Evropská komise (EK) dospěla k závěru, že Itálie kvůli svému rostoucímu dluhu porušuje fiskální pravidla Evropské unie. Tato situace je důvodem k zahájení disciplinárního řízení vůči zemi, uvádí se v dnešním prohlášení komise. Pokud členské státy EU v příštích dvou týdnech toto rozhodnutí podpoří, může EK následně doporučit zahájení procedury. To by se mohlo stát před zasedáním ministrů financí na začátku července.
Itálie podle EK učinila pouze omezený pokrok při řešení hospodářských doporučení ze strany EU a ustoupila od nutných strukturálních reforem. To může mít negativní dopad na růstový potenciál země.
Podle rozpočtových pravidel EU by měly členské země udržovat dluh pod 60 procenty hrubého domácího produktu (HDP). V Itálii se však dluh loni zvýšil na 132,2 procenta HDP ze 131,4 procenta HDP v roce 2017. Komise odhaduje, že letos se dluh Itálie zvýší na 133,7 procenta a že příští rok vystoupí na 135,2 procenta HDP. Itálie tak poruší pravidlo, podle kterého by naopak měla zadlužení snižovat.
Dluh Itálie se podle komise zvyšuje, protože úroky, které musí Itálie ze svého dluhu platit, rostou mnohem více než ekonomika. Brusel odhadl, že loni Itálie zaplatila na úrocích 65 miliard eur. Stejná částka putovala z rozpočtu do vzdělávacího systému.
Agentura Reuters dnes také uvedla, že Mezinárodní měnový fond (MMF) označil dluh Itálie za velké riziko pro ekonomiku eurozóny, spolu s globálním obchodním napětím a tvrdým brexitem. Zprávu, kterou měl Reuters možnost vidět, má MMF zveřejnit příští týden.
Itálie je třetí největší ekonomikou eurozóny. Její dluh v poměru k HDP je druhý nejvyšší po Řecku. Řím se rozhodl zvýšit půjčky a výdaje, aby tak podpořil ekonomický růst. Očekávané zrychlení tempa růstu se ale nedostavilo, a zemi tak vzrostly náklady na půjčky. Představitelé eurozóny se obávají, že pokud tento trend bude pokračovat, mohla by Itálie přijít o napojení na trhy dluhopisů, což by způsobilo další dluhovou krizi.
Disciplinární řízení je složitý právní proces, jehož výsledkem může být pro Itálii pokuta až 0,2 procenta HDP, což odpovídá částce zhruba 3,5 miliardy eur (90 miliard Kč). Žádná země EU však zatím pokutována nebyla.
Pokuta pro Itálii je z politických důvodů nepravděpodobná, poznamenal Reuters. Komisař pro hospodářské a finanční záležitosti Pierre Moscovici a předseda EK Jean-Claude Juncker považují sankce za neúspěch v procesu a v minulosti je nevyužili u případů týkajících se Francie, Španělska a Portugalska. Účinný tlak na Itálii, aby změnila svou politiku, nakonec podle analytiků přijde z trhů. Ty v zahájení disciplinárního řízení EK často vidí důvod ke zvýšení cen půjček. Moscovici na tiskové konferenci uvedl, že EK je připravena změnit své doporučení o zahájení řízení vůči Itálii kvůli dluhu, pokud Řím představí nová čísla a závazky.
Itálii se podařilo koncem loňského roku vyhnout disciplinárnímu řízení, když se nakonec dohodla s EK na podobě rozpočtu na letošní rok. Komise původně rozpočet odmítla, protože podle ní nesníží obrovský dluh, s nímž se země potýká. Itálie proto snížila cíl rozpočtového deficitu na 2,04 procenta HDP z původních 2,4 procenta.
Doporučení EK zahájit rozpočtové řízení s Itálií způsobilo výrazný růst výnosů italských státních dluhopisů a pokles akcií bank. Akcie italských finančních ústavů po zveřejnění zprávy oslabily o více než dvě procenta, zatímco výnosy desetiletých státních dluhopisů vzrostly o osm bazických bodů na 2,6 procenta.
Související
Evropa směřuje k jednotné obranné průmyslové základně. Klíčoví hráči? Německo a překvapivě Itálie
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
Itálie , evropská komise , eurozóna , EU (Evropská unie) , EUR
Aktuálně se děje
před 2 minutami
Veselý konec roku? Silvestrovská noc bývala v minulosti mnohdy poznamenána tragédiemi
před 51 minutami
Slovensko řeší Fica. Nejde o to, co vypráví, ale odkud to říká
před 1 hodinou
Muž v Praze utekl z léčebny. Může být nebezpečný a sexuálně agresivní, varuje policie
před 2 hodinami
Trump se ještě před inaugurací dozví trest za platbu Stormy Daniels
před 3 hodinami
Počasí chystá potenciálně velmi nebezpečnou situaci, varují meteorologové
včera
Lidl otevřel svůj první outlet v Česku. A nemusí být poslední
včera
Baník Ostrava se strachuje o svou oporu. O Brazilce Ewertona mají zájem v Egyptě
včera
České dálnice čeká letos velká novinka. Řidiči budou moci sešlápnout pedál
včera
Epizoda zimního počasí skončí i na horách, avizují meteorologové
včera
Nové Heřminovy na řece Opavě se začnou stavět v roce 2027, oznámil Výborný
včera
Nová bilance útoku na trzích v Magdeburgu. Zraněných je více, než se myslelo
včera
Hromadná nehoda uzavřela dálnici D48. Zraněni jsou i policisté
včera
Na železnici se loni umíralo hlavně při střetech vlaků s osobami
včera
České hokejové „dvacítce“ se po roce opět podařilo vyřadit z MS Kanadu. Tentokrát na její domácí půdě
včera
Brutální vražda bezdomovce v Krnově. Obviněným je osmnáctiletý mladík
včera
Nedělní počasí bude nebezpečné. Hrozí ledovka, napadne až osm centimetrů sněhu
včera
Fico hrozí Ukrajině novou odvetou. Dotkla by se jejích občanů na Slovensku
včera
Útoky v USA vzbuzují stále více otázek. Zdá se, že zelený baret ve Vegas nechtěl zabíjet
včera
Vražda v Trutnově: Podezřelý muž zemřel v nemocnici, potvrdila policie
včera
Jun Sok-jol vzdoruje zatčení. Ochranka dramaticky zastavila vyšetřovatele
Drama kolem obsazení prezidentského postu v Jižní Koreji pokračuje. Vyšetřovatelé v pátek neuspěli při pokusu vykonat zatýkací rozkaz a zadržet zvoleného prezidenta Jun Sok-jola, který čelí tzv. impeachmentu. Upozornil na to web DW.
Zdroj: Lucie Podzimková