Evropa se uvaří? Nová studie odhaluje znepokojivou budoucnost

Evropská města by v roce 2050 mohla být horká jako ta na Blízkém východě či v Austrálii. Zjistil to výzkum švýcarské Spolkové vysoké technické školy v Curychu (ETHZ). Zprávu přinesl server Euronews.

Podle vědců ETHZ 77% hlavních světových měst díky změně klimatu se bude podobat jinému městu. K tomuto závěru došli na základně srovnání informací o klimatu v 520 velkých městech.

Podle studie 22% měst zažije „nové klima“, které doposud není známé v žádném současném hlavním městě. Týká se především jihovýchodních asijských měst Kuala Lumpur, Jakarta a Singapur, ve kterých dnes vládne tropické klima.

77% měst bude mít klima jiného města než je tomu nyní. Londýn tak bude mít klima španělské Barcelony, zatímco Paříž, Berlín či Bratislava budou mít teplotu hlavního města Austrálie, Canberry.

Klima v Praze, ale i Varšavě bude v roce 2050 podobné klimatu v hlavním městě Gruzie, Tbilisi. Teplota nejteplejšího měsíce by se v Praze měla zvýšit o 6,7 stupňů Celsia.

Jihoevropská velká města budou teplotně připomínat spíše města na Blízkém východě. Např. Řím bude mít klima jako turecká Adana, zatímco španělský Madrid bude podoben marockému Fesu (ten bude mít klima iráckého Mosulu). Naopak hlavní město Turecka, Ankara, bude mít klima hlavního města Uzbekistánu, Taškentu.

Podle vědců obecným trendem bude posun k subtropickému podnebí. Severnější, chladnější města se oteplí (finské Helsinky budou mít klima Vídně, norské Oslo Bratislavy, Moskva bulharské Sofie) a města na severní polokouli obecně budou mít klima těch měst, které nachází zhruba 1 000 kilometrů od nich.

V případě měst v teplejších oblastech nebude podnebí tak markantní. Např. hlavní město Iráku, Bagdád, bude mít klima íránského Ahvázu, syrské Aleppo bude mít klima iráckého Mosulu, Mekka bude podobná Dubaji a podobně. Zažijí však více srážek a silnější sucha.

Studie upozorňuje, že jak léta, tak i zimy budou v Evropě teplejší, s průměrným nárůstem o 3,5 a 4,7 stupňů Celsia. Jejich scénář přitom počítá s optimistickou variantou pokračování globálního oteplování.

„Pro většinu lidí je těžké představit si, jak by další 2 stupně Celsia mohla ovlivnit každodenní život," poukazují vědci. V současnosti je teplota na zemi o 1 stupeň Celsia vyšší než před průmyslovou revolucí.

Podle jiné studie EHTZ je nejúčinnějším opatřením k záchraně klimatu zalesňování. Vědci tvrdí, že to může udržet růst oteplování na úrovni 1,5 stupně Celsia, jak se k tomu zavázaly státy v Pařížské dohodě.

Související

Více souvisejících

Klimatické změny globální oteplování města Praha

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy