Macronův návrh minimální unijní mzdy by poškodil ekonomiky zemí střední a východní Evropy, varují ekonomové

Francouzský prezident Emmanuel Macron minulý týden na konferenci Mezinárodní organizace práce v Ženevě znovu předložil svůj nápad na zavedení celounijní minimální mzdy. Minimální mzda, kterou doposud nezavedly všechny státy současné EU-28, se napříč kontinentem výrazně liší. Důvodem je především rozdílnost výkonu ekonomik jednotlivých členských zemí. Ekonomové varují před negativními dopady, které by zavedení jednotné minimální mzdy v EU přineslo.

Nejvíce ohrožené by dle úsudku mnohých špičkových ekonomů byly „nové“ státy Evropské unie, tedy státy nacházející se především ve střední a východní Evropě. Jejich ekonomiky totiž nedosahují takové výkonnosti jako ekonomiky vyspělých západoevropských zemí, kterými jsou například Francie nebo Německo.

Francouzský prezident však na konferenci v Ženevě argumentoval tím, že by minimální unijní mzda přispěla k boji proti nerovnosti mezi jednotlivými členskými státy. Macron dále soudí, že pokud by ke sjednocení výše minimální mzdy nedošlo, nadále bychom v EU byli svědky odchodu pracovníků z chudších zemí Evropy, kde minimální mzda není garantovaná, do zemí, které ji naopak garantují.

Představené argumenty však vybízí k zamyšlení se, zda francouzský prezident, který v posledních měsících čelí rostoucím společenským nepokojům v zemi, svojí iniciativou nemíří právě na uspokojení francouzské společnosti. To by však znamenalo, že se snaží o ochranu vlastního trhu a tedy o potlačení jedné ze svobod, na které stojí současný volný trh Evropské unie –  volného pohybu osob.

Prvním problémem, na který by se při zavádění minimální mzdy narazilo, by byly rozdílné výše minimálních mezd. Ty se napříč zeměmi Evropské unie značně různí, rozdíly jsou v některých případech až sedminásobné. Sjednocení takto rozdílných minimálních mezd by bylo značně komplikované, nehledě na to, že se liší i cenové hladiny a průměrné minimální mzdy jednotlivých unijních zemí.

Je pravděpodobné, že by jednotná minimální mzda byla pro vyspělé země západní Evropy komicky nízká a tedy naprosto zbytečná, zatímco pro země východní Evropy by byla neúměrně vysoká a neefektivní. Pro východní ekonomiky by zavedení této mzdy bylo velice nebezpečné, míní přední čeští ekonomové.

Pro vytvoření plošné unijní minimální mzdy by nejprve muselo dojít ke značnému sblížení jednotlivých ekonomik, což je proces na několik let až desetiletí. Macronovo gesto proto mnozí analytici a ekonomové označují za politické a shodují se, že tato iniciativa není za současného nastavení a fungování EU a jejích ekonomik proveditelná.

Velice podobně se k problematice staví i německá kancléřka Angela Merkelová, která na konferenci v Ženevě minulý týden také vystoupila. Oproti svému francouzskému protějšku zdůrazňovala především potřebu srovnatelných minimálních mezd a ne mzdy jednotné. Přibližování minimálních mezd napříč zeměmi by dle jejích slov mělo přispět k vytvoření spravedlivějších a rovnějších pracovních podmínek v celé EU. Markelová také uvedla, že je zásadní zohledňovat odlišné životní standardy v jednotlivých členských státech.

Související

Evropa

Politico: Evropě hrozí ekonomická apokalypsa

Stagnace, klesající konkurenceschopnost a blížící se návrat Donalda Trumpa do Bílého domu vytvářejí existenční výzvu, která by mohla otřást základy prosperity kontinentu. Evropa se nachází ve zlomovém bodě, kdy musí čelit hlubokým hospodářským problémům, jež by mohly výrazně ovlivnit její budoucnost, uvedl server Politico.

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Francie Ekonomika Emmanuel Macron Německo Minimální mzda Angela Merkelová volný pohyb osob

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Islámský stát (ISIS)

USA zabily vůdce Islámského státu Abu Yusifa

Spojené státy oznámily, že při náletu v Sýrii zabily vůdce Islámského státu (IS) Abu Yusifa, známého také jako Mahmud. Operaci provedly síly Centrálního velení USA (Centcom) ve východní části země.

včera

Ilustrační foto

Írán se o rozšíření islámské revoluce do Sýrie nepokusí. Měl by vypracovat novou strategii, říká Bacik

Pád diktátorského režimu Bašára Asada v Sýrii byl nepříjemnou ranou také pro dalšího aktéra v regionu – Írán. Ten podle experta na blízkovýchodní politiku Gokhana Bacika z olomoucké Univerzity Palackého přišel o velký bezpečnostní pás, Bašárův režim pro něj byl jakousi geopolitickou pojistkou. Expert exkluzivně pro EuroZprávy.cz uvedl, že by Teherán měl vypracovat novou strategii.

včera

Pákistán

Pákistán vyvíjí rakety, kterými by mohl zasáhnout USA

Vysoce postavený úředník Bílého domu varoval, že Pákistán rozvíjí schopnosti dlouhého doletu svých balistických raket, které by mohly umožnit útoky daleko za hranicemi Jižní Asie. Toto prohlášení přichází v době, kdy vztahy mezi Washingtonem a Islámábádem procházejí nejistým obdobím, zejména po stažení amerických vojsk z Afghánistánu v roce 2021.

včera

včera

Helena Zeťová

Zemřela zpěvačka Helena Zeťová

Česko zasáhla jen pár dní před letošními Vánocemi nečekaná tragédie. Ve věku pouhých 44 let zemřela zpěvačka Helena Zeťová. Podle dostupných informací došlo k jejímu úmrtí za tragických okolností. 

včera

včera

České centrum v Kyjevě

Během ruského raketového útoku na Kyjev bylo zasaženo České centrum

Během pátečního raketového útoku ruské armády na ukrajinskou metropoli Kyjev bylo zasaženo i České centrum, které utrpělo škody v důsledku tlakové vlny. V době útoku se v budově nenacházeli žádní lidé, ale v okolních bytech žili civilisté, jak uvedl český ministr zahraničí Jan Lipavský na sociální síti X.

včera

včera

včera

Chemické zbraně

Proč Kyjev zabil Kirillova? Používání chemických zbraní na Ukrajině není výjimkou

Obvinění z použití chemických zbraní během války na Ukrajině vzbuzují vážné obavy a znovu otevírají diskusi o respektování mezinárodního práva v konfliktech. Poslední události, včetně údajného atentátu na generála Igora , velitele ruských sil radiační, chemické a biologické ochrany, přitahují pozornost ke kontroverzní otázce využívání zakázaných látek na bojištích.

včera

včera

včera

Vladimir Putin

Putin: Orbán navrhnul vánoční příměří, Kyjev ho zamítnul

Ruský prezident Vladimir Putin vyjádřil ve čtvrtek ochotu jednat s nově zvoleným americkým prezidentem Donaldem Trumpem o možnosti ukončení války na Ukrajině. Tato vyjádření zazněla během jeho tradičního čtyřhodinového rozhovoru s novináři v Moskvě. Putin uvedl, že se s Trumpem osobně nesetkal více než čtyři roky, ale je připraven "kdykoli" zahájit diskuze na toto téma.

včera

Vánoce jsou tady. Jaké dny budou na silnicích nejhorší a kdy raději nevyjíždět?

Miliony řidičů napříč Evropou se chystají před vánočními svátky vyrazit na silnice. Britské organizace jako RAC, AA nebo INRIX upozorňují na mimořádně rušné dny, přičemž dnešní pátek je označován jako „bláznivý pátek“. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy