Francouzský prezident Emmanuel Macron minulý týden na konferenci Mezinárodní organizace práce v Ženevě znovu předložil svůj nápad na zavedení celounijní minimální mzdy. Minimální mzda, kterou doposud nezavedly všechny státy současné EU-28, se napříč kontinentem výrazně liší. Důvodem je především rozdílnost výkonu ekonomik jednotlivých členských zemí. Ekonomové varují před negativními dopady, které by zavedení jednotné minimální mzdy v EU přineslo.
Nejvíce ohrožené by dle úsudku mnohých špičkových ekonomů byly „nové“ státy Evropské unie, tedy státy nacházející se především ve střední a východní Evropě. Jejich ekonomiky totiž nedosahují takové výkonnosti jako ekonomiky vyspělých západoevropských zemí, kterými jsou například Francie nebo Německo.
Francouzský prezident však na konferenci v Ženevě argumentoval tím, že by minimální unijní mzda přispěla k boji proti nerovnosti mezi jednotlivými členskými státy. Macron dále soudí, že pokud by ke sjednocení výše minimální mzdy nedošlo, nadále bychom v EU byli svědky odchodu pracovníků z chudších zemí Evropy, kde minimální mzda není garantovaná, do zemí, které ji naopak garantují.
Představené argumenty však vybízí k zamyšlení se, zda francouzský prezident, který v posledních měsících čelí rostoucím společenským nepokojům v zemi, svojí iniciativou nemíří právě na uspokojení francouzské společnosti. To by však znamenalo, že se snaží o ochranu vlastního trhu a tedy o potlačení jedné ze svobod, na které stojí současný volný trh Evropské unie – volného pohybu osob.
Prvním problémem, na který by se při zavádění minimální mzdy narazilo, by byly rozdílné výše minimálních mezd. Ty se napříč zeměmi Evropské unie značně různí, rozdíly jsou v některých případech až sedminásobné. Sjednocení takto rozdílných minimálních mezd by bylo značně komplikované, nehledě na to, že se liší i cenové hladiny a průměrné minimální mzdy jednotlivých unijních zemí.
Je pravděpodobné, že by jednotná minimální mzda byla pro vyspělé země západní Evropy komicky nízká a tedy naprosto zbytečná, zatímco pro země východní Evropy by byla neúměrně vysoká a neefektivní. Pro východní ekonomiky by zavedení této mzdy bylo velice nebezpečné, míní přední čeští ekonomové.
Pro vytvoření plošné unijní minimální mzdy by nejprve muselo dojít ke značnému sblížení jednotlivých ekonomik, což je proces na několik let až desetiletí. Macronovo gesto proto mnozí analytici a ekonomové označují za politické a shodují se, že tato iniciativa není za současného nastavení a fungování EU a jejích ekonomik proveditelná.
Velice podobně se k problematice staví i německá kancléřka Angela Merkelová, která na konferenci v Ženevě minulý týden také vystoupila. Oproti svému francouzskému protějšku zdůrazňovala především potřebu srovnatelných minimálních mezd a ne mzdy jednotné. Přibližování minimálních mezd napříč zeměmi by dle jejích slov mělo přispět k vytvoření spravedlivějších a rovnějších pracovních podmínek v celé EU. Markelová také uvedla, že je zásadní zohledňovat odlišné životní standardy v jednotlivých členských státech.
Související
Deset zemí EU včetně Česka předložilo návrh nových sankcí proti Rusku
Politico: Evropě hrozí ekonomická apokalypsa
EU (Evropská unie) , Francie , Ekonomika , Emmanuel Macron , Německo , Minimální mzda , Angela Merkelová , volný pohyb osob
Aktuálně se děje
Aktualizováno včera
Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera
včera
Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu
včera
Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským
včera
Deset zemí EU včetně Česka předložilo návrh nových sankcí proti Rusku
včera
Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru
včera
Rusko nesmí vyhrát. Budu jednat s Putinem, prohlásil Scholz
včera
USA zabily vůdce Islámského státu Abu Yusifa
včera
Írán se o rozšíření islámské revoluce do Sýrie nepokusí. Měl by vypracovat novou strategii, říká Bacik
včera
Pákistán vyvíjí rakety, kterými by mohl zasáhnout USA
včera
Proč nemá Ukrajina zajatce? Bývalý člen armády vysvětlil, proč nejde severokorejské vojáky vzít do zajetí
včera
Zemřela zpěvačka Helena Zeťová
včera
Ukrajině se nedaří, Evropa bez USA válku nevyřeší, prohlásil Orbán a zablokoval protiruské sankce
včera
Během ruského raketového útoku na Kyjev bylo zasaženo České centrum
včera
Rusko zaútočilo na Kyjev. Odveta za útok na chemický závod, vzkazuje Moskva
včera
Karel III. stále nemá vyhráno. Palác odhalil, jak bude pokračovat boj s rakovinou
včera
Proč Kyjev zabil Kirillova? Používání chemických zbraní na Ukrajině není výjimkou
včera
Estonsko: NATO musí dalších 20 let odstrašovat Rusko, aby nemělo hloupé nápady
včera
Malajsie obnovila pátrání po troskách zmizelého letu Malaysia Airlines MH370
včera
Putin: Orbán navrhnul vánoční příměří, Kyjev ho zamítnul
včera
Vánoce jsou tady. Jaké dny budou na silnicích nejhorší a kdy raději nevyjíždět?
Miliony řidičů napříč Evropou se chystají před vánočními svátky vyrazit na silnice. Britské organizace jako RAC, AA nebo INRIX upozorňují na mimořádně rušné dny, přičemž dnešní pátek je označován jako „bláznivý pátek“.
Zdroj: Libor Novák