Účtenková loterie se ujala, jásají Slováci. Dorazí i do Česka?

Bratislava - Slovensko si pochvaluje zájem obyvatel o účtenkovou loterii, kterou kabinet premiéra Roberta Fica odstartoval loni na podzim s cílem omezit daňové úniky. Do soutěže o peněžité ceny a osobní automobily se v pětimilionové zemi zapojilo téměř 450.000 lidí. Slovenskou loterií se inspirovala nová česká vládní koalice, která ji chce zavést i v ČR.

"Národní účtenková loterie překonala očekávání a získala si přízeň lidí," řekl dnes novinářům Ladislav Kriška, šéf státní loterijní společnosti Tipos, která účtenkovou loterii od poloviny loňského září provozuje. Kriška Dodal, že do loterie se zapojil zhruba každý šestý dospělý Slovák.

Výhrami chce vláda motivovat občany, aby si od podnikatelů nechali za zaplacené zboží nebo služby vystavit účtenku. Právě s pokladním dokladem za nákup v hodnotě alespoň jednoho eura (27,50 Kč) se do loterie může zapojit každý zájemce.

Od zahájení loterie do konce loňska Tipos vylosoval 70 výherců peněžitých cen v celkové hodnotě 170.000 eur (zhruba 4,7 milionu korun) a dvě desítky osobních automobilů. Některým šťastlivcům nárok na výhru ovšem propadl; podle Tiposu se v stanovené lhůtě totiž nepřihlásili o finanční výhry v celkové výši 2500 eur a o tři vozy.

Nově se účastníci účtenkové loterie mohou v rámci takzvané třetí šance zapojit do další soutěže o ceny, kterou vysílá jedna ze soukromých televizí. Od tohoto kroku si Tipos slibuje zatraktivnění loterie. "Předpokládáme, že třetí šance dodá loterii dynamiku. Troufáme si dosavadní čísla dále zvyšovat," uvedl Kriška.

Do prvního kola účtenkové loterie Slováci zaregistrovali zejména prostřednictvím internetu rekordních více než sedm milionů účtenek; tento počet pak klesl a na začátku prosince Tipos losoval výherce z 4,6 milionu účtenek. Nad hranici pěti milionů zaregistrovaných pokladních dokladů se loterie vrátila před Vánocemi.

Účtenková loterie bude po vzoru Slovenska zřejmě zavedena také v Česku. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) nedávno uvedl, že příslušný zákon by měl platit od příštího roku.

Slovensko sníží daně?

Několik desítek tisíc eur, které do akce investovalo slovenské ministerstvo financí, se už během prvních dvou měsíců vyplatilo. Ministr financí Peter Kažimír mohl už počátkem listopadu oznámit překvapivě vysoký výběr daní za měsíce září a říjen, kdy se účtenková loterie rozběhla. A to v obrovských sumách, píše server penize.cz.

Je samozřejmě otázka, do jaké míry zabrala pouze účtenková loterie a do jaké i cílené kontroly finančních úřadů, které se zaměřily na velké firmy. Ale vliv účtenkové loterie je patrný.

Nadšení z výběru daní je tak vysoké, že premiér Robert Fico oznámil, že se může uvažovat jak o snížení daně z přidané hodnoty, tak o snížení firemní daně. Obě jsou jedny z nejvyšších v regionu. Daň z přidané hodnoty zvýšila na 20 procent (s odvoláním na finanční krizi) už pravicová vláda Ivety Radičové v roce 2010. Daň z příjmů právnických osob pak výrazně zvýšil po svém loňském vítězství ve volbách levicový premiér Robert Fico – z devatenácti na dvacet tři procent.

Daň z přidané hodnoty by se podle premiéra Fica mohla vrátit na 19 procent. To ostatně předpokládala i vláda Ivety Radičové, která daň zvyšovala „dočasně" – dokud se deficit rozpočtu nepodaří vrátit pod tři procenta hrubého domácího produktu. Tím dnes podmiňuje snížení daně z přidané hodnoty i Fico. „Může se tak stát od roku 2015," tvrdí slovenský premiér.

Související

Robert Fico

Fico využil 28. říjen ke kritice. Zmínil Fialův údajný exces, jde i o Babiše

V den, kdy si Česko i Slovensko připomínalo vznik společného státu před 106 lety, se slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) rozhodl zkritizovat předsedu české vlády Petra Fialu (ODS). Ficovi se totiž nelíbily jeho výroky k uzavření smíru mezi Bratislavou a českým expremiérem Andrejem Babišem (ANO). Fico doufá, že šlo o ojedinělý exces.

Více souvisejících

Slovensko Účtenky Daně

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 7 minutami

před 17 minutami

před 35 minutami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy