Obrovský úspěch španělských socialistů. Ovládli evropské, místní i regionální volby

Španělští socialisté (PSOE) premiéra Pedra Sáncheze s přehledem vyhráli volby evropské, místní i regionální. Měli nejvíce hlasů v deseti z 12 regionů, kde se volilo. Nepodařilo se jim ale získat Madrid. Socialisté na konci minulého měsíce vyhráli parlamentní volby, ale nemají parlamentní většinu. V nedělních volbách se naopak nedařilo levicové formaci Unidas Podemos (UP), jejíž předseda Pablo Iglesias dosud Sanchéze tlačil do zformování vládní koalice. Nyní má šéf socialistů silnou pozici na vytvoření menšinové vlády, kterou si přeje, shrnuje dnes výsledky španělské "super neděle" server The Local.

Úspěch socialistů v regionálních volbách je výrazný ve srovnání s rokem 2015, kdy PSOE vyhrála pouze ve dvou regionech. Ve většině oblastí ovšem nyní socialisté nemají většinu a budou-li v nich chtít vládnout, neobejdou se bez koalic. V obecních volbách získali socialisté 29,26 procenta hlasů, zatímco lidovci 22,23 procenta hlasů.

"PSOE po výsledcích z 28 dubna potvrdila, že je zdaleka největší politickou silou španělského politického systému," komentoval výsledky Sánchez. Nyní má otevřenou cestu ke svému plánu, tedy k menšinovému kabinetu s podporou dalších různých stran proměnlivě v závislosti na projednávaném zákonu.

Levicová UP, která v roce 2015 získala spolu s radikálně levicovými hnutími ta největší španělská města, většinu radnic v nedělních volbách ztratila, patrně kvůli svým vnitřním rozporům, napsala agentura AFP.

Nenaplnily se předpovědi, že konzervativní lidovci ztratí po dvou desítkách let Madrid. Na úrovní regionu, madridského autonomního společenství, získali sice největší zastoupení (37 křesel) socialisté, ale ale ani s podporou UP a volební platformou Más Madrid nepřekročí 67 křesel nutných k získání většiny. To se naopak podařilo lidovcům (30 křesel oproti 48 předchozím) spolu se středopravicovou stranou Ciudadanos (20 křesel) a krajně pravicovou formací Vox (12 křesel).

Tato trojice bude řídit i madridskou radnici. Místní volby zde sice vyhrála formace Más Madrid, ale ani s podporou socialistů nemá většinu. Novým starostou Madridu bude 44letý lidovec José Luis Martínez-Almeida.

Svůj mandát neobhájila starostka Barcelony Ada Colauová a město bude dál řídit Ernest Maragall ze strany Republikánská levice Katalánska (ERC), která si přeje odtržení Katalánska od Španělska. Bývalý francouzský premiér a barcelonský rodák Manuel Valls, který se tu o post starosty ucházel s podporou strany Ciudadanos a liberálů, skončil až čtvrtý. Získal jen 13 procent hlasů.

Krajně pravicová strana Vox v evropských volbách (šest procent hlasů, tedy tři europoslanci) sice ve srovnání s těmi parlamentními (deset procent hlasů) oslabila, ale dařilo se jí na regionální a místní úrovni. V Madridu se bez její podpory neobejdou lidovci a Vox má dobré výsledky na venkově. Zatímco v roce 2015 strana získala pouze 22 zástupců v místní správě, nyní jich má 530, z toho pět starostů, převážně v obcích.

Související

Pedro Sánchez

Plamenný projev Sáncheze na COP29: Počasí zabilo v Španělsku stovky lidí, může za to klimatická krize

Na klimatické konferenci COP29 v Baku vystoupil španělský premiér Pedro Sánchez, který ve své řeči varoval před narůstajícími hrozbami klimatické změny, která zasáhla i jeho zemi. Španělsko nedávno čelilo ničivým záplavám, které si vyžádaly více než 200 obětí, a Sánchez uvedl, že podle odborníků by záplavy byly méně intenzivní, kdyby nedocházelo k prohlubování klimatické krize. Svět podle něj vysílá stále hlasitější varovné signály, ale mnohé vlády reagují pomalu nebo dokonce popírají realitu.
Pedro Sánchez

Podmínky v Libanonu se zhoršují alarmujícím tempem. Španělsko mluví o invazi, EU otevírá vzdušný most

Libanon se nachází v hluboké humanitární krizi, kterou zhoršuje konflikt mezi Izraelem a Hizballáhem. Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA) varuje, že podmínky se rychle zhoršují, zatímco stovky tisíc lidí jsou nuceny opustit své domovy. V Bejrútu bylo za jediný den provedeno více než 30 leteckých útoků, což vedlo k dalšímu masivnímu vysídlování obyvatelstva.

Více souvisejících

Pedro Sánchez Španělsko Evropské volby 2019

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy