Německá SPD jako na obrtlíku. Spor o von der Leyenovou by vládu položit neměl

Německá vláda velké koalice konzervativní unie CDU/CSU a sociální demokracie (SPD) by se kvůli sporu o nominaci ministryně obrany Ursuly von der Leyenové (CDU) do čela Evropské komise neměla rozpadnout, je přesvědčena prozatímní šéfka SPD Malu Dreyerová. Řekla to dnes v rozhovoru s veřejnoprávní televizí ZDF. Ona i její straničtí kolegové ale nadále návrh Evropské rady kritizují.

Přesvědčení, že navržení von der Leyenové bez předchozího souhlasu německé vlády je porušením koaličních pravidel a důvodem, aby SPD vládu opustila, dal ve středu najevo bývalý šéf sociálních demokratů Sigmar Gabriel.

Dreyerová, která SPD dočasně vede spolu s dvojicí dalších politiků, to tak ale nevidí. "Nepůjdu tak daleko, protože nemohu paní Merkelové předhazovat, že by se nechovala podle koaliční smlouvy," řekla Dreyerová na adresu kancléřky, která se jako jediná při hlasování o nominaci von der Leyenové v Evropské radě zdržela, a to právě proto, že neměla souhlas sociálních demokratů.

China diplomat already nostalgic for @junckerEU:“Juncker has been vy careful in treading a fine balance in criticising China’s economic policies w/o going too far on our politics & human rights.” Unlikely #Ursulavonderleyen attend PRC Marx statue unveiling https://t.co/3f6a241vHw pic.twitter.com/VXp2IfDzWq

— Theresa Fallon (@TheresaAFallon) 4. července 2019

Ani tak ale sociální demokraté nejsou podle Dreyerové s nominací von der Leyenové spokojeni, protože jde proti principu tzv. spitzenkandidátů, tedy hlavních kandidátů, se kterými evropské politické skupiny šly do nedávných evropských voleb. Německá ministryně obrany ve volbách do Evropského parlamentu vůbec nekandidovala, natož aby stála v čele některé z kandidátek. Právě na tomto principu, spíše než na konkrétní osobě, přitom sociálním demokratům podle Dreyerové záleží.

I když tak německá vláda zřejmě přežije další spor, kritika ze strany SPD vůči nominaci a nominačnímu procesu neustává. Místopředseda Spolkového sněmu za SPD Thomas Oppermann se nechal slyšet, že von der Leyenová profitovala z toho, že pravicí řízené státy jako Maďarsko zabránily nominaci dosavadního místopředsedy EK Franze Timmermanse. "To je těžká zátěž," míní.

Vedoucí kandidátky německých sociálních demokratů v eurovolbách Katarina Barleyová zase dopředu oznámila, že při hlasování Evropského parlamentu von der Leyenovou nepodpoří. Místopředseda SPD Ralf Stegner vychází z toho, že tak budou postupovat i další sociální demokraté. "Sociálnědemokratičtí poslanci nemají žádný důvod hlasovat pro paní von der Leyenovou," řekl rozhlasové stanici Deutschlandfunk.

Šéf mladých sociálních demokratů Kevin Kühnert, o němž se mluví jako o jednom z kandidátů na vedení celé strany, nominaci von der Leyenové považuje za zátěž pro koalici. Nepřispívá podle něj k tomu, aby "tato koalice na konci roku ještě existovala".

Narážel tak na to, že sociální demokraté budou na svém prosincovém sjezdu diskutovat o tom, jak a jestli vůbec má velká koalice pokračovat. Ve straně se i kvůli nepříznivým volebním výsledkům z poslední doby objevují hlasy, že by SPD měla vládu opustit. Podle pozorovatelů by mohly ještě zesílit po zářijových zemských volbách ve východoněmeckém Sasku a Braniborsku, kde sociální demokracie zřejmě znovu propadne.

Související

Gerhard Schröder

Schröder unikne trestu za vstřícnost k Rusku

Někdejšího německého kancléře Gerharda Schrödera nečeká v jeho domovské sociální demokracii (SPD) žádný postih za jeho vstřícné postoje k Rusku a angažmá v ruských státních koncernech. Rozhodčí komise regionální organizace SPD v Hannoveru dnes v odvolacím řízení došla k závěru, že Schröder žádné stranické regule neporušil, napsala agentura DPA. Orgán v případě porušení předpisů může provinilce ze strany vyloučit.

Více souvisejících

Sociálnědemokratická strana Německa (SPD) Ursula von der Leyenová Konzervativní unie CDU/CSU Německo Kevin Kühnert (SPD)

Aktuálně se děje

před 25 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy