Poslední záhada Titaniku: Test DNA odhalil podvodnici

Londýn - Až test DNA pomohl vyřešit údajně poslední záhadu Titaniku, která se týkala jednoho z nejtragičtějších příběhů kolem potopení slavné lodi v roce 1912. Testy odhalily podvod ženy, která se vydávala za jedno z přeživších dětí, Loraine Allisonovou, přičemž tato tehdy dvouletá holčička ve skutečnosti při potopení Titaniku zahynula. Uvedl to na svém webu britský deník The Daily Telegraph.

Zprávy vyšetřovatelů po tragédii uváděly, že malá Loraine Allisonová zahynula spolu s otcem Hudsonem a matkou Bess, ale její tělo se nenašlo. Ze čtyřčlenné bohaté kanadské rodiny se oficiálně zachránil jen sedmiměsíční syn Trevor. 

Případ ale v roce 1940 znovu rozvířila Angličanka Helen Kramerová tvrzením, že je ve skutečnosti Loraine Allisonová. Přiznal jí to prý krátce před smrtí její adoptivní otec, který byl také na palubě Titaniku a přežil. Část vzdálených příbuzných rodiny Allisonových jí uvěřila, nebližší potomci ale nikoli. Když Kramerová v roce 1992 zemřela, zdálo se, že její skutečná totožnost zůstane navždy záhadou.

Při stém výročí tragédie v roce 2012 ale dcera Kramerové Debrina Woodsová oživila údajný příběh své matky na webu, začala prodávat příslušné plakáty a další vzpomínkové předměty, také se o tom chystala napsat knihu. To rozzlobilo potomky Trevora Allisona, kteří získali potřebné vzorky DNA příslušníků obou rodin. Výsledky testů odhalily, že Kramerová lhala.

"Výsledky těchto testů DNA odhalily ohromný podvod, který trápil mou rodinu mnoho let. Bylo to vše jen o penězích. Debrina chce napsat knihu a není pochyb o tom, že i další by rádi profitovali na našem příběhu. Je to ale náš příběh. Nechte nás na pokoji," řekla Nancy Bergmanová, vnučka Hudsonova bratra.

V první třídě bylo 324 cestujících, ve druhé 285 a třetí třídou cestovalo 708 pasažérů. To znamenalo, že ubytovací prostory I. třídy byly obsazeny ze 45% své kapacity, kabiny II. třídy ze 40% a III. třída ze 70%. Zámožní Britové dávali přednost lodím Cunardovy společnosti a nedali se na první plavbu na Titaniku nalákat. V první třídě proto převažovali Američané. Druhá třída byla obsazena většinou Anglosasy a mezi cestujícími třetí třídy byli Arménci, Italové, Syřané, Číňané, Rusové, Skandinávci, Holanďané a Irové, informuje titanicworld.cz.

Plavba na Titaniku nebyla nikterak levnou záležitostí:

Salónní kajuta: 4350 dolarů/870 liber (dnes 128 000 dolarů, to je 2,1 mil. Kč)První třída: 150 dolarů/30 liber (dnes 4400 dolarů, to je 73 000 Kč)Druhá třída: 60 dolarů/13 liber (dnes 1900 dolarů, to je 31 000 Kč)Třetí třída: 20 - 40 dolarů/3 - 8 liber (dnes 440 - 1170 dolarů, to je 7000 - 20 000 Kč)

Při první plavbě Titaniku přes Atlantik bylo na palubě přes 900 členů posádky. Zhruba 340 z nich pracovalo v podpalubí ve strojovnách: strojníci, topiči, elektrikáři, kotláři, hasiči. Stevardů a stevardek bylo na 290. Na lodi byl čistič oken, skladníci, stenograf, kuchař, polévkař, masérka, ledař, myči nádobí a italští a francouzští číšníci restaurantu "á la carte". Námořníků jako takových bylo na palubě mnohem méně než personálu k obsluze cestujících.

Související

Více souvisejících

Titanic DNA

Aktuálně se děje

před 59 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy