Nobelova cena míru udělena. Je překvapivá, favorité ostrouhali

Oslo - Letošní Nobelovu cenu za mír získala mezinárodní Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW), která v současnosti připravuje likvidaci syrského chemického arzenálu. Oznámil to dnes v Oslu norský Nobelův výbor.

OPCW byla zřízena v roce 1997 s cílem eliminace chemických zbraní po celém světě. Její mise nabyla klíčového významu v souvislosti s občanskou válkou v Sýrii, zvlášť pak po letošním útoku sarinem na předměstí Damašku, při němž v srpnu zahynulo více než 1400 lidí.Experti z Organizace pro zákaz chemických zbraní v současné době provádějí inspekci zařízení na výrobu chemických zbraní v Sýrii s cílem jejich likvidace. Podle americko-ruské dohody z minulého měsíce má být celý syrský chemický zbrojní program zlikvidován do poloviny roku 2014.

"Úmluvy a činnost OPCW stanovily užití chemických zbraní za tabu na základě mezinárodních zákonů. Nedávné události v Sýrii, kde chemické zbraně byly použity, zdůraznily potřebu zvýšit úsilí zbavit se takovýchto zbraní," uvedl Nobelův výbor ve svém prohlášení k dnešnímu ocenění.Laureáta ceny již hodinu před oficiálním vyhlášením správně předpověděla norská veřejnoprávní televize NRK. Na letošní Nobelovu cenu za mír bylo nominováno rekordních 259 kandidátů, mezi nimiž figurovalo 50 organizací.

Ocenění OPCW je do jisté míry překvapením. Za hlavní favoritku pro tento rok byla pokládána šestnáctiletá pákistánská bojovnice za právo žen na vzdělání Malala Júsufzaiová, konžský lékař Denis Mukwege, známý běloruský disident Ales Bjaljacki či ruští obhájci lidských práv. Proti vyznamenané organizaci hovořilo podle analytiků to, že svůj úkol v Sýrii začala plnit teprve nedávno.

K nejznámějším laureátům Nobelovy ceny míru patří Matka Tereza, Nelson Mandela, Elie Wiesel, Aun Schan Su Ťij nebo Albert Schweitzer. Odborníci podotýkají, že norský Nobelův výbor rád využívá udílení cen k vyprovokování širší debaty. Tak tomu bylo v minulosti například v roce 2009, kdy ocenil amerického prezidenta Baracka Obamu.

O Nobelovu cenu míru letos usiloval i ruský prezident Vladimir Putin. "Náš prezident se snaží zabránit krveprolití a dává přednost politickému dialogu," tvrdí poslanec ruské Dumy Josif Kobzon. Nikdo si prý cenu nezaslouží více než právě ruský prezident - rozhodně víc než Barack Obama v roce 2009 anebo loni Evropská unie. Putin je nyní v Rusku vnímán jako politik, který zvítězil nad Obamou, když Američanům zabránil v intervenci do Sýrie.

Mezi kandidáty byla i organizace Greenpeace. Svých cílů se někdy snaží dosáhnout kontroverzními kroky, a často je tak obviňována z přílišného radikalismu hraničícího s ekoterorismem. V průzkumu britského listu The Guardian byla organizace navržena na Nobelovu cenu za mír s komentářem, že: "už je na čase, aby stateční a odhodlaní členové a dobrovolníci Greenpeace získali Nobelovu cenu míru. Už více než čtyřicet let vedou kampaň za bezpečnější a udržitelný svět".

Organizace, které dostaly Nobelovu cenu míru

1904 - Ústav pro mezinárodní právo 1910 - Stálý mezinárodní výbor míru 1917 - Mezinárodní Červený kříž 1938 - Nansenův mezinárodní úřad pro uprchlíky 1944 - Mezinárodní Červený kříž 1947 - American Friends Service Committee - British Society of Friends Service Council 1954 - Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) 1963 - Liga společností Červeného kříže - Mezinárodní výbor Červeného kříže 1965 - Dětský fond OSN (UNICEF) 1969 - Mezinárodní organizace práce (ILO) 1977 - Mezinárodní organizace pro amnestii (Amnesty International, AI) 1981 - Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) 1985 - Mezinárodní hnutí lékařů za odvrácení jaderné války (IPPNW) 1988 - mírové síly OSN 1995 - Pugwashská konference o vědě a světových problémech a její předseda Joseph Rotblat 1997 - Mezinárodní kampaň za zákaz nášlapných min (ICBL) a jeho předsedkyně Jody Williamsová 1999 - Lékaři bez hranic (Médecins sans frontiéres, MSF) 2001 - Organizace spojených národů (OSN) a její tehdejší generální tajemník Kofi Annan 2005 - Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) a její tehdejší generální ředitel Muhammad Baradej 2006 - bangladéšská banka Grámín a její zakladatel Muhammad Júnus 2007 - Mezivládní panel pro změny klimatu (IPCC); spolu s někdejším americkým viceprezidente Al Gorem 2012 - Evropská unie 2013 - Organizaci pro zákaz chemických zbraní (OPCW)

Související

Donald Trump

Donald Trump byl nominován na Nobelovu cenu za mír

Bývalý americký prezident Donald Trump byl znovu navržen na udělení Nobelovy ceny za mír. Kongresmanka za Republikány Claudia Tenney tvrdí, že Trump sehrál klíčovou roli při zprostředkování mírových dohod mezi Izraelem a arabskými zeměmi - Spojenými arabskými emiráty a Bahrajnem - v roce 2020. 

Více souvisejících

nobelova cena Chemické zbraně

Aktuálně se děje

včera

včera

Marine Le Penová

Le Penová je vítězkou prvního kola voleb ve Francii, vyplývá z odhadů

První kolo předčasných parlamentních voleb ve Francii skončilo podle očekávání, vyplývá z odhadů. Vítězství totiž přisuzují Národnímu sdružení (RN) Marine Le Penové, které podle povolebních průzkumů získalo 34 procent hlasů. Volby vyhlásil francouzský prezident Emmanuel Macron v reakci na výsledky červnových voleb do Evropského parlamentu. 

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Euro 2024: Divoký zápas pod rozbouřeným nebem zvládli Němci a přes Dány postoupili do čtvrtfinále

Domácí reprezentace bude nadále dělat radost svou účastí na fotbalovém Euru německým fanouškům. Po divokém osmifinále, které bylo poznamenáno nečekanou pětadvacetiminutovou pauzou kvůli bleskům s kroupami a vodopády deště, ale také častými vstupy videosystému VAR, který neuznal dva góly (po jednom na obou stranách), ale zase přisoudil Němcům penaltu po Andersenově ruce. Tu následně proměnil Havertz, po chybném rozhodnutí gólmana Schmeichela pak po úniku zvýšil na 2:0 Musiala a dvougólový náskok si už Němci dokázali pohlídat.

včera

Aktualizováno včera

včera

Aktualizováno včera

Andrej Babiš, Viktor Orbán a Herbert Kickl založili novou frakci v Evropském parlamentu, Patrioti pro Evropu.

Změna v Bruselu. Babiš zakládá frakci s Orbánem a rakouskými Svobodnými

Hnutí ANO vedené bývalým premiérem Andrejem Babišem, maďarská strana Fidesz současného premiéra Viktora Orbána a Svobodná strana Rakouska (FPÖ) oznámily vytvoření nové politické aliance. Informoval o tom dnes ve Vídni šéf FPÖ Herbert Kickl na tiskové konferenci. Aliance zve ke spolupráci i další evropské politické strany.

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Babišovo ANO v novém průzkumu posílilo. Do Sněmovny by prošlo jen pět stran

Nejsilnější opoziční subjekt si v nejnovějším průzkumu preferencí opět polepšil. Hnutí ANO expremiéra Andreje Babiše by momentálně volila více než třetina lidí, konkrétně 34 procent. Samostatně by se do Poslanecké sněmovny dostalo jen pět stran či hnutí. Řádné parlamentní volby proběhnou v Česku na podzim příštího roku. 

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Euro 2024: Italové s bezzubým výkonem na Švýcary neměli a úřadující mistři Evropy po osmifinále končí

Švýcarsko celkem v klidu a s přehledem pokořilo Itálii v prvním osmifinále letošního fotbalového Eura v Německu 2:0 a i když trochu senzačně, tak přeci jen zaslouženě postoupilo do čtvrtfinále. Italové coby úřadující evropští šampioni si prakticky nevytvořili žádnou velkou příležitost a o jejich největší šanci se postaral svou tečí Schär, který hlavou namířil ve druhé půli míč na tyčku své vlastní branky. Jinak ale se o výkonu Itálie nedá říct nic, co by stálo za zmínku.

včera

včera

včera

včera

Záchranáři v akci, ilustrační fotografie

Vážná nehoda zkomplikovala provoz na D1. Šest lidí se zranilo

Vážná nehoda zkomplikovala v neděli dopoledne provoz na páteřní české dálnici D1 ve středních Čechách. Několik lidí utrpělo zranění, jsou mezi nimi i děti. Na místě zasahovaly všechny složky záchranného systému, na dálnici se utvořila kolona. 

včera

včera

včera

včera

včera

Kim Čong-un

Kim Čong-una znepokojuje "asijské NATO". Prsty v něm mají Američané

Severokorejská diktatura v neděli podrobila kritice vojenské cvičení Jižní Koreji, USA a Japonska v mezinárodních vodách na jih od jihokorejského ostrovního letoviska Čedžu. Manévry podle Pchjongjangu ukazují, že vztahy mezi zmíněnými zeměmi se změnili v "asijskou verzi NATO". 

včera

Pokud bude Síkela eurokomisařem, jsem připraven stát se ministrem, říká místopředseda STAN Vlček pro EZ

Jak Starostové hodnotí výsledek evropských voleb? Proč se už s Danuší Nerudovou nepočítá na post evropské komisařky? Jak moc reálná je situace, v níž se eurokomisařem stane současný ministr průmyslu Síkela? Nejen na tyto otázky se EuroZprávy zeptaly Lukáše Vlčka, místopředsedy STAN a také možného kandidáta na nového ministra průmyslu a obchodu. 

Zdroj: Petr Nutil

Další zprávy