Krajní pravice rozloží EU? Zaznělo rázné varování

Předminulý víkend sezval italský premiér Matteo Salvini představitele 11 evropských krajně pravicových stran do Milána, připomíná Patrik Hermansson v komentáři pro server The Independent. Aktivista z nevládní organizace Hope Not Hate, který se dlouhodobě zabývá výzkumem krajní pravice, dodává, že setkání přihlíželo na 25 tisíc lidí.

Propojená síla

„Musíme zajistit budoucnost pro naši zemi a naše děti,“ cituje aktivista nizozemského protimusliského a protipřistěhovaleckého populistu Geerta Wilderse. Varuje, že jeho slova připomínají nechvalně známou neonacistickou frázi 14 slov.

V centru pozornosti byla toxická teze, že Evropa čelí útoku muslimů a liberálních elit, přičemž představitelé uvedených stran chtějí v rámci nově zvoleného Evropského parlamentu zformovat vlastní frakci, poukazuje Hermansson. Dodává, že formace by mohla disponovat až desetinou křesel, pokud se k ní nepřidají další strany.

V evropských volbách neposílila pouze Salviniho Liga Severu, ale také krajně pravicová protimuslimská Alternativa pro Německo, polská strana Právo a spravedlnost a nová krajně pravicová španělská partaj Vox, což platí i o francouzské Národní frontě, uvádí aktivista. Obává se, že uvedené strany jsou odhodlány prosazovat svou agendu, i když budou v menšině, a výsledkem toho je například zastavení operací na záchranu migrantů ve Středozemním moři v důsledku tlaku italské vlády.

Milánské setkání podtrhlo skutečnost, že evropská krajní pravice je silně propojená, tvrdí Hermansson. Podotýká, že sílí spolupráce na úrovni jednotlivců, mládežnických organizací i samotných stran, kterou stimuluje internetový krajně pravicový aktivismus.

„Krajní pravice se dlouho snaží vytvořit formálnější mezinárodní partnerství. To se zpravidla nedařilo podle představ,“ pokračuje aktivista. Vysvětluje, že spolupráci často podrývají spory o národní zájmy i ideologické rozpory, což platí také ve vztahu k Evropskému parlamentu, kde se krajně pravicové strany rozcházejí v přístupu k Rusku, přerozdělování migrantů a rozpočtovým otázkám.

To Hermansson považuje za důvod, proč selže i Salviniho pokus o vytvoření nového uskupení – i kdyby Salvini rezignoval na společný přístup k rozpočtu, evropská krajní pravice zřejmě náhle nenalezne shodu ohledně Ruska či distribuci migrant mezi členskými státy EU.

Rozklad zevnitř

Za mnohem znepokojivější aktivista označuje fakt, že hlubší cíle uvedených stran nezávisí na jejich jednotě či shodě ve specifických otázkách. „Klíčové poselství populistické krajní pravice ve vztahu k EU zní, že Unie samotná je hrozbou pro národní suverenitu a identitu, a proto je nutné vliv EU omezit,“ píše Hermansson. Zmiňuje prohlášení Tomia Okamury z české SPD na milánském shromáždění, že Evropané si musí vybrat mezi svobodou a suverenitou národů, nebo předáním pravomocí těm, kteří plánují zlikvidovat národní státy.

Fragmentace a nesouhlas ve specifických otázkách nejsou tak podstatné, pokud je hlavním cílem omezení vlivu EU, namísto jeho posílení či nasměrování určitým směrem, deklaruje Hermansson. Varuje, že v tomto smyslu může být fragmentace i užitečná, jelikož nesouhlas mezi skupinami v Evropském parlamentu hraje ve prospěch oslabení vlivu evropských struktur, brzdí jejich rozhodovací proces a může dále oslabovat progresivní a humanitární projekty.

Obecný argument krajní pravice zní, že EU je „samozvaným prorokem“, neefektivním a drahým politickým divadlem, které musí platit tvrdě pracující Evropané, vysvětluje aktivista. Poukazuje, že aliance krajně pravicových stran může být sice nereálná, ale ani tak nelze přeceňovat rozdíly mezi nimi, jelikož sdílejí představu o křesťanské identitě EU a střetu s islámem, což jim momentálně stačí k zisku hlasů.

Rostoucí síla krajní pravice v Evropě přináší riziko dalšího oslabení možností EU čelit porušování lidských práv či právního státu, míní Hermansson. Připomíná, že eurokomisař pro lidská práva minulý týden vydal zprávu, v níž se konstatuje, že maďarská imigrační politika široce porušuje lidská práva a Evropský parlament již schválil zahájení řízení s Maďarskem kvůli pokusům umlčovat média a odstraňovat nezávislé soudce, které může vést i k sankcím.

„Přesto nepřicházejí pouze špatné zprávy,“ tvrdí aktivista. Poukazuje, že ještě před dvěma lety Národní fronta Marine Le Penové volala po referendu o vystoupení Francie z EU, podobně jako další krajně pravicové strany, což se nyní změnilo, navíc podle průzkumů vidí EU pozitivně dvě třetiny Evropanů a 90 % z nich se domnívá, že bez Unie by bylo hůř, na což mohla mít vliv i zkušenost s problémy okolo brexitu.

Špatnou zprávou však podle Hermanssona zůstává, že krajní pravice hledá cesty k větší spolupráci a oslabování demokracie v Evropském parlamentu. Pokud již krajně pravicové strany chtějí setrvat v EU, budou na prosazování svých cílů pracovat uvnitř, očekává aktivista. Dodává, že jde o marný boj, ale jejich odhodlání nelze podceňovat.

Související

Andrej Babiš

Babiš kvůli migračnímu paktu zaútočil na Fialu s Rakušanem

Expremiér Andrej Babiš (ANO) označil unijní migrační pakt na čtvrteční mimořádné schůzi za největší zradu v novodobých českých dějinách, ze které obvinil premiéra Petra Fialu (ODS) a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Dohoda podle Babiše obsahuje skryté uprchlické kvóty a zavazuje země k přijímání migrantů z afrických či blízkovýchodních zemí. 

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Matteo Salvini (Liga severu) Marine Le Pen Tomio Okamura Geert Wilders (PVV - Strana pro svobodu)

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 8 minutami

před 32 minutami

Petr Pavel

Pavla zklamalo Babišovo ANO. O změnách v důchodech už nechce jednat

Nejsilnější opoziční hnutí ANO se nehodlá zúčastnit dalšího jednání o důchodových změnách, které pořádá prezident Petr Pavel. V pátek o tom informovala Kancelář prezidenta republiky v tiskové zprávě. Hnutí expremiéra Andreje Babiše považuje jednání za bezpředmětné. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Rusko, ilustrační foto

Ukrajina zatápí Rusům. Oblasti ruší oslavy Dne vítězství

Nejméně pět ruských regionů se rozhodlo zrušit vojenské přehlídky k oslavě Dne vítězství, kterým si Rusko připomíná sovětské vítězství nad nacistickým Německem dne 9. května. Tato opatření jsou reakcí na hrozbu útoků z Ukrajiny, s níž Rusko vede více než dva roky válečný konflikt, informoval server The Moscow Times.

před 3 hodinami

Princ William se svou rodinou

O princeznu Kate je postaráno, ujistil William. Léčba rakoviny pokračuje

Princ William se navzdory pokračující léčbě princezny Kate, u které lékaři odhalili rakovinu, vrátil k pracovním povinnostem. Během programu se pochopitelně setkával s lidmi, jejichž myšlenky často mířily k budoucí královně. Následník trůnu spoluobčanům řekl, že je o ni dobře postaráno. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Izraelská armáda

Izrael zaútočil na pozice syrské armády

Izraelské útoky se v pátek zaměřily na pozice syrské armády na jihu země, uvedl šéf Syrského pozorovatelského centra pro lidská práva (SOHR) se sídlem v Británii Rámí Abdal Rahmán.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Robert Fico, slovenský premiér

Fico otočil a podporuje Ukrajinu. Anebo ne?

Poslední dobou se mohlo zdát, že slovenský premiér Robert Fico se stal definitivně moskevskou hlásnou troubou, která neváhá veřejně prohlašovat, že Ukrajina není suverénní stát, Rusko k válce vyprovokovala, s oblibou prohlašoval, že v Kyjevě žádná válka není, že tam vládnou ukrajinští fašisté, a tak podobně. 

před 7 hodinami

včera

Donald Tusk

Tusk: Situace je kritická. Nadcházející týdny mohou rozhodnout o osudu Ukrajiny

Polský premiér Donald Tusk po summitu Evropské rady upozornil, že situace na ukrajinské frontě je kritická a příští týdny mohou rozhodnout o osudu války. Podle premiéra obsahují závěry summitu závazné ustanovení, která zavazují EU přijmout opatření k zajištění bezpečnosti ukrajinského nebe. Tusk se také vyjádřil k zatčení Poláka, který údajně pracoval pro ruskou rozvědku.

včera

včera

Rada Evropy obvinila Rusko ze smrti Alexeje Navalného. Putina označila za nelegitimního prezidenta

Parlamentní shromáždění Rady Evropy (PACE) jednomyslně přijalo rezoluci, v níž viní ruský stát ze smrti opozičního politika Alexeje Navalného ve vězení a znovu vyjadřuje své přesvědčení, že Vladimir Putin je nelegitimním prezidentem.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy