Německé spolkové úřady chystají právní opatření, která by jim umožnila získat data shromážděná hlasovými asistenty. V Německu, které je velmi citlivé na otázku ochrany soukromí, oznámení těchto kroků vyvolalo velkou kritiku.
Hlasoví asistenti jako Alexa od Amazonu či Siri od Apple, jsou na vzestupu popularity v Německu. Při provádění jednoduchých příkazů, daných jim uživateli, zaznamenají obrovské množství informací o jejich zvycích a chování, poukazuje agentura Reuters.
„ Aby bylo možné účinně bojovat proti trestné činnosti, je velmi důležité, aby federální a regionální orgány měly přístup k údajům zachyceným těmito zařízeními,“ uvedl mluvčí ministerstva vnitra na pravidelné vládní tiskové konferenci a dodal, že setkání regionálních ministrů vnitra bude příští týden diskutovat o konkrétních návrzích.
Německé spolkové úřady chtějí aby měly legální přístup k těmto datům a mohly je využít v případech trestního řízení jako důkazní materiál. Podle dokumentu návrhu nového zákona získaného skupinou německých novin Redaktionsnetzwerk Deutschland (RND), tyto data jsou „ stále více důležitá“ pro boj s teroristickými hrozbami. Německá vláda neodpověděla na otázky, zdali budou data vyžívána zpravodajskými úřady.
V Německu je téma vpádu do soukromí uživatele kvůli boji s zločinem velice citlivé díky jeho minulosti. Jak nacistický režim, tak následně komunistický režim ve Východním Německu, využívali tajné služby k neoprávněnému sledování osob.
Německá policie proto obecně podporovala co nejvíce ideu zašifrovaných komunikacích, které zajišťují soukromí uživatelů, poukazuje expert na kyberbezpečnost Sven Herpig. Televizi CNN sdělil, že plánovaná idea je proti tomu. Namísto oslabovaní zašifrování německá vláda podporuje ideu „legálního hackování“ zpravodajskými službami.
S hlasovými asistenty se pojí v souvislosti s ochranou soukromí jisté kontroverze. Např. v americkém státě Oregon pár zjistil, že jejich hlasový asistent Amazon Echo zaznamenával jejich rozhovor a poslal zvuk jejich známému bez jejich vědomí, poukazuje list Financial Times.
Žádost o využívání digitálních dat jako evidence v trestních řízeních není záležitost jen Německa. Ve Velké Británii v dubnu vzbudila velké pozdvižení zpráva, že oběti znásilnění budou muset dát polici souhlas s přístupem k jejich digitálním údajům získaných z emailů či telefonní komunikace. Pokud povolení nepodepíší, může se jim stát, že se policie jejich případem nebude zabývat.
Policie tímto způsobem chce reagovat na nedávné typy případy obvinění údajných pachatelů sexuálního násilí, z kterých po získání klíčových a dodatečných důkazů vyšlo najevo, že je daná osoba nespáchala. Tyto informace se objevily až v poslední možné chvíli, což bylo silně kritizováno. Podle kritiků se však jedná o příliš citelný zásah do práva na soukromí. Navíc to může mít ten kontraproduktivní efekt, že oběti znásilnění se budou bát jít na policii a o zločinu budou raději mlčet. Taktéž není jisté, zdali policie má dostatek prostředků na to aby správně vyčetla získané digitální informace, případě tyto digitální informace nemusejí být pravidelně aktualizovány či v nich nemusí být dostatek materiálu.
Související
Americká noční můra pro Německo. Ze zvolení Trumpa nejásají ani Švédové
Podezřelý incident v Baltském moři. Podmořský kabel je mimo provoz
Německo , Policie Německo , Amazon , Kybernetická bezpečnost
Aktuálně se děje
před 36 minutami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 45 minutami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 1 hodinou
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 1 hodinou
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 2 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 2 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 2 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 2 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 2 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 3 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 3 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 4 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 4 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 5 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 5 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 5 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 6 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 6 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 7 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 7 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.
Zdroj: Jakub Jurek