Odkud přichází do Itálie nejvíce žadatelů o azyl?

Analýza Anety Navrátilové - Itálie je dlouhodobě jednou z těch zemí Evropské unie, které byly od roku 2015 nejvíce zasaženy přílivem migrantů a žadatelů o azyl přicházejících z největší části ze zemí severní Afriky či jihozápadní Asie. I přes tuto skutečnost se Itálie v minulém týdnu odmítla účasnit probíhajících rozhovorů vedoucích k vytvoření nové dohody o přerozdělování uprchlíků, která vzniká z iniciativy Německa a Francie. Itálie kvůli svému tvrdému a nekompromisnímu postoji k přijímání azylantů přicházejících na kontinent ze Středozemního moře v současné době čelí nezanedbatelnému přílivu azylantů i z ostatních unijních států - například z Německa.

Avšak Německo, do kterého obdobně jako do Itálie míří velká část příchozích žadatelů o azyl, na základě unijního dublinského nařízení přeposílá migranty zpět na jih Evropy - nejvíce migrantů tak míří právě do Itálie. Dubliské nařízení hovoří o tom, jakým způsobem k žadatelům o azyl přistupovat - v prvé řadě je to země příchodu, která je za registraci žadatelů a jejich požadavky zodpovědná. Následně je to právě země příchodu, která žadatelům poskytne azyl v případě, že jim byla udělená některá z forem ochrany. Pokud však nebyla, je to nadále tato země, která rozhodne o navrácení žadatelů zpět do země jejich původu.

A pokud migranti ve svých cestách pokračují do dalších zemí, jejich cílová země je následně oprávněná k tomu, aby azylanty poslala nazpět do první země jejich příjezdu. Právě na základě tohoto principu musela Itálie v loňském roce přijmout přes šest tisíc transferů navíc. Tento počet je tak vůbec nejvyšší zaznamenaný od vypuknutí "migrační krize" v roce 2015.

Loňské číslo příchozích migrantů z jiných zemí EU do Itálie je proto vyšší než číslo příchozích přes Středozemní moře. Počet lidí přicházejících do jihoevropských států byl nejvyšší v roce 2016 - tehdy jich na člunech a lodích přes Středozemní moře k evropským břehům doplulo téměř 200 tisíc. Následně toto číslo razantně pokleslo a v loňském roce počet žadatelů o azyl nedosáhl ani 30 tisíc.

Zpravodajský server Politico uvádí, že Unie letos očekává, že Německo do Itálie navrátí ještě více žadatelů o azyl, než kolik poslalo zpět v uplynulém roce - vloni poslalo Německo zpět do Itálie necelé tři tisíce těchto žadatelů. Itálie i přes tyto skutečnosti však nadále přijímá nižší počty migrantů a žadatelů o azyl, než kolik by dle Dublinského systému měla přijímat. Primárním důvodem je neefektivní a pro aktuální potřeby nefunkční nastavení současného Dublinského systému.

Unijní azylový systém samotná italská vláda označuje za "nespravedlivý." I předchozí kabinety volaly po spravedlivějším přerozdělování azylantů, avšak neúspěšně. Možná právě tato skutečnost je jedním z důvodů, proč se současní lídři Itálie drží od nově vznikající německo-francouzské iniciativy stranou. Dalším důvodem by mohl být fakt, že právě Německo a Francie jsou země, které do Itálie navracejí nejvíce žadatelů o azyl.

Související

Těstoviny, ilustrační fotografie.

I těstoviny mají svůj mezinárodní den. Jaká je jejich historie?

Víte, že těstoviny mají svůj mezinárodní den? Od roku 1998 připadá na 25. října. Těstoviny dnes patří mezi velice oblíbené pokrmy a zřejmě tomu bylo podobně i v minulosti. Historie těstovin sahá až do dob starověku a není překvapením, že o nich pochází nejstarší a nejhojnější zmínky z oblasti dnešní Itálie. A kdy se těstoviny rozšířily u nás?

Více souvisejících

Itálie migrace Německo EU (Evropská unie) migrační krize Francie Matteo Salvini (Liga severu) uprchlíci Libye

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 27 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 14 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

Policisté budou protestovat i za vyšší platy. S udělováním pokut se nepočítá

Státní policisté se příští týden chystají protestovat a chtějí dosáhnout zvýšení platů. Do protestní akce by se mohly zapojit tisíce příslušníků, přičemž je avizováno, že některé přestupky se namísto pokuty budou řešit dohodou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy