Neúspěch německé vládní koalice. Kdo za to může?

Ve stranách německé koalice konzervativní unie CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové a sociální demokracie (SPD) se naplno rozhořela debata o tom, kdo a co může za neúspěch ve volbách do Evropského parlamentu (EP). Zatímco vedení CDU míní, že zanedbalo například téma ochrany klimatu, levý okraj SPD už dává dohromady požadavky na změny ve vládní politice. V CDU a SPD se také diskutuje o budoucnosti předsedkyň Annegret Krampové-Karrenbauerové a Andreji Nahlesové. Řada vedoucích představitelů stran za nimi ale zatím stojí.

"Velmi si jí vážím a dobře se nám spolupracuje. Měla by dostat čas, aby pokračovala v práci," řekl na adresu Krampové-Karrenbauerové předseda CSU a bavorský premiér Markus Söder, jehož strana jako jediná z trojice koaličních stran v nedělním hlasování neztratila a v domovském Bavorsku získala 40,7 procenta. Sociálním demokratům pak vzkázal, ať si konečně vyjasní, co chtějí a jaký mají vlastně postoj ke koaliční vládě.

Z druhé strany mezitím přišel požadavek levicového křídla SPD, aby vláda výrazně změnila svůj postoj například v otázce přistěhovaleckého zákona, digitální daně či boje proti klimatickým změnám, což bylo téma, kterým v eurovolbách bodovali Zelení. "Nemůžeme už u základních témat trpět blokády ze strany CDU a CSU," jsou přesvědčeni místopředseda strany Ralf Stegner a šéf mladých sociálních demokratů Kevin Kühnert.

I když se uvnitř SPD o budoucnosti předsedkyně strany Nahlesové - která v neděli musela strpět i první poválečnou porážku v zemských volbách v Brémách - diskutuje ještě výrazně hlasitěji než v CDU o Krampové-Karrenbauerové, varuje řada sociálních demokratů před rychlými změnami. Stegner uvedl, že straně personální spory škodí. Ve svých funkcích by Nahlesová, která chce, aby SPD důrazněji prosazovala své postoje, měla zůstat i podle dolnosaského premiéra Stephana Weila.

Pokud jde o obsahové nedostatky, došlo vedení křesťanské demokracie v povolební analýze k tomu, že CDU nebyla schopna dobře reagovat na fenomény jakými jsou páteční demonstrace za důslednější boj proti klimatickým změnám nebo na kritiku ze strany mladého youtubera Reza, kterou týden před volbami vidělo na 11 milionů lidí.

"K tomu výsledku vedly především naše vlastní chyby," připustila dnes na tiskové konferenci Krampová-Karrenbauerová. Strana se podle ní nedostatečně soustředila na téma boje proti změnám klimatu, které nakonec volbám dominovalo. Mimo jiné za to a také za vnímaný posun příliš doprava ji potrestali mladší voliči, u nichž výrazně ztratila, míní. CDU ale podle své předsedkyně doplatila také na to, že lidé špatně hodnotí práci celoněmecké vlády.

O důsledcích voleb a změnách, které je po nich nutné přijmout, budou křesťanští demokraté diskutovat na dvoudenním zasedání v neděli a v pondělí. SPD, v níž část politiků mluví o zlomu, se chce radit za týden. Soustředit se přitom bude i na požadavky pro jednání s koaličními partnery o budoucnosti vlády, které se odehraje letos na podzim, tedy v polovině funkčního období.

Související

Více souvisejících

Konzervativní unie CDU/CSU Sociálnědemokratická strana Německa (SPD) Evropské volby 2019 Německo Annegret Krampová-Karrenbauerová

Aktuálně se děje

před 53 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy