Rovnost pohlaví v Česku? Spadli jsme o 30 příček

Ženeva - Česko si v žebříčku rovnosti pohlaví opět pohoršilo a v pořadí celkem 136 zemí skončilo na 83. místě. Od roku 2006 se dokonce propadlo už o 30 příček. Mezi premianty tradičně skončily skandinávské státy: o rovný přístup žen a mužů ke vzdělání, zdravotní péči nebo třeba do politiky a do vedení firem je nejlépe postaráno na Islandu. Následují Finsko, Norsko a Švédsko. Vyplývá to z pravidelného průzkumu Světového ekonomického fóra (WEF) se sídlem v Ženevě, jehož výsledky se tento týden objevily na jeho internetových stránkách.

WEF žebříček sestavuje na základě statistických dat, která se týkají například vzdělání, výše příjmů, naděje na dožití či zastoupení žen v politice a v manažerských funkcích, a sumarizuje je do číselného indexu. V tomto indexu znamená nula absolutní nerovnost a jedna absolutní rovnost.

Česko má index 0,677 a ve srovnání s minulými lety je na tom v podstatě stále stejně, jiné země se ale výrazně zlepšují, a proto se ČR postupně propadá. Ještě v roce 2006 bylo Česko 53., loni už 73. a letos 83.

Pomyslným vítězem se stejně jako loni stal Island a do první desítky se kromě dalších čtyř severských zemí probojovaly také Filipíny, Irsko, Nový Zéland, Švýcarsko a Nikaragua. Německo je 14., Spojené státy 23. a Slovensko 74. Na chvostu tabulky naopak skončily Čad, Pákistán a Jemen.

Česko si v hodnocení vede dobře například v oblasti rovného přístupu ke vzdělání, kde dostalo spolu s další dvacítkou zemí nejvyšší známku. Relativně dobře je ČR hodnocena také za přístup ke zdravotní péči a za naději na dožití, kde je na 46. místě.

Dolů ho ale stahují například data týkající se výdělečné činnosti žen a jejich podílu na rozhodovacích funkcích - v této oblasti je až na 95. místě. V tabulce, která země řadí podle rovnosti příjmů v zaměstnání, je Česko dokonce až 121.

Patří politika mužům?

Politika je stále považována především za „mužskou oblast", ve které je pro ženy těžké se prosadit. Jedním z prostředků, jak ženám-političkám v této oblasti pomoci, je zavedení kvóty, která by zaručovala jejich minimální zastoupení.

V dnešní době tvoří ženy 15 % legislativců po celém světě, informuje euractiv.cz. Zatímco například ve skandinávských státech je zastoupení žen a mužů skoro stejné, v jiných legislativách, především v Asii a Africe, ženy nejsou zastoupeny vůbec. Také Česká republika patří mezi země, kde je politika především „mužskou záležitostí" a ženy netvoří ani jednu čtvrtinu Parlamentu.

Mezi zastánkyně zavedení podobné kvóty patří Alena Gajdůšková (ČSSD). „Podle zkušeností ze zahraničí i naší vlastní historické zkušenosti je zřejmé, že bez kvót nemůže dojít k rychlé pozitivní změně," řekla EurActivu Gajdůšková.

„Vyvážené zastoupení žen a mužů v rozhodovacím procesu je pro mne otázkou kvality, rovnosti a také demokratičtějšího rozhodování. Proto osobně podporuji větší zastoupení žen ve volených či jmenovaných funkcích, avšak jsem proti legislativním opatřením, jako jsou kvóty. Nemyslím si, že by toto samotné opatření nějak výrazně změnilo 'politické klima'. Obávám se spíše toho, že by na ženy bylo hleděno tak, že se do politické funkce dostaly pouze pomocí kvóty a ne vlastními schopnostmi či kvalifikací. V tomto případě jsem zastáncem toho, aby se postupně měnilo společenské smýšlení a dlouhodobě se tak změnilo vnímání mužských a ženských rolí, se kterými se setkáváme v každodenním životě," řekla redakci europoslankyně Andrea Češková (ODS).

Související

Mládá dívka

Mezinárodní den žen. Svátek, který zneužil komunistický režim

Mezinárodní den žen má dlouhou historii, vznikl již na počátku minulého století. Jeho původním smyslem bylo upozornění na zrovnoprávnění žen s muži, tuto myšlenku ovšem na dlouhou dobu odsunul do pozadí komunistický režim. Ten totiž nejenom ženská práva, ale všeobecně práva každého člověka značně omezoval, a tak z Mezinárodního dne žen udělal oslavu pracujících údernic budujících socialismus a svátek také využil ke lživé propagandě. 

Více souvisejících

ženy průzkumy Alena Gajdůšková

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy