Analýza Anety Navrátilové - Itálie je dlouhodobě jednou z těch zemí Evropské unie, které byly od roku 2015 nejvíce zasaženy přílivem migrantů a žadatelů o azyl přicházejících z největší části ze zemí severní Afriky či jihozápadní Asie. I přes tuto skutečnost se Itálie v minulém týdnu odmítla účasnit probíhajících rozhovorů vedoucích k vytvoření nové dohody o přerozdělování uprchlíků, která vzniká z iniciativy Německa a Francie. Itálie kvůli svému tvrdému a nekompromisnímu postoji k přijímání azylantů přicházejících na kontinent ze Středozemního moře v současné době čelí nezanedbatelnému přílivu azylantů i z ostatních unijních států - například z Německa.
Avšak Německo, do kterého obdobně jako do Itálie míří velká část příchozích žadatelů o azyl, na základě unijního dublinského nařízení přeposílá migranty zpět na jih Evropy - nejvíce migrantů tak míří právě do Itálie. Dubliské nařízení hovoří o tom, jakým způsobem k žadatelům o azyl přistupovat - v prvé řadě je to země příchodu, která je za registraci žadatelů a jejich požadavky zodpovědná. Následně je to právě země příchodu, která žadatelům poskytne azyl v případě, že jim byla udělená některá z forem ochrany. Pokud však nebyla, je to nadále tato země, která rozhodne o navrácení žadatelů zpět do země jejich původu.
A pokud migranti ve svých cestách pokračují do dalších zemí, jejich cílová země je následně oprávněná k tomu, aby azylanty poslala nazpět do první země jejich příjezdu. Právě na základě tohoto principu musela Itálie v loňském roce přijmout přes šest tisíc transferů navíc. Tento počet je tak vůbec nejvyšší zaznamenaný od vypuknutí "migrační krize" v roce 2015.
Loňské číslo příchozích migrantů z jiných zemí EU do Itálie je proto vyšší než číslo příchozích přes Středozemní moře. Počet lidí přicházejících do jihoevropských států byl nejvyšší v roce 2016 - tehdy jich na člunech a lodích přes Středozemní moře k evropským břehům doplulo téměř 200 tisíc. Následně toto číslo razantně pokleslo a v loňském roce počet žadatelů o azyl nedosáhl ani 30 tisíc.
Zpravodajský server Politico uvádí, že Unie letos očekává, že Německo do Itálie navrátí ještě více žadatelů o azyl, než kolik poslalo zpět v uplynulém roce - vloni poslalo Německo zpět do Itálie necelé tři tisíce těchto žadatelů. Itálie i přes tyto skutečnosti však nadále přijímá nižší počty migrantů a žadatelů o azyl, než kolik by dle Dublinského systému měla přijímat. Primárním důvodem je neefektivní a pro aktuální potřeby nefunkční nastavení současného Dublinského systému.
Unijní azylový systém samotná italská vláda označuje za "nespravedlivý." I předchozí kabinety volaly po spravedlivějším přerozdělování azylantů, avšak neúspěšně. Možná právě tato skutečnost je jedním z důvodů, proč se současní lídři Itálie drží od nově vznikající německo-francouzské iniciativy stranou. Dalším důvodem by mohl být fakt, že právě Německo a Francie jsou země, které do Itálie navracejí nejvíce žadatelů o azyl.
Související
I těstoviny mají svůj mezinárodní den. Jaká je jejich historie?
Zákaz telefonů ve školách: Nizozemí není první. Průkopníci si opatření pochvalují
Itálie , migrace , Německo , EU (Evropská unie) , migrační krize , Francie , Matteo Salvini (Liga severu) , uprchlíci , Libye
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 27 minutami
Čtvrtý taneční večer StarDance začal. Soutěž dnes opustí další pár
před 2 hodinami
Izraelské buldozery údajně zničily sídlo agentury OSN
před 2 hodinami
Kyjev sabotuje výměnu zajatců, tvrdí Rusko
před 3 hodinami
Amerikou hýbe falešné volební video. Rusko od něj dává ruce pryč
před 4 hodinami
Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA
před 5 hodinami
Dva mladí Češi jeli na střeše vídeňského metra. Jeden zemřel, druhý bojuje o život
před 6 hodinami
Medveděv opět vyhrožuje: Když nás budete ignorovat, bude třetí světová válka
před 6 hodinami
Američtí experti pro EZ vysvětlili, proč lidé volí Trumpa, když hrozí opakování útoku na Kapitol
před 6 hodinami
Rakouský myslivec, který vraždil u hranic s Českem, je po smrti
před 7 hodinami
"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy
před 8 hodinami
Severokorejští vojáci na Ukrajině jsou hrozbou nejen pro Evropu, varují státy
před 9 hodinami
Írán chce rozpoutat válku na Blízkém východě? Do konfliktu se snaží zatáhnout i Irák
před 10 hodinami
EXKLUZIVNĚ: Šéfka volební komise v USA pro EZ popsala, jak hurikán ovlivní volby
před 10 hodinami
Zelenskyj vyzval svět, aby začal něco dělat se severokorejskými vojáky na Ukrajině
před 11 hodinami
Respirační onemocnění v Česku nabývají na síle. Stoupá počet lidí s covidem i černým kašlem
před 12 hodinami
Íránská hrozba sílí. Zvýší dolet balistických střel, může přehodnotit i jadernou doktrínu
před 14 hodinami
Výhled počasí na listopad. Předpověď budí obavy i jinde v Evropě
včera
Izraelci teď nejsou v bezpečí nikde, ukazuje případ ze Švédska
včera
Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa
včera
Policisté budou protestovat i za vyšší platy. S udělováním pokut se nepočítá
Státní policisté se příští týden chystají protestovat a chtějí dosáhnout zvýšení platů. Do protestní akce by se mohly zapojit tisíce příslušníků, přičemž je avizováno, že některé přestupky se namísto pokuty budou řešit dohodou.
Zdroj: Jan Hrabě