Odkud přichází do Itálie nejvíce žadatelů o azyl?

Analýza Anety Navrátilové - Itálie je dlouhodobě jednou z těch zemí Evropské unie, které byly od roku 2015 nejvíce zasaženy přílivem migrantů a žadatelů o azyl přicházejících z největší části ze zemí severní Afriky či jihozápadní Asie. I přes tuto skutečnost se Itálie v minulém týdnu odmítla účasnit probíhajících rozhovorů vedoucích k vytvoření nové dohody o přerozdělování uprchlíků, která vzniká z iniciativy Německa a Francie. Itálie kvůli svému tvrdému a nekompromisnímu postoji k přijímání azylantů přicházejících na kontinent ze Středozemního moře v současné době čelí nezanedbatelnému přílivu azylantů i z ostatních unijních států - například z Německa.

Avšak Německo, do kterého obdobně jako do Itálie míří velká část příchozích žadatelů o azyl, na základě unijního dublinského nařízení přeposílá migranty zpět na jih Evropy - nejvíce migrantů tak míří právě do Itálie. Dubliské nařízení hovoří o tom, jakým způsobem k žadatelům o azyl přistupovat - v prvé řadě je to země příchodu, která je za registraci žadatelů a jejich požadavky zodpovědná. Následně je to právě země příchodu, která žadatelům poskytne azyl v případě, že jim byla udělená některá z forem ochrany. Pokud však nebyla, je to nadále tato země, která rozhodne o navrácení žadatelů zpět do země jejich původu.

A pokud migranti ve svých cestách pokračují do dalších zemí, jejich cílová země je následně oprávněná k tomu, aby azylanty poslala nazpět do první země jejich příjezdu. Právě na základě tohoto principu musela Itálie v loňském roce přijmout přes šest tisíc transferů navíc. Tento počet je tak vůbec nejvyšší zaznamenaný od vypuknutí "migrační krize" v roce 2015.

Loňské číslo příchozích migrantů z jiných zemí EU do Itálie je proto vyšší než číslo příchozích přes Středozemní moře. Počet lidí přicházejících do jihoevropských států byl nejvyšší v roce 2016 - tehdy jich na člunech a lodích přes Středozemní moře k evropským břehům doplulo téměř 200 tisíc. Následně toto číslo razantně pokleslo a v loňském roce počet žadatelů o azyl nedosáhl ani 30 tisíc.

Zpravodajský server Politico uvádí, že Unie letos očekává, že Německo do Itálie navrátí ještě více žadatelů o azyl, než kolik poslalo zpět v uplynulém roce - vloni poslalo Německo zpět do Itálie necelé tři tisíce těchto žadatelů. Itálie i přes tyto skutečnosti však nadále přijímá nižší počty migrantů a žadatelů o azyl, než kolik by dle Dublinského systému měla přijímat. Primárním důvodem je neefektivní a pro aktuální potřeby nefunkční nastavení současného Dublinského systému.

Unijní azylový systém samotná italská vláda označuje za "nespravedlivý." I předchozí kabinety volaly po spravedlivějším přerozdělování azylantů, avšak neúspěšně. Možná právě tato skutečnost je jedním z důvodů, proč se současní lídři Itálie drží od nově vznikající německo-francouzské iniciativy stranou. Dalším důvodem by mohl být fakt, že právě Německo a Francie jsou země, které do Itálie navracejí nejvíce žadatelů o azyl.

Související

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.
Těstoviny, ilustrační fotografie.

I těstoviny mají svůj mezinárodní den. Jaká je jejich historie?

Víte, že těstoviny mají svůj mezinárodní den? Od roku 1998 připadá na 25. října. Těstoviny dnes patří mezi velice oblíbené pokrmy a zřejmě tomu bylo podobně i v minulosti. Historie těstovin sahá až do dob starověku a není překvapením, že o nich pochází nejstarší a nejhojnější zmínky z oblasti dnešní Itálie. A kdy se těstoviny rozšířily u nás?

Více souvisejících

Itálie migrace Německo EU (Evropská unie) migrační krize Francie Matteo Salvini (Liga severu) uprchlíci Libye

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy