Kotlebovec Mizík byl zproštěn obžaloby za xenofobii

Slovenský nejvyšší soud dnes potvrdil rozhodnutí soudu první instance, který před rokem zprostil obžaloby poslance krajně pravicové strany Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) Stanislava Mizíka v souvislosti s xenofobními výroky na sociální síti. Vůči verdiktu nejvyššího soude se nelze odvolat.

Mizík čelil obžalobě za to, že podle prokuratury kádroval na základě židovského původu osobnosti, jimž v roce 2017 udělil vysoká státní vyznamenání tehdejší slovenský prezident Andrej Kiska. Příspěvek kromě jiného obsahoval text, že Kiska "Řád Bílého dvojkříže II. třídy udělil českému režisérovi židovského původu Juraji Herzovi a také Michaelu Kocábovi - sluníčkáři, ochránci cikánů, muslimů". Židovský původ byl zmíněn také u dalších dvou vyznamenaných včetně Evy Mosnákové, která přežila holokaust. Příspěvek byl zveřejněn na profilech označených LSNS a bylo pod ním uvedeno Mizíkovo jméno.

Nejvyšší soud se ztotožnil s verdiktem specializovaného trestního soudu, že nebylo prokázáno, že autorem zmíněného příspěvku je skutečně Mizík. Poslancovi advokáti postavili obhajobu i na tom, že jejich klient údajně neumí pracovat s počítačem tak, aby dokázal napsat příspěvky na sociální síť. Média později zveřejnila fotografie z jednacího sálu sněmovny, podle kterých Mizík pracoval na počítači.

Mizík se líčení u nejvyššího soudu nezúčastnil. Dříve u soudu tvrdil, že je nevinen, a odmítl v případu vypovídat. V případě prokázání viny by mu hrozilo vězení až na šest let.

"My z tohoto rozhodnutí nejvyššího soudu máme upřímnou radost. To, že je nevinen a že šlo o politický proces, jsme tvrdili od začátku," řekl poslanec LSNS Rastislav Schlosár.

Schlosár neodpověděl na dotazy novinářů, kdo zmíněný příspěvek na sociální síti napsal. Prokurátor verdikt soudu nekomentoval.

"Úkolem soudu ani úkolem obhajoby nebylo zjišťovat, kdo psal daný status. Úkolem soudu bylo jen hodnotit, zda důkazy odůvodňují jednoznačný závěr, že tento status zveřejnil nebo dal pokyn k jeho zveřejnění obžalovaný. To se podle odůvodnění soudu nepodařilo prokázat," řekl Mizíkův advokát Tomáš Rosina.

LSNS se mimo jiné netají sympatiemi k válečnému slovenskému státu, který byl spojencem nacistického Německa. Strana se také vymezuje vůči Romům, EU a NATO.

Slovenský nejvyšší soud letos v dubnu zamítl návrh slovenského generálního prokurátora na rozpuštění LSNS. Soud tehdy odmítl všechny hlavní argumenty prokuratury, která dříve označila LSNS za extremistickou. Strana se v posledním průzkumu popularity agentury Focus umístila na třetím místě s podporou 12,6 procenta.

Loni na jaře specializovaný trestní soud jinému poslanci LSNS Milanu Mazurekovi vyměřil pokutu za výroky v pořadu soukromé rozhlasové stanice, kde poslanec hovořil kromě jiného o nepřizpůsobivosti, násilí a vandalismu romského etnika, urážel Romy a zmiňoval se o nebezpečí spojeném s islámskými migranty. Mazurek i prokurátor se proti verdiktu odvolali a nejvyšší soud by měl odvolání projednat v září.

Související

Tomáš Dvorský Původní zpráva

Korčok se vrací do hry. Jeho úkolem bude změnit vnímaní Progresivního Slovenska, říká politolog pro EZ

Nejsilnější slovenské opoziční hnutí Progresívne Slovensko (PS) získalo do svých řad Ivana Korčoka, dlouholetého diplomata a bývalého ministra zahraničí, který letos neúspěšně kandidoval na prezidenta. Politolog Tomáš Dvorský z Univerzity Pavla Josefa Šafaříka pro EuroZprávy.cz hodnotí, zda Korčokův vstup může PS pomoci oslovit voliče i v konzervativních regionech, oslabit pozici vládních stran a jaké výzvy by přineslo sestavování nové vlády v případě volební porážky Roberta Fica.

Více souvisejících

Slovensko Lidová strana Naše Slovensko Stanislav Mizík

Aktuálně se děje

před 1 minutou

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 9 minutami

před 42 minutami

před 43 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině

Sněmovní volby by na začátku listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO. Dostalo by 35,3 % hlasů, vyplývá z průzkumu agentury NMS Market Research. Křesla v dolní parlamentní komoře by získalo ještě pět dalších subjektů. Dvě z vládních stran, konkrétně TOP 09 a KDU-ČSL, by zůstaly pod pětiprocentní hranicí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy