Muslimové se bouří kvůli vyučování o homosexuálech. Ohrožuje to naše hodnoty, tvrdí

Rozhodnutí britské základní školy Anderton Park ve městě Birmingham začít učit děti o právech LGBT komunity se setkalo s velmi kritickou odezvou. Místní muslimové se bouří, že se jedná o ohrožení jejich víry. Stanice CNN varuje, že protesty se mohou stát celostátními díky rozhodnutí vlády o nových povinných vyučovacích kurzech o vztazích a sexualitě.

Děti jsou vyučovány o lidských právech prostřednictvím několika knih, např. „Má princezna chlapec“ či „A Tango učinil tři“ o dvou mužských tučňácích, kterým zaměstnanec zoologické zahrady v New Yorku dal vejce, z něhož se vyklubalo kuřátko, které tučňáci vychovávají.

Nové vyučovací programy však vzbudily velkou nevoli u některých rodičů převážně muslimských žáků, kteří školu navštěvují. Rodiče začali pořádat od března protesty před školou.

„Nedovolíme našim dětem, které jsou dívky, aby věřily, že jsou chlapci, nebo chlapcům, aby věřili, že jsou dívky. My věříme jen ve dvě pohlaví, které jsou mužské a ženské,“ řekl vůdce protestů Shakeel Afsar, podle něhož nový vyučovací program je cíleným pokusem, jak odtáhnout děti od tradičních hodnot islámu.

Ředitelka školy, Sarah Hewitt-Clarksonová, taková obvinění odmítá. „Nepodporujeme (být) LGBT, stejně jako nepodporujeme být křesťanem, být černochem, být zdravotně postižení nebo jakoukoliv část zákona o rovnosti. Podporujeme porozumění všem. Ukazujeme dětem, že jsou kolem nás různé druhy lidí a respektujeme každého, bez ohledu na to, z čeho pocházíte,“ stojí na oficiálních stránkách školy.

Protesty dosáhly takové agresivity, že škola v květnu musela vyhlásit dřív plánovanou přestávku. Podle soudce některé z protestů překročily zákonné limity a zvrhly se v sérii obtěžujícího, alarmujícího a znepokojivého chování. Soudce proto uložil dočasnou výlučnou zónu kolem školy až do rozhodnutí, zda budou protesty budou moci pokračovat i v červenci.

Podle stanice CNN se dá očekávat, že debata o tom, zda má přednost právo na víru, i když tato víra považuje homosexualitu za špatnou, nad potřebou vyučovat o základních lidských právech v moderní liberální demokracii, se brzy může stát z lokální záležitosti celostátní. Británie totiž v únoru ustanovila nová pravidla, která učiní povinnými vyučovací kurzy o vztazích pro děti ve věku 5-11 let ve státem financovaných školách a kurzy sexuální a vztahové výchovy pro děti ve věku 11-16 let.

Na základním stupni budou žáci učeni o všech typech rodin, ať to jsou rodiny s jedním rodičem; rodiny, kde jsou děti vychováváni dědečkem a babičkou; adoptivní rodiny či LGBT rodiny. Nicméně, bude na školách, zda vezmou v úvahu náboženské pozadí studentů a zda budou považovat za vhodné je učit o LGBT rodinách.

Učitelé novým pravidlům vyčítají, že jsou nejednoznačná a nechávají na nich, aby rozhodli složitou otázku, zda náboženské představy studentů mají přednost před učením o jiných chráněných názorech dle zákona o rovnosti. „Vystavují všechny ředitele, zejména na základních školách v Anglii, možné spoustě protestů a spoustě zbytečně vynaložené energie a času,“ kritizuje nová vládní pravidla Colin Diamond, profesor pedagogiky z Birminghamské univerzity.

Vůči novým pravidlům se též vymezují křesťanské konzervativní skupiny, které dlouhodobě jako konzervativní muslimské skupiny vystupují proti tomu, co chápou jako nepřípustnou politickou agendu. K protestům v Birminghamu se však nepřidaly.

Související

Více souvisejících

Muslimové Velká Británie Homosexuálové děti Školství

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy