Farage zahájil kampaň své nové strany: Musíte pocítit hněv příznivců brexitu

Zhruba šest týdnů před volbami do Evropského parlamentu dnes britský europoslanec Nigel Farage zahájil předvolební kampaň své nové Strany pro brexit. Bývalý předseda protiunijní Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP), který byl před referendem v roce 2016 jednou z hlavních tváří tábora zastánců odchodu své země z Evropské unie, mimo jiné řekl, že parlamentní strany musí pocítit hněv příznivců brexitu.

"Tato strana tu není jen proto, aby bojovala v evropských volbách... tato strana tu není jen proto, aby vyjádřila náš hněv - 23. květen je prvním krokem Strany pro brexit. Změníme politiku nadobro," uvedl dnes Farage na zahájení předvolební kampaně ve středoanglickém městě Coventry.

Britský parlament podle Farage zcela ztratil kontakt se zemí a britským lidem. Jeho strana chce ale způsobit "demokratickou revoluci", která naruší politický systém dvou stran.

We deserve so much better than the politicians we currently have. Britain needs The Brexit Party, and The Brexit Party needs you. pic.twitter.com/odNjerJ022

— Nigel Farage (@Nigel_Farage) 12. dubna 2019

Premiérka Theresa Mayová se s premiéry a prezidenty sedmadvaceti členských zemí EU tento týden na mimořádném summitu v Bruselu dohodla na dalším odkladu odchodu Británie z bloku. Původně mělo Spojené království EU opustit již 29. března, později byl termín odložen na dnešek. Nyní je datum brexitu stanoveno na 31. října.

Pokud se ale podaří brexitovou dohodu, kterou Mayová již loni vyjednala s Bruselem, schválit před posledním říjnovým dnem, bude moci Británie z EU odejít i dříve. Nebude-li ale dohoda schválena do 22. května, budou se muset Britové účastnit voleb do Evropského parlamentu, které by se zřejmě konaly 23. května.

Farage je přesvědčen, že jeho nová Strana pro brexit může eurovolby v Británii vyhrát. Dnes představil také některé kandidáty. Jednou z uchazeček o křeslo europoslankyně je i Annunziata Mary Glanvilleová, sestra neoficiálního mluvčího euroskeptického křídla Konzervativní strany Jacoba Reese-Mogga.

Farage se dnes vyhranil i vůči své někdejší straně UKIP. Na rozdíl od ní podle něj Strana pro brexit nebude "poskvrněna" krajní pravicí a bude "netolerantní k jakékoli netoleranci". Zástupci UKIP už Stranu pro brexit označili za "automobil", jehož jediným smyslem je dostat Farage opět do Evropského parlamentu.

Podle některých pozorovatelů se dá čekat, že by se eurovolby v Británii mohly proměnit v de facto další referendum o brexitu. Jiní odborníci ale upozorňují na to, že ani konzervativci, ani labouristé nemají na odchod Británie z EU vyhraněný názor. V obou stranách jsou jeho příznivci i odpůrci.

Související

Keir Starmer, předseda Labouristické strany

Volby v Británii: Starmer vystřídá Sunaka, který uznal porážku. Labouristé mají přes 400 křesel

Ve Velké Británii po čtrnácti letech končí vláda konzervativců. Vítěz byl do rána určen v naprosté většině z celkových 650 obvodů, přičemž labouristé mají pohodlnou většinu o nejméně 100 křesel, uvedla televize Sky News. Současný premiér Rishi Sunak uznal porážku a pogratuloval lídrovi opozice Keiru Starmerovi, který se stane příštím předsedou britské vlády. 

Více souvisejících

Nigel Farage Velká Británie Evropské volby 2019 EU (Evropská unie) Strana pro brexit

Aktuálně se děje

před 24 minutami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 53 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

Španělsko se topí pod vodou. Video ukazuje, jak povodně zaplaví město za pár vteřin

Španělsko čelí ničivým záplavám, které si dosud vyžádaly přes dvě stě obětí a zanechaly desítky tisíc lidí bez domova či přístupu k základním službám. V reakci na tuto přírodní katastrofu španělský premiér Pedro Sánchez nařídil největší mírové nasazení vojenských jednotek v historii země.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy