Bývalý italský premiér Silvio Berlusconi má nakročeno k tomu, aby se po květnových eurovolbách stal patrně nejznámějším nováčkem v Evropském parlamentu (EP). Díky prvnímu místu na kandidátce své strany má zvolení takřka jisté, stejně jako další tváře známé z národních vlád. Je mezi nimi například polská expremiérka Beata Szydlová nebo německá ministryně spravedlnosti Katarina Barleyová, napsal server Politico.eu.
Vzhledem k tomu, že část ze současných 751 europoslanců v květnu nekandiduje a další mají malou šanci na úspěch, očekává se, že přibližně polovinu zvolených budou tvořit nováčci.
Dvaaosmdesátiletý mediální magnát a trojnásobný italský premiér Berlusconi je jedničkou na listině své strany Vzhůru, Itálie, které dávají průzkumy šanci přibližně na osm europoslanců. Ačkoli některá média podotýkají, že pro muže odsouzeného za daňové úniky a dlouhodobě čelícího řadě obvinění je motivací hlavně imunita spojená s poslaneckým mandátem, sám Berlusconi hodlá být v Bruselu a Štrasburku vidět.
Fino a quando abbiamo governato noi la #disoccupazione è rimasta due punti sotto la media europea. Da quando una sorta di colpo di stato legale ha cacciato l’ultimo governo scelto dagli italiani, è salita e ora rischia di aumentare ancora.@ilfoglio_it pic.twitter.com/HqXARJCnGE
— Silvio Berlusconi (@berlusconi) 25. dubna 2019
Tento týden v textu zveřejněném v listu Corriere della Sera napsal, že chce zprostředkovat dohodu mezi nejsilnější europoslaneckou frakcí lidovců, kam patří i jeho strana, a euroskeptickými formacemi kolem strany Liga, vedené italským ministrem vnitra Matteem Salvinim. Ten má v plánu spojit protievropské síly v EP, aby získaly větší vliv na jeho chod. Berlusconi už v europarlamentu působil na přelomu století a tehdy čelili zákonodárci výzvám, aby jej kvůli vyšetřování údajných daňových machinací zbavili imunity.
Szydlová, která vedla polskou vládu v letech 2015 až 2017, stojí v čele kandidátky vládní strany Právo a spravedlnost (PiS). Ta bude podle voličských anket dominantní silou evropských voleb v Polsku. V Bruselu zanechala jako premiérka stopy hlavně vedením sporů s Evropskou komisí kvůli právnímu státu v Polsku a také tím, že se jako jediná z unijních lídrů vyslovila proti znovuzvolení svého krajana a názorového oponenta PiS Donalda Tuska do čela Evropské rady.
Aktivní europoslankyní zřejmě bude německá ministryně spravedlnosti Katarina Barleyová, která vede kandidátku sociálních demokratů. V minulosti se podle médií vyslovila například pro vytvoření společné unijní armády nebo pro větší regulaci sociálních sítí.
Také strana francouzského prezidenta Emmanuela Macrona postavila do čela své kandidátky ženu, která ještě v březnu seděla v ministerském křesle. Někdejší ministryně pro evropské záležitosti Nathalie Loiseauová proslula tvrdým přístupem k požadavkům Británie při vyjednávání o vystoupení z EU a patří mezi politiky, kteří podporují brexit.
Španělský ministr zahraničí Josep Borrell je zase jedničkou na seznamu kandidátů vládních socialistů a do EP se vrátí po deseti letech. Politik, který byl v letech 2004 až 2007 předsedou europarlamentu, je zastáncem užší evropské integrace. Některá média spekulují, že by se mohl stát španělským kandidátem na příštího evropského komisaře.
Související
Za dvojí hlasování v evropských volbách bude hrozit sankce
Rok 2019 pohledem EU: Klíčové výzvy, kterým jsme čelili
Evropské volby 2019 , evropský parlament , Beata Szydlová , Silvio Berlusconi
Aktuálně se děje
před 23 minutami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 1 hodinou
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 1 hodinou
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 2 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 2 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 3 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 3 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 3 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 3 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 3 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 4 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 4 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 4 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 5 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 6 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 6 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 6 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 7 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 7 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 8 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.
Zdroj: Libor Novák