30 let od sjednocení Německa: Rozdíly mezi východem a západem jsou dodnes markantní

Životní podmínky na východě a západě Německa se od pádu berlínské zdi v listopadu 1989 výrazně sblížily, stále však existují podstatné ekonomické nebo demografické rozdíly. Na tiskové konferenci v Berlíně to dnes při představení výroční zprávy o stavu znovusjednocení Německa řekl zmocněnec vlády pro nové spolkové země Christian Hirte.

"Sotvakdo si před 30 lety dokázal představit, že se Německo tak rychle znovusjednotí, a také to, že se nám toho na území nových spolkových zemí podaří tolik dosáhnout," uvedl dnes Hirte. Na vývoj od pádu berlínské zdi 9. listopadu 1989 a od znovusjednocení Německa 3. října 1990 se podle něj země může dívat s hrdostí.

Dramaticky k lepšímu se podle křesťanského demokrata (CDU) Hirteho v pětici spolkových zemí bývalé Německé demokratické republiky (NDR) zlepšila třeba ekonomika, situace na pracovním trhu, infrastruktura nebo životní prostředí, což se podepisuje i na tom, že podle dnes zveřejněného průzkumu veřejného mínění nadace Körber-Stiftung 70 procent východních Němců vývoj po znovusjednocení považuje za výhru.

Hospodářský výkon na obyvatele na východě země vzrostl v poměru k západu spolkové republiky ze 43 procent v roce 1990 na loňských 75 procent. Výrazně se snížil i rozdíl v nezaměstnanosti, který ještě po roce 2000 čítal více než deset procentních bodů. Loni už byl jen 2,1 procentního bodu. Na východě bylo během roku průměrně nezaměstnaných 6,9 procenta lidí a na západě 4,8 procenta. Výrazně se sblížily také platy, jejichž průměr na východě Německa dosahuje 2790 eur (72.100 Kč), což je 84 procent západoněmeckého průměru 3340 eur (86.400 Kč).

Stejné ekonomické statistiky se ale podle Hirteho dají zároveň použít k ilustraci přetrvávajících rozdílů. Přispívá k nim podle něj i to, že na východě Německa nesídlí velké koncerny, ale i například fakt, že všechny východoněmecké země mají nižší produktivitu práce, než i ta nejméně produktivní západoněmecká země.

Zcela opačný byl v uplynulých 30 let demografický a migrační vývoj. Zatímco v západním Německu neustále stoupal počet obyvatel, východní část země (bez Berlína) jich zhruba o dva miliony přišla. Velká část z nich odešla právě na západ země za prací. Protože šlo nejčastěji o mladé lidi, je dnes východoněmecké obyvatelstvo v průměru starší než to západoněmecké. Do roku 2030 by počet východoněmeckých obyvatel měl navíc klesnout o dalších 500.000.

Související

Více souvisejících

Německo ndr sjednocení Německa

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Adrian Newey

Génius Newey končí v Red Bullu. Zamíří k Ferrari?

Dlouho se o tom spekulovalo, a nyní je to oficiální. Adrian Newey, technický ředitel Red Bull Racing, ukončí svou práci u rakouské stáje po skončení této sezóny. Potvrzení této zprávy přišlo od samotného týmu v jeho oficiálním prohlášení. Po 19 letech skončí Neweyho dlouholetá éra v týmu.

včera

Zahraniční vojáci se stali válečnými zajatci (POW) poté, co byli zajati Ukrajinou jako bojovníci v rámci ruských ozbrojených sil, účastní se tiskové konference organizované ukrajinskými představiteli v Kyjevě 15. března 2024.

Žoldáci z Nepálu ve velkém dezertují z ruské armády na Ukrajině

Podle informací serveru RBK-Ukrajina, který se odvolává na tiskovou zprávu Hlavního ředitelství zpravodajství, žoldáci z Nepálu, kteří přišli bojovat proti Ukrajině v řadách ruské armády, masově dezertují. Ruští velitelé zároveň hledají chatrné omluvy pro své vedení, vysvětlující tuto situaci.

včera

Andrej Babiš (ANO)

Boj proti Green Dealu i migraci. Hnutí ANO zahájilo předvolební kampaň

Při zahájení hlavní fáze kampaně ANO ve Zlíně uvedl předseda Andrej Babiš, že hlavními prioritami hnutí ve volbách do Evropského parlamentu jsou boj proti nelegální migraci, obrana suverenity a odpor proti Zelené dohodě, nazvané Green Deal. Hlavním heslem kampaně před červnovými volbami je "Česko pro tebe všecko".

včera

1. máj

Svátek práce se slaví již 135 let. Jak se za tuto dobu proměňovala jeho podoba?

Na první květnový den připadá Svátek práce, který není jenom státním svátkem, ale i tím mezinárodním. Jeho historie sahá až do roku 1889, kdy byl jiný, než se prezentoval v dobách komunistického režimu. Povinné prvomájové průvody doprovázené budovatelskými slogany, oslavami pracovních úspěchů a stranickými představiteli na tribunách měly s původní myšlenkou svátku pramálo společného. 

včera

Počasí: Česko zasáhl silný vítr. Meteorologové vydali výstrahu

Meteorologové vydali výstrahu před silným větrem. Ten bude podle ČHMÚ.cz řádit na části území až do zítřejšího večera.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy