Protiimigrační strany na Severu nezaznamenaly výrazný úspěch

Těžkou porážkou protiimigrační Dánské lidové strany (DF) skončily volby do Evropského parlamentu v Dánsku. Strana, která v roce 2014 překvapivě v eurovolbách v zemi zvítězila, získala tentokrát jen 10,7 procenta hlasů a skončila na čtvrtém místě. Očekávání nenaplnili ani nacionalisté ve Finsku a ve Švédsku, průzkumy jim předpovídaly výraznější úspěch. Ve Švédsku jasně zvítězila Švédská sociálnědemokratická dělnická strana premiéra Stefana Löfvena s 23,6 procenta hlasů, v Dánsku Liberální strana Venstre premiéra Larse Rasmussena (23,5 procenta). Ve Finsku vyhrála konzervativní Národní koaliční strana (20,8 procenta), překvapili druzí Zelení.

Nacionalistická Dánská lidová strana patří k hlavním poraženým eurovoleb, když si oproti roku 2014 pohoršila o téměř 16 procent. Důvodem poklesu podpory DF je podle analytiků částečně skandál kolem zneužití evropských fondů Mortena Messerschmidta, který v roce 2014 dovedl DF k vítězství v eurovolbách, a také konkurence nových ultrapravicových stran. Straně, která se jako jediná z velkých severských protiimigračních uskupení přihlásila k alianci budované italským vicepremiérem a šéfem protiimigrační strany Liga Matteem Salvinim, zbylo z původních čtyř křesel v europarlamentu jediné.

Nejlépe si ve volbách v Dánsku vedly centristické strany. Za Liberální stranou Venstre premiéra Rasmussena (23,5 procenta) skončila těsně druhá Sociálnědemokratická strana (21,5 procenta) a třetí Socialistická lidová strana (13,2), uvedl list Politikken po sečtení všech hlasů. Volební účast dosáhla 66 procent.

"Toto je obrovské vítězství pro liberály, kterého se jim podařilo dosáhnout deset dní před parlamentními volbami," řekl dánské rozhlasové stanici DR politolog Kasper Möller Hansen z kodaňské univerzity. Parlamentní volby v Dánsku jsou plánovány na 5. června.

Ve Švédsku, kde k urnám přišlo 53,3 procenta voličů, podle očekávání jasně zvítězili sociální demokraté (23,6 procenta), druhá byla Umírněná koaliční strana (16,8 procenta) a třetí protiimigrační Švédští demokraté (15,4 procenta), vyplývá podle listu The Local z výsledků po sečtení 94 procent hlasů. Švédští demokraté si sice ve srovnání s eurovolbami 2014 značně polepšili, na základě předvolebních průzkumů si ale dělali naděje na ještě větší zisk.

Propad ze čtyř na dvě křesla v EP zaznamenali švédští Zelení, které tentokrát podpořilo 11,4 procenta voličů. Ve Švédsku se tedy neprojevil takzvaný "Greta efekt" jako například v Německu, kde Zelení vytěžili ze sílícího ekologického hnutí vedeného šestnáctiletou švédskou aktivistkou Gretou Thunbergovou, po jejímž vzoru studenti v evropských i dalších zemích v pátečních dnech stávkují a demonstrují za lepší ochranu klimatu.

Z výrazného úspěchu se naopak mohou těšit Zelení ve Finsku, kde obsadili hned druhé místo s 16 procenty hlasů za konzervativní Národní koaliční stranou (20,8 procenta). Třetí Sociálnědemokratická strana Finska získala 14,6 procenta hlasů a čtvrtá protiimigrační Strana Finů 13,8 procenta, vyplývá z výsledků po sečtení 99,9 procenta hlasů.

Pro Stranu Finů jsou podle finských médií eurovolby zklamáním, protože nedokázala zopakovat svůj výsledek z dubnových parlamentních voleb, kdy si připsala 17,5 procenta. "Zdá se, že politické strany dokázaly lépe zmobilizovat voliče se zájmem o takové otázky jako klimatické změny a sociální spravedlnost než voliče toužící uzavírat hranice," řekla deníku Yle politická komentátorka Maryan Abdulkarimová žijící v Helsinkách. Účast ve Finsku byla 40,7 procenta, tedy pod průměrem EU (50,82 procent).

Související

Volby, ilustrační foto

Za dvojí hlasování v evropských volbách bude hrozit sankce

Případné vícenásobné hlasování při volbách do Evropského parlamentu se stane přestupkem, za který bude hrozit pokuta až 10.000 korun. Změnu v návaznosti na rozhodnutí Evropské rady přinese novela o volbách do Evropského parlamentu, kterou dnes podepsal prezident Miloš Zeman. ČTK to sdělil jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Novela začne platit od příštího roku.
Evropská Unie

Rok 2019 pohledem EU: Klíčové výzvy, kterým jsme čelili

Komentář - Do roku 2019 vstupovala Evropská unie s velkým očekáváním i odhodláním, bylo totiž zřejmé že se bude jednat o rok plných výzev a důležitých událostí, které ovlivní fungování a směřování unie v nadcházejících letech. Jakým výzvám evropský blok v uplynulém roce čelil a jak se s nimi vypořádal? Tento článek se zaměří na klíčové tři klíčové okamžiky první poloviny roku 2019.

Více souvisejících

Evropské volby 2019 dánsko evropský parlament Finsko Švédsko

Aktuálně se děje

před 44 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy