Evropské volby v Maďarsku: Orbán očekává další vítězství

Málokdo očekává, že by volby do Evropského parlamentu v Maďarsku tuto neděli mohly skončit velkým překvapením, neboť výrazné vedoucí postavení vládnoucího Maďarského občanského svazu (Fidesz) je na tamní politické scéně nadále pevné. Průzkumy naznačují, že strana premiéra Viktora Orbána si přinejmenším udrží svých dosavadních 12 z 21 křesel, které Maďarům v zastupitelském sboru Evropské unie připadají.

Vzhledem k předpokládanému jasnému vítězství Fideszu nelze ani počítat se změnou převažujícího postoje maďarských europoslanců k hlavním otázkám, které hýbou unií. V případě Maďarska jde zejména o migraci, o rozsah pravomocí Evropské komise a o dodržování zásad právního státu.

V průzkumech se podpora Orbánovy strany mezi voliči odhodlanými hlasovat držela mezi 50 až 57 procenty. Podle některých anket by koalice Fideszu s Křesťanskodemokratickou lidovou stranou (KDNP) mohla získat až 62,2 procenta hlasů. Minule v roce 2014 jich dostala 51,5 procenta.

Maďarská vláda, a tím i Fidesz, si zatím udržují podporu voličů především razantní protiimigrační politikou, kterou uplatňuje po roce 2015, kdy pře Maďarsko mířilo na Západ množství migrantů především z Blízkého východu přes Maďarsko na Západ.

Budapešť tehdy na hranicích se Srbskem a poté i s Chorvatskem nechala postavit plot. Posléze zpřísnila postih ilegálního vstupu do Maďarska a pravidla pro udělování azylu. Orbán se za to dočkal tvrdé kritiky z Bruselu i z řady zemí EU.

Na velké podpoře premiéra Orbána a jeho strany mnoho nezměnily ani občasné projevy nesouhlasu veřejnosti s konkrétními kroky kabinetu, jako byly demonstrace proti novele zákoníku práce. Této novele se dostalo přezdívky "otrocký zákon" kvůli zvýšení limitů na počet přesčasů pro zaměstnance. I tyto poměrně silné protesty, podpořené odborovými organizacemi, nakonec vyprchaly.

Orbán kampaň před eurovolbami založil na kritice Evropské komise za přístup k migraci. Maďarský premiér se kvůli kampani namířené proti EK i jejímu předsedovi Jeanu-Claudeau Junckerovi dostal do tvrdého střetu s částí Evropské lidové strany (EPP).

Delší dobu trvající problémy s Budapeští - spojené i s porušováním principů vlády práva, svobody tisku a práv menšin - nakonec vyústily v březnové rozhodnutí evropských lidovců pozastavit členství Fideszu ve své frakci. Orbán ale doufá, že v Evropském parlamentu bude po volbách více poslanců stran, jež sdílejí jeho odpor vůči migraci.

Výrazně méně hlasů než Fidesz čekají, stejně jako v předchozích eurovolbách, další maďarské politické strany. Z průzkumů nelze jednoznačně vyvodit, jaké bude jejich pořadí ani kolik se jich dostane nad limit pěti procent hlasů. Rozhodně by ale mezi nimi měla být Maďarská socialistická strana (MSZP), jež má nyní dva mandáty a podle anket by jí mohly zůstat, naplní-li se odhad zisku 10 až 11 procent hlasů. V Evropském parlamentu by mělo zůstat také radikální Hnutí za lepší Maďarsko (Jobbik), které ale asi nezopakuje úspěch z roku 2014, kdy získala tři europoslance.

Do boje o poslanecká křesla se v Maďarsku přihlásilo 11 politických formací. Kandidátů je celkem 290.

Související

Volby, ilustrační foto

Za dvojí hlasování v evropských volbách bude hrozit sankce

Případné vícenásobné hlasování při volbách do Evropského parlamentu se stane přestupkem, za který bude hrozit pokuta až 10.000 korun. Změnu v návaznosti na rozhodnutí Evropské rady přinese novela o volbách do Evropského parlamentu, kterou dnes podepsal prezident Miloš Zeman. ČTK to sdělil jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Novela začne platit od příštího roku.
Evropská Unie

Rok 2019 pohledem EU: Klíčové výzvy, kterým jsme čelili

Komentář - Do roku 2019 vstupovala Evropská unie s velkým očekáváním i odhodláním, bylo totiž zřejmé že se bude jednat o rok plných výzev a důležitých událostí, které ovlivní fungování a směřování unie v nadcházejících letech. Jakým výzvám evropský blok v uplynulém roce čelil a jak se s nimi vypořádal? Tento článek se zaměří na klíčové tři klíčové okamžiky první poloviny roku 2019.

Více souvisejících

Evropské volby 2019 Maďarsko Viktor Orbán

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 40 minutami

Uvedení Lenky Bradáčové do funkce nejvyšší státní zástupkyně (1.4.2025) Prohlédněte si galerii

Bradáčová se oficiálně stala nejvyšší státní zástupkyní. Novým vrchním státním zástupcem je Štěpánek

Lenka Bradáčová dnes oficiálně převzala funkci nejvyšší státní zástupkyně. Na slavnostním ceremoniálu v Brně ji do úřadu uvedli premiér Petr Fiala a ministr spravedlnosti Pavel Blažek (oba ODS). Bradáčová, která dosud vedla Vrchní státní zastupitelství v Praze, nahrazuje Igora Stříže, jenž odstoupil z osobních a rodinných důvodů. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Portland, ilustrační foto

Do USA nejezděte. Stále více států vyzývá k úplnému bojkotu cestování

Stále větší počet států vydává varování před cestami do Spojených států a mnozí zahraniční turisté se rozhodují, zda USA při svých cestách úplně vynechat. Důvodem jsou změny politiky prezidenta Donalda Trumpa, celní opatření vůči spojencům a zpřísnění imigračních kontrol. Tento trend by mohl mít dalekosáhlé důsledky nejen pro americký turistický průmysl, ale i pro ekonomiku jako celek.

před 2 hodinami

Donald Trump

V USA se bouří proti odsouzení Le Penové. Ozval se i Trump

Prezident Spojených států Donald Trump ostře reagoval na pondělní verdikt francouzského soudu, který zakázal krajně pravicové političce Marine Le Penové kandidovat do veřejných funkcí po dobu pěti let. Trump označil rozhodnutí za „velkou věc“ a vyjádřil pochybnosti o spravedlnosti procesu.

před 2 hodinami

Jakub Menšík

Životní úspěch tenisty Menšíka. Ve finále turnaje Masters v Miami porazil svůj vzor Djokoviče

Životní cesta tenisty Jakuba Menšíka turnajem v Miami byla završena tím nejlepším možným způsobem. Uspěl nakonec ve finále, když v něm dokázal porazit svůj vzor Srba Novaka Djokoviče dvakrát 7:6. Pro teprve devatenáctiletého českého talenta se jedná o první velké vítězství na okruhu ATP a díky němu ve světovém žebříčku poskočil na pro zatím nejlepší umístění v kariéře, tedy na 24. místo. Menšík se mimochodem stal také prvním českým tenistou od roku 2005, který ovládl turnaj kategorie Masters 1000. Tehdy se to podařilo Tomáši Berdychovi.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml se poprvé vyjádřil ke slovům Trumpa, že je naštvaný na Putina

Rusko i nadále udržuje pracovní vztahy se Spojenými státy, přestože americký prezident Donald Trump v nedávném rozhovoru uvedl, že je „rozčílený“ a „naštvaný“ na ruského prezidenta Vladimira Putina. V prvním oficiálním vyjádření k Trumpovým výrokům se Kreml pokusil napětí mezi oběma lídry zmírnit.

včera

Elon Musk

Muska verdikt soudu nad Le Penovou vytočil: Standardní taktika po celém světě

Verdikt francouzského soudu, který vyloučil Marine Le Penovou z prezidentských voleb v roce 2027 kvůli jejímu odsouzení za zpronevěru, vyvolal ostrou reakci nejen ve Francii, ale i ve Spojených státech. Mezi nejhlasitější kritiky rozhodnutí patří Elon Musk, technologický magnát a důležitý poradce prezidenta USA Donalda Trumpa.

včera

včera

včera

Švédsko, ilustrační foto

Švédové oznámili obří balíček pomoci Ukrajině

Švédsko oznámilo další rozsáhlý balík vojenské pomoci pro Ukrajinu v hodnotě 1,6 miliardy dolarů. Nová podpora se zaměří na posílení protivzdušné obrany, dělostřelectva, satelitní komunikace a námořních kapacit. Švédsko se díky této sumě stává osmým největším přispěvatelem do obranného úsilí Kyjeva.

včera

včera

Marine Le Pen, předsedkyně Národní fronty (NF)

Čtyři roky vězení, milionové pokuty, konec kanditatury. Le Penová si u soudu vyslechla trest

V Paříži padl rozsudek, který může zásadně změnit politickou budoucnost Francie. Marine Le Pen, klíčová postava krajní pravice a lídryně strany Národní sdružení (RN), byla shledána vinnou ze zpronevěry finančních prostředků Evropské unie. Soud jí vyměřil pětiletý zákaz výkonu veřejné funkce, čtyřletý trest odnětí svobody, z toho dva roky podmíněně s domácím vězením, a pokutu ve výši 100 000 eur (cca 2,5 milionu korun). Verdikt je pro Le Pen drtivou ranou, neboť byla favoritkou prezidentských voleb v roce 2027.

včera

USA a Írán si vzájemně vyhrožují. Hrozba střetu není bezprostřední, uklidňuje expert

Slovní přestřelky mezi Teheránem a Washingtonem nabírají na ostrosti a svět s obavami sleduje, zda se nenaplňuje scénář ozbrojeného střetu. Zatímco americký prezident Donald Trump varoval Írán před možným bombardováním, pokud nepřistoupí na přímá jednání o jaderné dohodě, íránské vedení reagovalo po svém – uvedlo své raketové jednotky do stavu bojové pohotovosti.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy