Demonstrace proti Babišovi a Benešové: Největší protest od roku 1989! Píše svět

Za pravděpodobně nejmasovější polistopadovou demonstraci v České republice dnes shodně označují světová média úterní protest na Václavském náměstí, jehož účastníci žádali demisi premiéra Andreje Babiše a ministryně spravedlnosti Marie Benešové. Reportáže si všímají zaplněného centra Prahy a podrobně informují o obsahu předběžného auditu Evropské komise, podle něhož je Babiš ve střetu zájmů. Část komentářů soudí, že protesty vládu neohrozí.

Podle francouzského listu Le Figaro šlo o největší podobnou akci za posledních několik desetiletí. List cituje slova organizátorů, podle nichž

"Babiš nabízí každý týden nový důvod k protestům". Stejně jako řada dalších médií Le Figaro upozorňuje, že definitivní informace o výsledcích auditu bude obsahovat i stanovisko české vlády.

"Na náměstí v srdci Prahy, kde se před třiceti lety davy shromáždily v úsilí zbavit se komunistické vlády a kde byla 70 let předtím vyhlášena nezávislost, zněly v úterý znovu protestní písně," uvedl svou reportáž americký list The New York Times. "Původně nevelký protest přerostl v cosi širšího a možná obtížněji kontrolovaného," napsal autor Marc Santora.

Babiš podle newyorského listu reagoval s přezíravostí pro něj typickou a auditory obvinil z účasti na rozsáhlém politickém spiknutí. Je houževnatý a přežil už v parlamentu hlasování o nedůvěře vlády. Velké demonstrace, které mají být podle organizátorů v příštích týdnech ještě rozsáhlejší, ale představují ohrožení jiného druhu, upozorňuje list. V sousedním Slovensku měsíce protestů vedly k pádu kabinetu a umožnily vítězství Zuzany Čaputové v prezidentských volbách.

Podle serveru Politico velikost demonstrace připomněla shromáždění během sametové revoluce, která ukončila vládu komunistů v Československu. Opozice se rychle chopila příležitosti a žádá, aby Babišova vláda požádala o důvěru, což premiér odmítl. Pozice sociálních demokratů naznačuje, že vztahy mezi premiérem a jeho koaličním partnerem se mohou rozpadat, napsal server.

O demonstraci v Praze píše i britský tisk. Zpravodaj listu The Financial Times James Shotter připomíná, že Babiš je pod rostoucím tlakem kvůli svým obchodním zájmům. Jeho hnutí je ale stále nejsilnějším seskupením a sám Babiš zůstává nejpopulárnějším politikem. Sociální demokraté mají nyní navíc málo důvodů ho opustit, protože mimořádné volby by mohly znamenat jejich konec, uvádí list. O minimální hrozbě rozpadu české vládní koalice píše i americká agentura Bloomberg.

"Televizní záběry ukázaly davy po celé délce (Václavského) náměstí, což zablokovalo městské centrum a naplnilo naděje organizátorů ukázat působivou opoziční sílu," napsal britský list The Guardian. Různorodé sociální složení naznačilo, že zlost se rozšířila z liberálních a spíše kosmopolitních oblastí kolem Prahy i do míst, kde měl premiér vždy silnou podporu, konstatoval deník, který v reportáži dal slovo několika demonstrantům.

Odhad síly davů je obtížná věda, ale moře tváří se rozprostíralo od sochy sv. Václava až na konec nejdelšího pražského náměstí, uvedl reportér stanice BBC Rob Cameron. "Přestože masy lidí jsou velké a rostou, jejich síla přinést změnu je sporná. Babiš odmítá rezignovat, prezident ho nevyhodí i když je formálně obviněn a koaliční partneři ho aspoň prozatím nechtějí opustit," uvádí.

Pražskou demonstraci zaznamenává i ruský tisk, který se ale většinou omezuje na popis událostí. Propagandistický server Sputnik napsal, že demonstranti už se nespokojí s odchodem Benešové. "Chvilkaři totiž rovněž požadují demisi Babiše a dodávají, že pražské Václavské náměstí jim už nestačí," uvádí server s odkazem na spolek Milion chvilek, který úterní shromáždění pořádal a který další protest svolává na 23. června na pražskou Letenskou pláň. Sputnik zároveň cituje mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka, podle něhož zveřejnění informací z bruselského auditu bylo záměrně načasováno před úterní demonstrací.

Související

Ilustrační foto

Milion chvilek v akci. Protesty proti Babišovi budou v úterý po celém Česku

Protesty proti vládě a premiérovi Andreji Babišovi (ANO) se v úterý uskuteční kromě Prahy také na dalších 145 místech v zemi. Pořádající spolek Milion chvilek to uvedl v dnešní tiskové zprávě. V Praze platí omezení na 500 účastníků, přestože kvůli restrikci počtu účastníků hromadných akcí chystá spolek správní žalobu.
Na Václavském náměstí se sešly desetitisíce lidí

Češi se sjíždějí na demonstraci. Z Brna vyjíždějí vlaky, autobusy i auta

Z Brna dnes podle místních aktivistů míří na demonstraci na pražskou Letnou nejméně 2000 lidí. Využijí vlaky, autobusy i auta. Několik desítek lidí vyrazilo například vlakem v 10:37 z brněnského dolního nádraží, postupně odjíždějí také demonstranti v autobusech od Janáčkova divadla. Očekávají klidný protest, v rozhovorech se zpravodajem ČTK kritizovali premiéra Andreje Babiše (ANO) i prezidenta Miloše Zemana a jeho mluvčího Jiřího Ovčáčka. Dva autobusy vezou lidi na letenskou demonstraci z Ostravy.

Více souvisejících

demonstrace proti Babišovi (4. 6. 2019) Noviny / tisk Politico The New York Times Andrej Babiš

Aktuálně se děje

před 10 minutami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 28 minutami

před 1 hodinou

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusové provedli další útoky na energetickou infrastrukturu Ukrajiny

V noci na dnešek Rusové provedli útoky na energetickou infrastrukturu ve třech oblastech Ukrajiny, což způsobilo poškození zařízení a zranění alespoň jednoho pracovníka. Oznámil to podle ukrajinských médií ministr energetiky Herman Haluščenko. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy