Přežije EU? Expert má po eurovolbách jasno

Evropské volby bývaly poklidnou záležitosti, což však neplatí o těch letošních, konstatuje Dalibor Roháč k komentáři pro server Politico. Slovenský politický ekonom působící v think tanku American Enterprise Institute, tvrdí, že krom jasné fragmentace evropské politiky a solidních, byť ne dominantních pozic krajní pravice a stále zelenější levice vyplývá z výsledku víkendových voleb pět závěrů.

EU zůstane

Za první Roháč označuje předpoklad, že EU přežije. Připomíná, že od dluhové krize vypuknuvší v roce 2009 analytici přistupovali ke všem krizím, které před EU vyvstaly, jako k existenčním a neustále hovořili o kritických bodech.

"Přesto, přes všechny své dysfunkce, tady EU zůstane," pokračuje odborník. Poukazuje, že celková podpora integračnímu projektu je na historické výši a přínos členství v Unii je zjevný i jejím populistickým kritikům, což je také důvod, proč nacionalisté a euroskeptici volají po nespecifikované reformě EU, nikoliv po jejím rozpuštění.

Tento boj není u konce, přiznává ekonom. Vysvětluje, že i za situace, kdy EU nehrozí zhroucení, přetrvává riziko, že se Unie stane vyprázdněnou a neřiditelnou díky nacionalistické politice nulového součtu.

Druhý závěr podle Roháče zní, že evropská politika je ve skutečnosti lokální, a to navzdory skutečnosti, že letošní volby do Europarlamentu byly zřejmě nejvíce "evropské" a stále zřetelnější politické rozdělení mezi nacionalismus a proevropské postoje panuje na celém kontinentu, především v důsledku citlivých politických problémů, například imigrace.

Vrcholní politici, například Ital Matteo Salvini, Francouzka Marine Le Penová či Belgičan Guy Verhofstadt, vedli kampaň nejen ve svých zemích, a proto se podle experta nabízí otázka, zda nejsme svědci vzniku skutečného evropského politického kolbiště. "Ne tak docela," odpovídá si Roháč. Podotýká, že televizní debaty tzv. spitzenkandidátů, kteří se ucházejí o vedení Evropské komise, neměly velkou sledovanost a jejich jména zná jen pár voličů.

Ve většině zemí tak byla evropská témata upozaděna vnitropolitickým bojem, zdůrazňuje ekonom. Konstatuje, že navzdory úsilí francouzského prezidenta Emmanuela Macrona se kampaň ve Francii týkala domácího neklidu, podobně jako se debata v Británie točila okolo brexitu, zatímco v Polsku se nejvíce energie věnovalo diskuzi o problematice sexuálních menšin a sexuálních skandálech v církvi.

Na lokálním kontextu tedy nadále záleží, neexistují univerzální řešení a vážnou debatu o domácích otázkách nelze nahradit, shrnuje odborník.

Stejné výzvy

Za třetí závěr označuje Roháč neúspěch snah činit ústupky populistům. Poukazuje, že nebezpečí tohoto přístupu mnoha konzervativních stran, které razí strategii "bez nepřátel napravo", ukazuje pád rakouské vládní koalice a rezignace britské premiérky Theresy Mayové.   

Francouzští republikáni se například stali stěží odlišitelní od krajně pravicové Národní fronty Marine Le Penové, ale přes svůj příklon k extremismu získala strana jen něco přes 8 % hlasů, konstatuje expert. Dodává, že poučení pro evropská středo-pravicová uskupení tak zní, že snahy o kompromis s krajní pravicí - včetně současného ambivalentního postoje Evropské lidové strany k maďarskému premiérovi Viktoru Orbánovi - oslabují obraz tradiční pravice coby univerzální a jednoznačně umírněné politické síly a tlačí ji do závodu, který nemůže vyhrát.

Čtvrtým závěrem letošních eurovoleb by podle Roháče měla být nutnost věnovat větší pozornost východu EU. Pohodlná optika evropských politiků ukazuje "nové" členské státy jako líheň populismu, zpátečnictví a korupce, konstatuje ekonom. Připouští, že takový  pohled má v mnohém reálný základ, protože při aplikaci standardních měřítek nelze dnešní Maďarsko označit za liberální demokracii, ale za hybridní režim připomínající Turecko či Rusko, přičemž stávající polská vláda se netají svou ambicí převzít maďarský model v Polsku.

"Přesto tento černobílý pohled zamlžuje skutečnost, že staré i nové členské státy čelí stejným výzvám," píše Roháč. Podotýká, že v některých východoevropských zemí se projevuje stále silnější politický kvas, který s sebou nese příslib oživení evropského projektu - příkladem může být Slovensko, kde nová umírněná, proevropská centristická koalice SPOLU ve volbách zvítězila se značným náskokem.

Posledním závěrem je, že "cirkus" kolem brexitu musí skončit, deklaruje odborník. Připomíná, že tři roky poté, co si v referendu odhlasovala odchod z EU, Británie vysílá do Bruselu skupinu v zásadě neseriózních europoslanců, kteří získali mandát ve volbách, které nikdo nečekal.

Britská politika tak zůstává v chaosu a neexistuje žádná funkční vize brexitu, za níž by se země mohla sjednotit, konstatuje Roháč. Domnívá se, že politika neustálého oddalování odchodu příliš nepomáhá, jelikož pouze odsouvá den zúčtování a mlží ústupky, které si brexit vyžádá.

Pokud má být cenou za setrvání Británie v EU nový soubor europoslanců nejednajících v dobré víře, lze to podle ekonoma akceptovat. Dodává však, že vyjma momentu, kdy bude britská vláda připravena brexit zastavit - a za tímto si stát -, země by měla odejít z Unie při nejbližší příležitosti, bez ohledu na existenci příslušné dohody.

Související

Volodymyr Zelenskyj a Donald Trump (21. února 2025).

Trumpova evropská jízda: Co stojí na pozadí několika únorových dní, které změnily svět?

Svět se v únoru 2025 změnil. Ačkoli evropští lídři očekávali, že druhé funkční období Donalda Trumpa přinese problémy, nikdo nebyl připraven na rychlost a sílu, s jakou Spojené státy pod jeho vedením otočily svou zahraniční politiku. Vztahy mezi Evropou a Amerikou utrpěly dramatický otřes – a Evropané si museli položit děsivou otázku: Je Amerika ještě spojencem, nebo se stává hrozbou?

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Evropské volby 2019

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Hasiči zasahují u požáru skládky u Rynholce na Rakovnicku. Prohlédněte si galerii

Požár skládky u Rynholce je lokalizován. Zachytila ho i meteodružice

Od pondělního večera zaměstnává hasiče požár skládky plastů u středočeského Rynholce na Rakovnicku. Přes 10 zasahujících hasičů již muselo být ošetřeno. V úterý ráno se změnil postup hasebních prací. Odpoledne pak byla oznámena lokalizace požáru. 

včera

včera

včera

včera

včera

Reagan při projevu u Berlínské zdi v roce 1987

Hollywoodský herec, který změnil k nepoznání nejen Ameriku. Kdo skutečně byl Ronald Reagan?

Když se 20. ledna 1981 postavil Ronald Reagan na schody Kapitolu, aby složil přísahu jako 40. prezident Spojených států, Amerika nebyla v ideální kondici. Ekonomická stagnace, vysoká inflace, ztracené sebevědomí a ponížení z nesmírně nákladné, a nakonec neúspěšné války ve Vietnamu i blamáže při snaze osvobodit rukojmí na americké ambasádě v íránském Teheránu roku 1979, která stála život osm amerických vojáků. Amerika vypadala jako unavená velmoc, jejíž nejlepší dny jsou pryč.

včera

Bundeswehr, ilustrační fotografie

Německo v problémech: Potřebuje armádu, ale dochází mu čas. Přišlo s řešením, které nemusí nic vyřešit

Německo čelí vážnému problému: potřebuje silnější armádu, ale neví, kdo v ní bude sloužit. V situaci, kdy počet vojáků stagnuje a hrozba z Ruska roste, se nová vládní koalice křesťanských demokratů Friedricha Merze a sociálních demokratů (SPD) rozhodla pro model dobrovolné služby. Otázkou však zůstává, zda na její realizaci zbývá dostatek času.

včera

Samsung

Souboj gigantů: Může Samsung díky Trumpovým clům dostat Apple na lopatky?

V době, kdy obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou eskaluje a cla na čínský dovoz dosahují až 145 %, nabývá na významu klíčový rozdíl mezi výrobou iPhonů a telefonů Samsung Galaxy. Zatímco iPhony jsou z většiny stále vyráběny v Číně, Samsung své smartphony montuje hlavně ve Vietnamu, Indii a Jižní Koreji.

včera

včera

Tělo papeže Františka bylo uloženo do rakve

Trump přiletí na pohřeb papeže. Putin se ve Vatikánu z dobrého důvodu neukáže

Ve středu v 9 hodin ráno místního času začne slavnostní přesun rakve zesnulého papeže Františka z jeho rezidence v Casa Santa Marta do baziliky sv. Petra, oznámil dnes Vatikán. Průvod zahájí krátká modlitba, poté bude rakev nesena přes náměstí Santa Marta a Piazza dei Protomartiri Romani až na náměstí sv. Petra, kde vstoupí hlavními dveřmi do baziliky.

včera

Síla kontrastů: Nečekané a překvapivě trendy kombinace outfitů

Síla kontrastů: Nečekané a překvapivě trendy kombinace outfitů

I zdánlivé protiklady se mohou přitahovat a tvořit spolu dokonalou harmonii. A to platí také ve světě módy. Postupem času se rozdíly mezi styly začaly stírat a naopak se vzájemně doplňovat a prolínat. Takže i ke kostýmku můžete vzít třeba sportovně laděné boty, které k němu na první pohled nemusí sedět, ale jakmile se spojí do celku, překvapí originálním a trendy lookem!

včera

včera

včera

Tělo papeže Františka bylo uloženo do rakve

Mimořádná zpráva Kdy bude veřejné rozloučení a kde papež František spočine? Vatikán zveřejnil detaily pohřbu

Vatikán dnes uvedl, že rakev s ostatky papeže Františka bude vystavena veřejnosti v bazilice sv. Petra ve středu ráno. Samotný pohřeb se pak uskuteční v sobotu v 10 hodin místního času. Podle nově zveřejněného prohlášení bude pohřební liturgii na náměstí svatého Petra vést kardinál Giovanni Battista Re, děkan Kolegia kardinálů. Po skončení obřadu bude rakev převezena do baziliky Santa Maria Maggiore, kde bude papež pohřben. 

včera

Cyril Höschl

Zemřel uznávaný psychiatr Cyril Höschl

Českou lékařskou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku 75 let zemřel o Velikonočním pondělí uznávaný psychiatr Cyril Höschl, který stál u vzniku Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) ve středočeských Klecanech. 

včera

včera

Ani druhý skandál kolem Signalu Hegsethovi nezlomí vaz. Proč je jeho pozice v Trumpově vládě neotřesitelná?

Ministr obrany Pete Hegseth se ocitl pod tlakem kvůli dalšímu skandálu, tentokrát ohledně sdílení citlivých vojenských plánů v soukromé skupinové konverzaci. Navzdory závažnosti obvinění se ale zatím zdá, že jeho pozice zůstává pevná. Klíčem k jeho přežití v Trumpově administrativě není odbornost či disciplinovanost, ale věrnost prezidentovi a jeho politickému stylu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy