Romové si v Osvětimi připomněli likvidaci "cikánského tábora"

Osvětim - Bývalí vězňové, zástupci romských organizací nebo mladí Romové si dnes v bývalém nacistickém vyhlazovacím táboře v Osvětimi připomněli 70. výročí likvidace takzvaného cikánského tábora. V noci z 2. na 3. srpna 1944 byly v plynových komorách zavražděny poslední tři tisíce obyvatel objektu.

"Pro Romy a Sinty z celého světa je (toto místo) tím, co nás spojuje. Jsme tu a spojuje nás bolest, vzpomínka na vraždění, vzpomínka na naše zemřelé, spojujeme se jako národ," řekl podle webu muzea v někdejším vyhlazovacím táboře Roman Kwiatkowski, předseda Sdružení Romů v Polsku během pietní akce, na kterou se sjelo asi 1000 lidí z různých zemí Evropy včetně Česka. U pomníku připomínajícího povražděné Romy položili věnce a složili hold obětem nacistické továrny na smrt.Před sedmdesáti lety nacisté ze strachu z postupující Rudé armády do plynových komor poslali 2897 Romů ze 14 zemí, převážně staré a nemocné lidi, ale také ženy a děti.Krystyna Gilová, která jako malé dítě za války přežila protiromský pogrom v jihopolské Szczurowé, vzpomíná, jak ji babička každý rok brala na místa, kde nacisté povraždili skoro celou její rodinu. "Říkala mi: já umřu, ty zůstaneš. Nesmíš zapomenout," řekla, proč i ona se dnes přijela do Osvětimi vyprávět mladým lidem o hrůzách, které zažila.Podle odhadů nacisté v Osvětimi uvěznili postupně okolo 23.000 Romů, z toho asi 5500 Romů z tehdejšího Protektorátu Čechy a Morava, řekl ČTK Michal Schuster z Muzea romské kultury v Brně.Během druhé světové války nacisté povraždili na 500.000 Romů a Sintů.

Související

Více souvisejících

Romové Osvětim II. světová válka

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy