Merkelová šéfkou EU? Němci chtějí ovládnout Unii

Během dvoudenního summitu konaného v pátek a sobotu se lídři EU neshodli na obsazení klíčových funkcí v evropských institucích. V kuloárech se dlouhodobě spekuluje o tom, že by si evropští lídři včetně premiérů Visegrádu přáli za vůdkyni Evropské rady německou kancléřku Angelu Merkelovou. Ta má svá želízka v ohni nejen pro šéfa Evropské komise, ale i Evropské centrální banky.

Naposledy Merkelovou jako vůdkyni Evropské rady podpořil bývalý šéf německých Sociálnědemokratické strany Německa (SPD), Sigma Gabriel. Podle něj je „nejlepší pro tento úkol,“ protože zná „váhu Evropy ve světě“ a do úřadu může „přinést mnohá léta zkušeností jako hlava vlády“.

Německý deník Die Spiegel v květnu uvedl, že Merkelovou by v čele Evropské rady rád vidět i francouzský prezident Emmanuel Macron a řada dalších evropských státníků včetně českého premiéra Andreje Babiše a dalších představitelů zemí Visegrádu. Ty přitom jsou často k Merkelové velmi kritické.

Nicméně, podle Spiegelu to není tak překvapivé. Tito státníci jsou ještě kritičtější k Evropské komisi. Od Merkelové si mají slibovat, že právě vliv Evropské komise omezí a naopak posílí poměrně omezený vliv Evropské rady, která sestává z hlav vlád členských států EU. Jakkoliv jsou vůči Merkelové kritičtí, uznávají, že je zkušená politička s značným vlivem, tvrdí Spiegel.

Zkušenost Merkelové jako dlouholeté kancléřky Německa považuje za vhodné kritérium i respektovaný magazín Politico, který by ji rád viděl na pozici šéfky Evropské komise. Dle něj kancléřka, která po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem byla médii označena za „vůdkyni svobodného světa“, už dříve dokázala, že má sílu a odvahu čelit ruskému či čínskému prezidentovi či samotnému Trumpovi jakožto osobám, kteří nějakým způsobem představují pro EU výzvu, ne-li přímo nebezpečí.  

Jako více než vhodnou náhradu za bývalého lucemburského premiéra a současného šéfa Evropské komise, Jean-Claudea Junckera, by Merkelovou viděl i současný lucemburský premiér Xavier Bettel. Nedávno řekl stanici CNBC, že Merkelová by byla „perfektní“ kandidátkou do čela Evropské rady či Evropské komise.

Samotná Merkelová opakovaně uvedla, že nemá zájem jít do čelních pozic klíčových institucí EU. Sama podporuje systém tzv. „spitzenkandidátů“, kdy do boje o čelo Evropské komise se uchází představitelé nejsilnějších politických stran utvořených po volbách do Evropského parlamentu. Merkelová by tak na místě šéfa Evropské komise ráda viděla Manfreda Webera, vedoucího kandidáta Evropské lidové strany (ELS), která vyhrála nedávné eurovolby.

Proti němu se ale postavil francouzský prezident, který kritizuje celý systém spitzenkandidátů (proti systému je i Babiš a další). Weber navíc nemá podporu dalších hlavních stran Evropského parlamentu. Španělský socialistický premiér Perdo Sánchez např. navrhuje prvního místopředsedu Evropského komise a vedoucího kandidáta Strany evropských socialistů (PES), po ELS druhé nejsilnější strany v Evropském parlamentu, Franse Timmermanse.

Kdyby Weber či Merkelová se dostali do čela Evropské komise, bylo by to po více než 50 letech, kdy by byl ve vrcholné pozici EU Němec. Naposledy se tak stalo v letech 1958-1967, kdy byl v čele Evropské komise Walter Hallstein, vůbec první předseda Evropské komise, upozorňuje Politico.

Nicméně, kdyby Merkelové nevyšel Weber či ona sama neusilovala o pozici šéfky Evropské rady či Evropské komise, nemusí nutně smutnit, že by Německo ve vrcholných pozicích EU nemělo svého představitele. Má totiž další želízko v ohni, šéfa Německé spolkové banky, Jense Weidmanna, který se uchází o křeslo šéfa Evropské centrální banky.

Podle agentury Bloomberg Merkelová se pokouší dostat do čela evropských institucí alespoň jednoho kandidáta. Pokud by nevyšel Weber, pak lze předpokládat, že začne tlačit na Weidmanna. Jejím argumentem je, že Německo jako největší a nejpočetnější evropská ekonomika by si zasloužila svého člověka v čelních institucích EU.

Nebude to mít však lehké. Proti Weidmannovi se zřejmě postaví jihoevropské národy kvůli jeho přísnému pohledu na dluhovou problematiku. Merkelová však může stavět na tom, že při obsazování čelních pozic v EU se hledí i k tomu, aby se žádná strana necítila příliš ukřivděně a každá měla své zastoupení.

Související

Více souvisejících

Angela Merkelová evropská komise Evropská rada Manfred Weber (šéf EPP) Německo

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy