Greta míří přes Atlantik. Aktivistka Thunbergová cestuje na jachtě

Švédská aktivistka za ochranu klimatu Greta Thunbergová dnes vyplula na závodní jachtě z Británie do Ameriky, kde se v New Yorku zúčastní summitu OSN. Provázena větrem a zataženou oblohou vyrazila dvacetimetrová loď na plavbu, která by měla trvat dva týdny. Plavidlo pohání energie z obnovitelných zdrojů a podle Thunbergové za sebou nezanechává žádnou uhlíkovou stopu. Video a snímek ze začátku cesty zveřejnila na svém twitteru.

"Jsem jedna z opravdu mála lidí, kteří něco takového mohou podniknout. Myslím si, že bych tu šanci měla využít," odpověděla podle agentury Reuters před vyplutím na otázku, zda její cesta na drahé jachtě s posádkou je receptem pro všechny lidi, kteří se potřebují dostat přes oceán. Prohlásila, že nikoho nepřesvědčuje, jak má cestovat a že její plavba je motivována mimo jiné účastí na klimatickém summitu. Tam jede kvůli tomu, že teď je díky mediální pozornosti její hlas slyšet daleko víc než dříve, prohlásila.

Kromě německého kapitána Borise Herrmanna s ní dva týdny na palubě stráví její otec Sven, dokumentarista Nathan Grossman a Pierre Casiraghi, vnuk zesnulého monackého knížete Rainiera III. a někdejší hollywoodské herečky a pozdější monacké kněžny Grace Kellyové.

Jachta Malizia má karbonový trup a je vybavena solárními panely a podvodními turbínami, které vyrábějí elektřinu potřebnou k navigaci plavidla a ke komunikaci. Thunbergová i její doprovod se podle Herrmanna musejí připravit na to, že hlavní předností plavidla je rychlost, nikoli komfort. Kvůli úspoře hmotnosti nejsou na lodi toalety ani umyvadla a spí se v těsných kójích.

Šestnáctiletá školačka Thunbergová si kvůli cestě, kterou chce účastí na dalších akcích protáhnout na několik měsíců, vzala ve škole rok volna. Během cesty chce seznamovat veřejnost s vážností změn klimatu a přimět světové politiky k ekologičtějšímu přístupu a snižování emisí.

Už dříve však řekla, že setkání s americkým prezidentem Donaldem Trumpem by pro ni bylo ztrátou času. O možnosti sejít se s politikem, který vyvázal Spojené státy z pařížské klimatické dohody, nechtěla uvažovat ani dnes.

"Nejsem natolik výjimečná, nemohu přesvědčit každého. Místo toho, aby se bavili se mnou a s dětmi stávkujícími ve škole, měli by hovořit se skutečnými vědci a s experty na tuto oblast," řekla novinářům s odkazem na Trumpa a další politiky, kteří mají na změny klimatu jiný názor.

Související

Greta Thunbergová

Thunbergová vyhrála soud. Velká Británie jí bude muset zaplatit

Londýnský soud v pátek osvobodil klimatickou aktivistku Gretu Thunbergovou, která byla obviněna z rušení veřejného klidu kvůli loňskému protestu. Spolu s dalšími demonstranty se pokusila zabránit setkání předních představitelů ropného a plynárenského průmyslu.

Více souvisejících

Greta Thunbergová (aktivistka) lodní doprava Atlantický oceán OSN

Aktuálně se děje

před 37 minutami

Boris Pistorius, ministr obrany Německa

Trumpův návrh na konec války není mír, ale kapitulace, varuje Německo

Návrh prezidenta USA Donalda Trumpa na uzavření míru mezi Ukrajinou a Ruskem, který by zahrnoval předání rozsáhlých částí ukrajinského území Moskvě, označil německý ministr obrany Boris Pistorius za "kapitulaci". V rozhovoru pro veřejnoprávní televizi ARD Pistorius uvedl, že Ukrajina sice chápe, že může být nucena učinit určité územní ústupky, avšak Trumpův plán jde podle něj příliš daleko.

před 1 hodinou

včera

Ilustrační fotografie.

Obchody se na den uzavřou i v květnu. Zákon mluví jasně

Květnové svátky jsou za rohem. Až skončí víkend, čekají nás poslední tři dubnové dny. Půjde zároveň poslední dny před dalším volnem. Dva následující čtvrtky jsou totiž vyhrazeny státním svátkům. A zákon stanovuje, že obchody budou během jednoho z těchto svátků mimo provoz.

včera

Princ Louis na nové fotografii.

Nová fotka prince Louise k narozeninám. Za objektivem nebyla Kate

Nejmladší z osob v přímé následnické linii britského trůnu v týdnu oslavila narozeniny. Princi Louisovi, mladšímu synovi prince Williama a vnukovi krále Karla III., je od středy sedm let. Britové se při té příležitosti dočkali nejnovějšího snímku malého prince a jistě je všechny zaujalo, jak vypadá jeho chrup. 

včera

včera

včera

včera

Rubl, ilustrační fotografie.

Rusko mimo systém SWIFT? Scénář, který se nabízí. Má to ale háček

Odpojení ruských bank od systému SWIFT se stalo silným symbolem západních sankcí, ale skutečnou finanční válku to nevyhrálo. Moskva si rychle našla cesty, jak omezení obcházet. Pokud chce Západ opravdu oslabit ruskou válečnou mašinerii, musí přestat sázet na efektní gesta a zaměřit se na to, co funguje: na peníze, technologie a lidi, kteří je pro režim obstarávají.

včera

včera

včera

Koncentrační tábor Osvětim (německy Auschwitz, polsky Oświęcim)

85 let od vzniku Auschwitzu. Zápas o lidskost není nikdy jednou provždy vyhraný

Před 85 lety začal v Auschwitzu (Osvětimi) největší známý útok na samotnou podstatu lidskosti. Mělo to být varování pro všechny budoucí generace. Přesto dnes znovu vidíme, jak snadno lidé zapomínají, opakují chyby a přehlížejí utrpení druhých. Hrůza nezmizela, žije dál; v nových konfliktech, v systematickém ponižování a potlačování menšin, v cynické lhostejnosti mocných i v tichém souhlasu těch, kteří se raději dívají jinam.

Aktualizováno včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

ANO chce dát hlas téměř třetina voličů. Okamurova SPD přeskočila STAN

Opoziční hnutí ANO je nadále favoritem podzimních sněmovních voleb. Potvrzuje to nejnovější průzkum agentury STEM pro CNN Prima News. Podle šetření by expremiérovi Andreji Babišovi a jeho kolegům dala hlas téměř třetina voličů. Do Poslanecké sněmovny by se dostalo sedm kandidujících subjektů. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

26. dubna 2025 21:56

Nenápadný úspěch amerického státu. Je mezi světovými ekonomickými lídry

Mezi nejsilnějšími ekonomikami světa tradičně figurují Spojené státy, Čína, Německo, Indie či Japonsko. Avšak mezi tyto velikány se nenápadně proplížil jeden neobvyklý účastník – Kalifornie. Stát, který není suverénním členem OSN, ale součástí Spojených států, se nachází na nečekaném místě v žebříčku zemí podle HDP. Kalifornie totiž překonala Japonsko a zařadila se na čtvrté místo. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy