Sociální dávky pro Romy? Zpřísní se

Bratislava - Slovensko zpřísní podmínky pro vyplácení sociálních dávek. Balík opatření počítá kromě jiného s tím, že dávky budou navázány na veřejně prospěšné práce a že stát při jejich vyplácení bude více dbát na dodržování zákonů ze strany žadatelů o podporu. Záměry představil ministr vnitra Robert Kaliňák jako součást opatření na řešení nelichotivé situace Romů. Plány vyvolaly kritiku nevládních organizací, podle kterých jsou postaveny na represi.

"Stát upraví sociální systém tak, aby nevznikaly situace, kdy se víc vyplatí nepracovat než chodit do práce," píše se vládním dokumentu. Sociálně odkázaní tak budou muset odpracovat jistý počet hodin v rámci veřejně prospěšných prací, aby získali vyšší dávky. Příspěvky na bydlení zase dostanou žadatelé jen v případě, že se nedopustili přestupku nebo trestného činu. "Je třeba dokázat, že peníze, které člověk odvede na daních na sociální dávky, budou (účelně) využity," zdůraznil Kaliňák. Pro své záměry ministr získal podporu i opoziční strany Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti, jejíž poslanec Peter Pollák, jenž vyrůstal v romské osadě, bude novým zmocněncem vlády pro romské komunity. Naopak, nevládním organizacím se kroky kabinetu nezamlouvají. "Taková komunikace poškozuje obraz Romů na Slovensku. Zcela ignoruje život těch, kteří neporušují zákony, nezneužívají sociální systém a snaží se důstojně žít," citoval portál Aktuálne.sk Laca Oravca z nadace Milana Šimečky. Ministr vnitra ale oponoval, že lidé odkázaní na dávky nejsou postižitelní za přestupky, které spáchají. Pokuty za přestupky totiž úřady nedokážou od těchto osob vymoci, protože dávky nepodléhají exekuci. "Přestupkový zákon v některých oblastech ztratil autoritu," tvrdil Kaliňák. V loňském sčítání lidu se k romské menšině přihlásilo téměř 106.000 lidí. Oproti roku 2001 to sice znamená nárůst o více než šestinu, podle odhadů odborníků je skutečný počet Romů v zemi pod Tatrami mnohem vyšší. Část z nich žije v příbytcích s nízkým standardem bez energií na okraji měst a lidé jsou odkázáni na finanční podporu státu. Vláda také plánuje, že pozemky pod nelegálně postavenými romskými osadami odkoupí od jejich stávajících majitelů a pak je nabídne majitelům příbytků. Pokud by si Romové parcely neodkoupili, nelegální stavby nechá odstranit. Tento postup má zamezit střetu Romů a majitelů pozemků, kteří by chtěli osady sami odstranit. Například slovenský pravicový radikál Marian Kotleba letos dostal darem pozemek v nelegálně postavené romské osadě v obci Krásnohorské Podhradie na východě země, kde v březnu vyhořel hrad Krásna Hôrka. Kotleba už oznámil, že pozemek chce "uklidit".

Související

Juraj Blanár

Další blamáž slovenské diplomacie. Blanár se sešel s Lavrovem a nebyl sám

Ministři zahraničí Slovenska Juraj Blanár a Maďarska Péter Szijjártó se na okraj Valného shromáždění OSN v New Yorku setkali s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. Diskutovali zejména o otázkách energetické bezpečnosti a jejich postojích k ruské agresi vůči Ukrajině. Tato schůzka vzbudila vlnu kritiky od představitelů slovenských opozičních stran, které jednání odsoudily. Blanár a Szijjártó patřili mezi jediné představitele zemí EU, kteří se na shromáždění s Lavrovem setkali. 

Více souvisejících

Slovensko Sociální dávky Romové

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Íránské rakety dopadají na Izrael

Írán vypálil na Izrael stovky raket. V Tel Avivu došlo k teroristickému útoku

Írán vypálil více na Izrael stovky, informovaly Izraelské obranné síly. Jejich počte se liší, některá média uvádějí 200 raket, jiná hovoří až o 500. Varovné sirény zazněly nejen v Tel Avivu, ale také v Jeruzalémě a na jihu země. Uvedl to server Times of Israel. Zemí také hýbou teroristické útoky, které si vyžádaly nejméně 8 mrtvých.

včera

včera

Izrael, ilustrační foto

Izrael stahuje obyvatele do bombových krytů

Izraelské Velitelství domácí fronty vydalo v úterý večer nové pokyny pro obyvatele centrální části Izraele, vyzývající k pobytu v blízkosti bombových krytů nebo jiných chráněných objektů, dokud nebude situace vyřešena. 

včera

včera

včera

Ivan Bartoš

Piráti dávají vládě sbohem. Chtějí být konstruktivní opozicí

Piráti oznámili, že i po svém odchodu z vlády hodlají být konstruktivní opozicí, která bude podporovat smysluplné kroky vlády a prosazovat témata, která sami nastolovali. Na tiskové konferenci to uvedl jejich poslanecký klub před mimořádným jednáním Poslanecké sněmovny.

včera

včera

včera

Mark Rutte, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Mark Rutte: Kdo je novým generálním tajemníkem NATO a jaké ho čekají výzvy?

Mark Rutte, bývalý premiér Nizozemska, se dnes stal generálním tajemníkem Severoatlantické aliance (NATO), čímž nahradil svého předchůdce, Nora Jense Stoltenberga, který tuto pozici zastával po deset let. Rutteho příchod do čela NATO je významným momentem nejen pro samotnou Alianci, ale i pro celou evropskou a globální bezpečnostní politiku. Kdo je Mark Rutte a proč byl zvolen právě on do této klíčové role?

včera

Izraelská armáda

Válka v Libanonu se vyostřuje. Íránu se podle Bacika zapojení nevyplatí

Izrael spustil pozemní invazi do Libanonu a podle svých slov likviduje pozice militantů z Hizballáhu. Expert na Blízký východ Gokhan Bacik exkluzivně pro EuroZprávy.cz popsal, co izraelské akce udělají se situací v regionu. Írán podle něj může zvažovat ozbrojenou podporu Hizballáhu, ale příliš se mu to nevyplatí.

včera

včera

včera

Ulice Tel Avivu

Libanon vypálil rakety na izraelský Tel Aviv

V izraelském Tel Avivu se v úterý rozezněly sirény varující před leteckým útokem poté, co hranici s Izraelem proletěly střely vypálené z Libanonu, oznámila izraelská armáda.

včera

včera

Lipavský podává demisi. U Pirátů končí

Ministr zahraničí Jan Lipavský se rozhodl ukončit své členství v Pirátské straně. Nesouhlasí s odchodem Pirátů z vlády a se stranou se prý rozchází v některých věcech. Napsal také, že dnes podává demisi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy