinou složité linie ukrajinských a ruských vojenských pozic.

včera

Robert Fico

Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska

Premiér Slovenska Robert Fico podnikl mezi 31. říjnem a 5. listopadem 2024 oficiální návštěvu Číny. Na tuto cestu ho doprovázela nezvykle velká delegace, která zahrnovala osm ministrů, dva náměstky ministrů a zástupce 56 slovenských firem a obchodních asociací. Delegace navštívila Peking, Hefei a Šanghaj, kde se zúčastnila zahájení Čínské mezinárodní výstavy importů, uvedl server The Diplomat.

včera

včera

včera

včera

15. listopadu 2024 21:08

Vít Rakušan

Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) představil zástupcům odborů bezpečnostních sborů parametry plánovaného růstu platů policistů a hasičů pro příští rok. Nad rámec už schválených 1500 Kč získá každý policista i hasič dalších 1000 Kč jako součást stabilizačního příspěvku, informovalo ministerstvo vnitra v tiskové zprávě. 

15. listopadu 2024 19:43

Ceny másla řeší ÚOHS. Fiala se pustil do Babiše, ten označil premiéra za klauna

Ceny másla jsou v Česku už nějaký čas velkým tématem, které se přeneslo i do nejvyšších pater české politiky. Premiér Petr Fiala (ODS) a jeho předchůdce Andrej Babiš (ANO) se přou o to, jak velký je podíl Agrofertu z Babišových svěřenských fondů na trhu. Máslem se mezitím začal zabývat i antimonopolní úřad. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy