Krajní pravice rozloží EU? Zaznělo rázné varování

Předminulý víkend sezval italský premiér Matteo Salvini představitele 11 evropských krajně pravicových stran do Milána, připomíná Patrik Hermansson v komentáři pro server The Independent. Aktivista z nevládní organizace Hope Not Hate, který se dlouhodobě zabývá výzkumem krajní pravice, dodává, že setkání přihlíželo na 25 tisíc lidí.

Propojená síla

„Musíme zajistit budoucnost pro naši zemi a naše děti,“ cituje aktivista nizozemského protimusliského a protipřistěhovaleckého populistu Geerta Wilderse. Varuje, že jeho slova připomínají nechvalně známou neonacistickou frázi 14 slov.

V centru pozornosti byla toxická teze, že Evropa čelí útoku muslimů a liberálních elit, přičemž představitelé uvedených stran chtějí v rámci nově zvoleného Evropského parlamentu zformovat vlastní frakci, poukazuje Hermansson. Dodává, že formace by mohla disponovat až desetinou křesel, pokud se k ní nepřidají další strany.

V evropských volbách neposílila pouze Salviniho Liga Severu, ale také krajně pravicová protimuslimská Alternativa pro Německo, polská strana Právo a spravedlnost a nová krajně pravicová španělská partaj Vox, což platí i o francouzské Národní frontě, uvádí aktivista. Obává se, že uvedené strany jsou odhodlány prosazovat svou agendu, i když budou v menšině, a výsledkem toho je například zastavení operací na záchranu migrantů ve Středozemním moři v důsledku tlaku italské vlády.

Milánské setkání podtrhlo skutečnost, že evropská krajní pravice je silně propojená, tvrdí Hermansson. Podotýká, že sílí spolupráce na úrovni jednotlivců, mládežnických organizací i samotných stran, kterou stimuluje internetový krajně pravicový aktivismus.

„Krajní pravice se dlouho snaží vytvořit formálnější mezinárodní partnerství. To se zpravidla nedařilo podle představ,“ pokračuje aktivista. Vysvětluje, že spolupráci často podrývají spory o národní zájmy i ideologické rozpory, což platí také ve vztahu k Evropskému parlamentu, kde se krajně pravicové strany rozcházejí v přístupu k Rusku, přerozdělování migrantů a rozpočtovým otázkám.

To Hermansson považuje za důvod, proč selže i Salviniho pokus o vytvoření nového uskupení – i kdyby Salvini rezignoval na společný přístup k rozpočtu, evropská krajní pravice zřejmě náhle nenalezne shodu ohledně Ruska či distribuci migrant mezi členskými státy EU.

Rozklad zevnitř

Za mnohem znepokojivější aktivista označuje fakt, že hlubší cíle uvedených stran nezávisí na jejich jednotě či shodě ve specifických otázkách. „Klíčové poselství populistické krajní pravice ve vztahu k EU zní, že Unie samotná je hrozbou pro národní suverenitu a identitu, a proto je nutné vliv EU omezit,“ píše Hermansson. Zmiňuje prohlášení Tomia Okamury z české SPD na milánském shromáždění, že Evropané si musí vybrat mezi svobodou a suverenitou národů, nebo předáním pravomocí těm, kteří plánují zlikvidovat národní státy.

Fragmentace a nesouhlas ve specifických otázkách nejsou tak podstatné, pokud je hlavním cílem omezení vlivu EU, namísto jeho posílení či nasměrování určitým směrem, deklaruje Hermansson. Varuje, že v tomto smyslu může být fragmentace i užitečná, jelikož nesouhlas mezi skupinami v Evropském parlamentu hraje ve prospěch oslabení vlivu evropských struktur, brzdí jejich rozhodovací proces a může dále oslabovat progresivní a humanitární projekty.

Obecný argument krajní pravice zní, že EU je „samozvaným prorokem“, neefektivním a drahým politickým divadlem, které musí platit tvrdě pracující Evropané, vysvětluje aktivista. Poukazuje, že aliance krajně pravicových stran může být sice nereálná, ale ani tak nelze přeceňovat rozdíly mezi nimi, jelikož sdílejí představu o křesťanské identitě EU a střetu s islámem, což jim momentálně stačí k zisku hlasů.

Rostoucí síla krajní pravice v Evropě přináší riziko dalšího oslabení možností EU čelit porušování lidských práv či právního státu, míní Hermansson. Připomíná, že eurokomisař pro lidská práva minulý týden vydal zprávu, v níž se konstatuje, že maďarská imigrační politika široce porušuje lidská práva a Evropský parlament již schválil zahájení řízení s Maďarskem kvůli pokusům umlčovat média a odstraňovat nezávislé soudce, které může vést i k sankcím.

„Přesto nepřicházejí pouze špatné zprávy,“ tvrdí aktivista. Poukazuje, že ještě před dvěma lety Národní fronta Marine Le Penové volala po referendu o vystoupení Francie z EU, podobně jako další krajně pravicové strany, což se nyní změnilo, navíc podle průzkumů vidí EU pozitivně dvě třetiny Evropanů a 90 % z nich se domnívá, že bez Unie by bylo hůř, na což mohla mít vliv i zkušenost s problémy okolo brexitu.

Špatnou zprávou však podle Hermanssona zůstává, že krajní pravice hledá cesty k větší spolupráci a oslabování demokracie v Evropském parlamentu. Pokud již krajně pravicové strany chtějí setrvat v EU, budou na prosazování svých cílů pracovat uvnitř, očekává aktivista. Dodává, že jde o marný boj, ale jejich odhodlání nelze podceňovat.

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Matteo Salvini (Liga severu) Marine Le Pen Tomio Okamura Geert Wilders (PVV - Strana pro svobodu)

Aktuálně se děje

před 25 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 34 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy