Lajčák je vážným kandidátem na funkci v NATO, vypátral slovenský list

Slovenský ministr zahraničí Miroslav Lajčák je podle listu Denník N vážným kandidátem na funkci zástupce generálního tajemníka NATO. List to napsal s odvoláním na nejmenované zdroje. Lajčák v reakci uvedl, že do budoucna nevylučuje práci v mezinárodních strukturách.

Podle listu by se v příštích měsících mělo rozhodnout o nástupci Američanky Rose Gottemoellerové, která se zástupkyní generálního tajemníka Severoatlantické aliance stala na podzim roku 2016. Denník N napsal, že zájem o tento post má také Estonsko.

Lajčák, který je s ohledem na nynější předsednictví Slovenska v Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) úřadujícím předsedajícím této organizace, v reakci nevyloučil své působení v mezinárodních strukturách.

"V minulosti jsem pracoval v mezinárodních strukturách a nevylučuji, že v nich budu pracovat i v budoucnosti. Momentálně se ovšem soustřeďuji na výkon funkce v OBSE," řekl Lajčák novinářům v Kosovu, kam z titulu své funkce v OBSE zavítal během své cesty po západním Balkánu.

Dlouholetý diplomat Lajčák stojí v čele slovenského ministerstva zahraničí od roku 2012. Stejnou funkci zastával i mezi roky 2009 a 2010. Loni Lajčák nejprve podal demisi v reakci na to, že slovenská sněmovna stejně jako vláda odmítla migrační pakt OSN, na jehož přípravě se jako dřívější předseda Valného shromáždění OSN podílel. Ministr své rozhodnutí odstoupit z čela slovenské diplomacie později přehodnotil a demisi vzal zpět.

V minulosti byl Lajčák zmocněncem EU pro referendum o samostatnosti Černé Hory, od léta roku 2007 do jara 2009 zase zastával funkci vysokého představitele mezinárodního společenství pro Bosnu a Hercegovinu. Před třemi roky se neúspěšně ucházel o post generálního tajemníka OSN.

Slovenský list Pravda v souvislosti s obsazováním vrcholných funkcí na mezinárodním poli ve čtvrtek napsal, že premiér Peter Pellegrini by se chtěl stát předsedou Evropské rady. Pellegrini dnes novinářům v Bruselu řekl, že se oficiálně neuchází o zmíněnou pozici a že ani neplánuje projevit snahu o získání takové funkce.

Související

Aleksandr Vučič

Lídři Srbska a Kosova obnovili jednání o normalizaci vztahů, rozhovory zaštiťuje EU

Vrcholní představitelé Srbska a Kosova dnes obnovili rozhovory o normalizaci vztahů mezi oběma zeměmi. Srbský prezident Aleksandar Vučić a kosovský premiér Avdullah Hoti se spojili prostřednictvím videokonference pod záštitou šéfa diplomacie Evropské unie Josepa Borrella. Následovat bude přímé jednání obou politiků ve čtvrtek v Bruselu, sdělil po videokonferenci zmocněnec EU pro tuto problematiku Miroslav Lajčák.

Více souvisejících

Miroslav Lajčák NATO Slovensko

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy