Vztahy EU a Ruska? Von der Leyenová nastínila svou vizi, pak došlo na uprchlíky

Evropská unie je ze silné pozice, kterou si vybudovala v posledních letech, ochotná a připravená k dialogu s Ruskem, vždy však bude bránit své principy a mezinárodní pořádek založený na pravidlech. Europoslancům z liberální frakce Obnova Evropy (RE) to dnes řekla kandidátka do čela příští Evropské komise Ursula von der Leyenová. Uvedla také, že "Kreml neodpouští slabost".

Anexe Krymu, kterou EU od počátku neuznává, byla podle německé ministryně obrany prvním případem od konce druhé světové války, kdy byly státní hranice změněny vojenskou silou. "Anexe Krymu je porušení mezinárodního práva," řekla.

Evropská unie v roce 2014 zavedla v souvislosti s ruským přístupem k ukrajinské krizi vůči Rusku hospodářské sankce, které byly nedávno opět o půl roku prodlouženy.

Podle von der Leyenové je třeba nabízet dialog ze silné pozice. "Vždy je lepší diskutovat," podotkla.

EU potřebuje jasnou společnou definici azylu

"A když hovoříme o takové jasné definici, tak také určitě potřebujeme systém, který nám umožní udržet uvnitř Schengenu hranice otevřené. Proto musí být vnější hranice pevná a bezpečná," uvedla nynější německá ministryně obrany.

Jako možnou budoucí šéfku EK ji vybral minulý týden summit EU, von der Leyenová se nyní před hlasování europarlamentu příští týden snaží získat co nejširší podporu mezi europoslanci.

Podle von der Leyenové je nutné vědět, kdo do EU vstupuje a kdo ji opouští. Vyslovila se pro daleko rychlejší personální posílení společné evropské pobřežní a pohraniční stráže. "Myslím, že 10.000 lidí ve Frontextu v roce 2027 je příliš daleko. Musí to být výrazně, výrazně dřív," uvedla.

Za "ušlechtilý úkol" přitom označila boj s organizovaným zločinem a převaděčstvím. "Musíme ale také investovat do svého sousedství, do afrických zemí, do jejich dobré správy, ekonomického rozvoje, do bezpečnosti a stabilitu," řekla europoslancům. Jen tak podle ní tamní lidé uvidí ve svých vlastních zemích perspektivu.

Související

Více souvisejících

Ursula von der Leyenová EU (Evropská unie) europoslanci Rusko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy