Evropa se uvaří? Nová studie odhaluje znepokojivou budoucnost

Evropská města by v roce 2050 mohla být horká jako ta na Blízkém východě či v Austrálii. Zjistil to výzkum švýcarské Spolkové vysoké technické školy v Curychu (ETHZ). Zprávu přinesl server Euronews.

Podle vědců ETHZ 77% hlavních světových měst díky změně klimatu se bude podobat jinému městu. K tomuto závěru došli na základně srovnání informací o klimatu v 520 velkých městech.

Podle studie 22% měst zažije „nové klima“, které doposud není známé v žádném současném hlavním městě. Týká se především jihovýchodních asijských měst Kuala Lumpur, Jakarta a Singapur, ve kterých dnes vládne tropické klima.

77% měst bude mít klima jiného města než je tomu nyní. Londýn tak bude mít klima španělské Barcelony, zatímco Paříž, Berlín či Bratislava budou mít teplotu hlavního města Austrálie, Canberry.

Klima v Praze, ale i Varšavě bude v roce 2050 podobné klimatu v hlavním městě Gruzie, Tbilisi. Teplota nejteplejšího měsíce by se v Praze měla zvýšit o 6,7 stupňů Celsia.

Jihoevropská velká města budou teplotně připomínat spíše města na Blízkém východě. Např. Řím bude mít klima jako turecká Adana, zatímco španělský Madrid bude podoben marockému Fesu (ten bude mít klima iráckého Mosulu). Naopak hlavní město Turecka, Ankara, bude mít klima hlavního města Uzbekistánu, Taškentu.

Podle vědců obecným trendem bude posun k subtropickému podnebí. Severnější, chladnější města se oteplí (finské Helsinky budou mít klima Vídně, norské Oslo Bratislavy, Moskva bulharské Sofie) a města na severní polokouli obecně budou mít klima těch měst, které nachází zhruba 1 000 kilometrů od nich.

V případě měst v teplejších oblastech nebude podnebí tak markantní. Např. hlavní město Iráku, Bagdád, bude mít klima íránského Ahvázu, syrské Aleppo bude mít klima iráckého Mosulu, Mekka bude podobná Dubaji a podobně. Zažijí však více srážek a silnější sucha.

Studie upozorňuje, že jak léta, tak i zimy budou v Evropě teplejší, s průměrným nárůstem o 3,5 a 4,7 stupňů Celsia. Jejich scénář přitom počítá s optimistickou variantou pokračování globálního oteplování.

„Pro většinu lidí je těžké představit si, jak by další 2 stupně Celsia mohla ovlivnit každodenní život," poukazují vědci. V současnosti je teplota na zemi o 1 stupeň Celsia vyšší než před průmyslovou revolucí.

Podle jiné studie EHTZ je nejúčinnějším opatřením k záchraně klimatu zalesňování. Vědci tvrdí, že to může udržet růst oteplování na úrovni 1,5 stupně Celsia, jak se k tomu zavázaly státy v Pařížské dohodě.

Související

Ilustrační foto

Extrémní počasí počká. EU odkládá boj s klimatickými změnami

Evropská komise odkládá zveřejnění svého klimatického cíle pro rok 2040, původně plánovaného na první čtvrtletí letošního roku. Podle komisaře pro klima Wopkeho Hoekstry je důvodem potřeba získat širší politickou podporu pro ambiciózní plán na snížení emisí skleníkových plynů o 90 % oproti roku 1990.

Více souvisejících

Klimatické změny globální oteplování města Praha

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Kladno, ilustrační fotografie.

Litvínov představil nové trenéry. Změny hlásí i realizační tým na Kladně

Hokejisty Litvínova bude od nové sezóny 2025/26 trénovat sparťanská legenda Michal Broš, jemuž budou nejbližšími pomocníky další sparťanská ikona František Ptáček a Jakub Petr. Jediným, kdo zůstává na své pozici, je trenér brankářů Zdeněk Orct. Novinky hlásí i realizační tým na Kladně, kde sice v roli hlavního kouče nadále zůstává David Čermák, ovšem nově mu budou pomáhat Ivan Majeský s Václavem Sýkorou.

včera

včera

včera

včera

Miloš Zeman

Zemanovi nevadí, že se Fico setkal s Putinem. Česku předpovídá návrat Babiše

Exprezident Miloš Zeman očekává návrat Andreje Babiše na premiérský post, naznačují to jeho slova v rozhovoru pro slovenskou televizi TA3. Babišův comeback do čela vlády by podle něj vedl ke zlepšení vztahů Česka se Slovenskem. Cestu slovenského premiéra Roberta Fica za Vladimirem Putinem do Moskvy označil za legitimní.

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Co vařit na jaře? Inspirace pro jídelníček ze starých kuchařek

Jaro v kuchyni, to jsou čerstvé bylinky a první plody, k nimž patří třeba ředkvičky nebo listová zelenina. Že je vhodné tyto zdroje vitamínů a zdraví prospěšných látek po dlouhé zimě zařadit do jídelníčku, to věděli již naši předci, ať už ve středověku nebo před 200 či 100 lety. Inspiraci na jarní jídelníček proto můžeme čerpat ze starých kuchařek, třeba těch středověkých nebo slavné Magdaleny Dobromily Rettigové. Tyto recepty jsou zdravé, výživné a navíc snadné i levné.

včera

včera

včera

včera

11. dubna 2025 21:32

11. dubna 2025 21:11

Donald Trump

USA rozjíždí další diplomatický spor. Trump vyhrožuje Mexiku kvůli vodě

Mexiko se rozhodlo okamžitě doručit vodu texaským farmářům, aby kompenzovalo nedodržení staré 81leté smlouvy o sdílení vody s USA, která vyvolala diplomatické napětí a vyhrožování Donaldem Trumpem zavedením cel. Prezidentka Mexika, Claudia Sheinbaum, uvedla v pátek, že země hledá alternativy, jak vyhovět této smlouvě. Návrh již byl odeslán americkým představitelům.

11. dubna 2025 20:29

 J. D. Vance, MSC 2025 | 14. – 16.02.2025

USA vyhodily velitelku základny v Grónsku za "podkopávání" Vanceovy autority

Spojené státy odvolaly vedoucí americké vojenské základny v Grónsku poté, co údajně rozeslala interní e-mail, v němž se distancovala od výroků viceprezidenta JD Vance vůči Dánsku. Podle velení vesmírných operací americké armády byla plukovnice Susannah Meyersová odvolána z velení základny Pituffik kvůli "ztrátě důvěry v její schopnost vést".

11. dubna 2025 19:35

Trump má 90 dní na uzavření 150 obchodních dohod. Finanční trhy tomu nevěří

Americký prezident Donald Trump a jeho poradci tvrdí, že jejich strategie byla od začátku jasná – vyvolat strach prostřednictvím vysokých cel a donutit svět k vyjednávání. S výjimkou Číny pak podle tohoto scénáře USA ustoupí od nejtvrdších tarifních opatření a dohodnou nové obchodní smlouvy se zeměmi po celém světě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy