Zelená vlna nebo řetězová reakce? Tradiční frakce v novém europarlamentu budou závislé na Zelených

I přestože se evropské „zelené strany“ v posledních letech těší z narůstající voličské podpory, v aktuálně probíhajících celounijních volbách jim je oproti předchozímu volebnímu období odhadováno pouze o několik křesel navíc. Nejaktuálnější průzkumy a odhady kalkulují se ziskem 55 křesel v Evropském parlamentu, ve kterém bude do odchodu Spojeného království z EU (31. října 2019) sedět 751 europoslanců.

Po tom, co strany zelených získaly v loňském roce enormní podporu v německých spolkových republikách Bavorsku a Hesensku, v belgických místních volbách a v národních volbách v Lucembursku, začali lídři Evropské strany zelených hovořit o „nastupující vlně Zelených“. Krátce nato zabodovali zelení i v německých celonárodních volbách.

Úspěch zelených environmentálně nakloněných stran je fenoménem současné evropské politiky. Vzestup jejich podpory lze sledovat v důsledku finanční a dluhové krize, se kterou se unie potýkala na konci předchozího desetiletí. Tématika klimatu a ochrany životního prostředí byla jedním z hlavních bodů kampaně, která letošní eurovolby doprovázela a doposud doprovází. Mnozí voliči zelené strany podporují také z toho důvodu, že je považují za jakési protipóly tradičních stran, které se v současnosti podílejí na vytváření politik na národní i evropské úrovni.

Strany zelených obecně zaznamenávají největší volební úspěchy v bohatších a západních státech Evropské unie, jako je právě již zmíněné Německo. Jedná se tak spíše o řetězovou reakci než o masivní „zelenou vlnu.“

Předvolební průzkumy ukazují, že by zelené strany mohly zvítězit přibližně ve 13 z 28 unijních státech. Z východoevropských států se největší zisky Zelených předpokládají v Litvě a na jihu Evropy ve Španělsku díky regionálním separatistickým stranám. Odhady však předpovídají, že by se frakce Evropské strany zelených spolu s jejich partnerskou Evropskou svobodnou aliancí (EFA) měla celkově ve volbách umístit až na 6. místě. Předpokládá se, že ve víkendových eurovolbách opět zvítězí Evropská lidová strana, těsně za ní se umístí frakce socialistů a liberálů, třetí příčka připadne Alianci liberálů a demokratů v Evropě, čtvrté místo obsadí Salviniho nově vzniklá evropská nacionalistická aliance a páté místo připadne Evropským konzervativcům a reformistům.

"Zelená vlna" tedy evropské volby příliš nezasáhne. Evropská frakce zelených bude nicméně hrát zcela zásadní roli ve formování pro-evropského části nového parlamentu. Žádná z tradičních dominantních stran totiž pravděpodobně nezíská takový počet hlasů, aby v novém europarlamentu vytvořila většinu, a bude se tedy spoléhat na menší evropské frakce, jakými jsou právě Zelení.

Související

Lukáš Vlček (použito se svolením L. Vlčka) Rozhovor

Pokud bude Síkela eurokomisařem, jsem připraven stát se ministrem, říká místopředseda STAN Vlček pro EZ

Jak Starostové hodnotí výsledek evropských voleb? Proč se už s Danuší Nerudovou nepočítá na post evropské komisařky? Jak moc reálná je situace, v níž se eurokomisařem stane současný ministr průmyslu Síkela? Nejen na tyto otázky se EuroZprávy zeptaly Lukáše Vlčka, místopředsedy STAN a také možného kandidáta na nového ministra průmyslu a obchodu. 

Více souvisejících

Eurovolby Volby Strana zelených EU (Evropská unie) evropský parlament životní prostředí Klimatické změny

Aktuálně se děje

před 27 minutami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 30 minutami

před 55 minutami

před 1 hodinou

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit

Rusko ve čtvrtek podle všeho zaútočilo na Ukrajinu mezikontinentální balistickou střelou. Jde o první případ v historii, kdy některá země zaútočila tímto druhem zbraně na jinou.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy