Bude Německo opět nacistické? Merkelová pronesla temné varování

Německá kancléřka Angela Merkelová v rozhovoru pro stanici CNN se vyjádřila k výsledkům voleb do Evropského parlamentu i k růstu antisemitismu v Německu. Podle Merkelové musí Německo čelit temným přízrakům z minulosti. Přiznala, že německá vláda má v této oblasti ještě dost co na práci.

Felix Klein, komisař pro antisemitismus německé vlády, vyzval nedávno Židy v Německu, aby nenosily jarmulky, tradiční židovské pokrývky hlavy. Reagoval tak na vzrůstající počet útoků proti Židům v zemi.

Podle údajů zveřejněných ministerstvem vnitra antisemitské zločiny z nenávisti vzrostly v letech 2017/2018 o téměř 20%, zatímco počet fyzických útoků proti Židům vzrostl z 37 v roce 2017 na 69 v loňském roce. Podle německého ministra vnitra, Horst Seehofera, 90% hlášených incidentů bylo spácháno příznivci krajně pravicových skupin.

Merkelová přiznala, že přízrak antisemitismu byl v Německu přítomen vždycky a německá vláda musí dělat víc, aby se mu postavila. „Do dnešního dne neexistuje jediná synagoga, jediné centrum péče o židovské děti, ani jedna škola pro židovské děti, která nemusí být střežena německými policisty,“ poukázala kancléřka, podle které růstu antisemitismu lze čelit učením mladých lidí o temné kapitoly dějin Německa.

Kancléřka bývá za růst antisemitismu v Německu často obviňována. Podle kritiků otevřením hranic migrantům v roce 2015 dala prostor pro růst krajně pravicových skupin, mezi které je řazena hlavní německá euroskeptická strana, Alternativa pro Německo (AfD). Podle představitelů strany jsou to migranti muslimského vyznání, které je třeba obviňovat za růst antisemitismu – a s nimi i Merkelovou.

Za svým rozhodnutím umožnit migrantům vstup do země si Merkelová stojí. Hájí se tím, že tak reagovala na žádost premiérů Rakouska a Maďarska, kteří se báli kolapsu svých zemí, pokud by jim Německo nepomohla s migrační vlnou. 

Ačkoliv její křesťankodemokratická koalice CDU/CSU zřejmě v důsledku této její politiky ve volbách získala svůj dosavadní nejhorší výsledek, kancléřka je s tím stále spokojená. Kancléřka poukázala na to, že i přesto jsou nejsilnější stranou v Evropském parlamentu a to jí dává velký vliv na v obsazování pozic v Evropském parlamentu.

Pozitivně též vnímá větší volební účast. Voleb se zúčastnilo nejvíce lidí za posledních 20 let. Zvrátily tak trend, kdy volební účast průběžně klesala.

Podle analytiků volební účast je dána do určité míry vyhrocenou kampaní proevropských a protievropských stran, které volby do Evropského parlamentu rámovaly jako boj o duši Evropy. Zatímco středové strany propadly, ty s více radikálnější politikou uspěly.

Týká se to např. strany Zelených. Díky svému úspěchu ve Francie, Irsku a Německu, kde se stala druhou nejsilnější stranou v evropských volbách. Podle Merkelové tzv. „zelená vlna“ ukazuje, co voliče skutečně zajímá a je to tedy výzvou pro ní a pro její stranu.

Merkelová je Zelenými kritizována, že příliš spoléhá na uhlí a dává přednost zájmům průmyslu před ochranou klimatu. CNN poukazuje, že Merkelová přitom dříve byla označována za „klimatickou kancléřku“ vzhledem k její veřejné podpoře iniciativ v oblasti zelené a čisté energie. Merkelová byla jedním z nejhlasitějších kritiků rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa odejít z Pařížské klimatické dohody.

Související

Angela Merkelová

Merkelová: Trumpa fascinuje Putin a Kim. Chtěl po jejich vzoru vládnout sám

Angela Merkelová, bývalá německá kancléřka, ve svých pamětech přiblížila svůj pohled na Donalda Trumpa, Vladimira Putina a výzvy, kterým čelila během svého šestnáctiletého působení ve funkci. Rozhovor s CNN a její nová memoárová kniha "Svoboda" otevírají téma vztahů mezi západními lídry a autoritářskými režimy, stejně jako dilemata, která se Merkelová snažila řešit.
Angela Merkelová

Rusko nesmí vyhrát. Měl by na tom mít zájem celý svět, varuje Merkelová

Bývalá německá kancléřka Angela Merkelová v televizním rozhovoru na veřejnoprávním kanálu ZDF zdůraznila potřebu hledat diplomatická řešení války na Ukrajině, aniž by však oslabovala současnou podporu mezinárodního společenství vůči Ukrajině. V talk show Maybrit Illner prohlásila, že je zásadní, aby Rusko tuto válku nevyhrálo. Podle Merkelové je to v zájmu nejen Ukrajiny, ale i Evropy a světa jako celku. 

Více souvisejících

Angela Merkelová Antisemitismus Německo Evropské volby 2019

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Palestina, pásmo Gazy

Dětské osudy, které lámou srdce. Život v Gaze připravuje děti o sny i končetiny

Život v Gaze, poznamenaný dlouholetým konfliktem, přináší osudy, které lámou srdce i ty nejzkušenější. Pro některé děti je cesta za lékařskou péčí jedinou šancí na přežití, avšak jen málo z nich tuto možnost dostane. Příběhy malých pacientů, kteří unikli válečným hrůzám a byli převezeni k léčbě do Spojených států, ukazují nejen lidskou tragédii, ale také odvahu a obrovskou solidaritu. Zmapoval je server SkyNews.

včera

včera

Vladimír Putin a Robert Fico

Kreml zveřejnil detaily schůzky Putina s Ficem

Slovenský premiér Robert Fico uskutečnil pracovní návštěvu v Rusku, kde se setkal s prezidentem Vladimirem Putinem. Jednalo se o jejich první osobní schůzku od roku 2016, která přichází v době složitých vztahů mezi Moskvou a Bratislavou. 

včera

Vladimir Putin

Politico: Vítězem voleb v Rumunsku je Putin

Vůdci v zemích na východní hranici NATO byli už dlouho náchylní k manipulaci ze strany Moskvy, což bylo důsledkem desítek let špatného vládnutí. Upozornil na to server Politico s tím, že vítězem voleb v Rumunsku se stal ruský prezident Vladimir Putin.

včera

Robert Fico

Z jádra EU do pozice vyvrhela. Orbán i Fico začali hledat nepřátele společně

Od návratu Roberta Fica do premiérského křesla uběhl více než rok, a zatímco jeho čtvrtá vláda pokračuje v prosazování své agendy, debaty o geopolitickém směřování Slovenska a jeho oddanosti Západu se dostávají do pozornosti veřejnosti. Tyto diskuse přitahuje především premiérův politický posun – od původní doktríny, jež měla stavět Slovensko do „jádra Evropské unie“, k důrazu na „suverénní zahraniční politiku“. 

včera

12 tisíc nestačí. Kim pošle Putinovi další vojáky

Jižní Korea oznámila, že detekovala přípravy Severní Koreje na další vojenské dodávky do Ruska, včetně nasazení sebevražedných dronů a dalších vojáků, aby podpořila ruskou válku na Ukrajině. Uvedla to agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy