Greta Thunbergová získala prestižní cenu: Vítězem nejsem já, ale..

Greta Thunbergová (16) je jednou ze čtyřech osobností, které dostaly tzv. alternativní Nobelovou cenu. Švédska aktivistka získá ocenění za prosazování opatření na ochranu klimatu po celém světe. Kromě ní získal letošní cenu brazilský vůdce domorodého obyvatelstva Davi Kopenaw, čínská bojovnice za práva žen Kuo Ťien-mej a bojovnice za lidské práva Amínátú Hajdarová z Maroka.

„Pokaždé, když dostanu nějakou cenu, si uvědomuji, že vítězem nejsem já. Jsem součástí globálního hnutí školáků, mladých lidí a dospělých všech věkových skupin, kteří se rozhodli jednat na obranu naší planety,“ napsala Greta Thunbergová v prohlášení zveřejněném nadací Right Livelihood.

Nadace uvedla, že mladá aktivistka, která je nominovaná i na Nobelovu cenu míru, zosobňuje představu, že každý má sílu něco změnit. Její příklad inspiroval a podnítil lidi ze všech oblastí života, aby žádali politické činy.“

Alternativní Nobelovy ceny se udílejí od roku 1980 na popud německo-švédského filantropa Jakoba von Uexkülla. Peníze, které získají nemohou použít na osobní účely, ale pro své projekty.

Greta prohlásila, že už v osmi letech slyšela o klimatické změně a nechápala, jak je možné, že s ní nikdo nic nedělá. Dnes je jí šestnáct a situace je v jejích očích stejná. Politické proklamace jsou velké a vznešeně znějící, ale česky řečeno skutek - utek. V tomto tónu se nese velká část jejích veřejných vystoupení, napsal server Prima Zoom Magazin.

V květnu 2019 vydalo anglické nakladatelství Penguin Books sbírku Gretiných projevů pod názvem Nikdo není příliš malý na to, aby něco změnil.

Související

Více souvisejících

alternativní Nobelova cena (Cena za správný život) Greta Thunbergová (aktivistka) Klimatické změny nobelova cena Švédsko

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Arktida

Jak zachránit počasí na Zemi? Po celém světě začaly zásadní experimenty

Britská vládní agentura ARIA (Advanced Research and Invention Agency) oznámila zahájení několika experimentů s geoengineeringem po celém světě – od Arktidy až po Velký bariérový útes. Cílem je otestovat různé způsoby, jak dočasně snížit globální teploty a získat klíčová vědecká data, která by mohla pomoci odvrátit blížící se klimatické zlomy.

před 2 hodinami

Polská armáda, ilustrační fotografie

Polsko se profiluje jako nová vojenská velmoc. Po Evropě chce zásadní změnu

Polsko se profiluje jako nový pilíř evropské obrany a po evropských spojencích požaduje, aby byli obranyschopní. V reakci na zhoršující se bezpečnostní prostředí masivně investuje do armády, navyšuje stavy profesionálních vojáků a udržuje robustní tankové vojsko. Díky těmto krokům se zařadilo mezi nejvýznamnější vojenské síly nejen v Evropě, ale i na globální scéně.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Indie, ilustrační foto

Indie: Celý národ je šťastný, že jsme se pomstili

Indický ministr pro zahraniční záležitosti Kirti Vardan Singh v reakci na nedávné raketové útoky na Pákistán prohlásil, že „celý národ je šťastný, že jsme se pomstili“. Podle něj Indie „důstojně odpověděla těm, kdo zabili nevinné lidi a zanechali po sobě ovdovělé ženy“, přičemž narážel na smrtící útok na turisty v Pahalgamu, ke kterému došlo minulý měsíc.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Indická armáda, ilustrační fotografie.

Indie, nebo Pákistán? Velké srovnání vojenských kapacit. Převaha ale nemusí být rozhodující

Na první pohled by se mohlo zdát, že Indie má v ozbrojeném střetu s Pákistánem jednoznačnou převahu, ať už z hlediska velikosti armády, ekonomiky, nebo technologií. Tento dojem je však klamavý. Obě země totiž disponují téměř totožným počtem jaderných hlavic, které, a to je podstatné, budovaly primárně jako protiváhu tomu druhému. Nepřátelství mezi dvěma jadernými státy v jedné z nejhustěji zalidněných oblastí světa je mimořádně riskantní a zdaleka nepřináší ohrožení pouze pro jižní Asii.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vatikán, ilustrační foto

Kdo nahradí Františka? Favorité na papeže už nejsou jen z Evropy

Dnes se v Sixtinské kapli ve Vatikánu sejdou kardinálové, aby zahájili konkláve, tajnou volbu nového papeže. Mezi favority hlasování, které může zásadně ovlivnit směřování katolické církve na desítky let dopředu, nefigurují pouze Evropané, ale také kandidáti z USA, Ghany, Konga či Filipín.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Friedrich Merz (CDU)

Merz začíná extrémně oslaben. Na vině jsou i koaliční partneři, zaplatí za to celé Německo

Nový německý kancléř Friedrich Merz vstupuje do úřadu s podlomeným mandátem. Už samotná skutečnost, že musel být zvolen až na druhý pokus kvůli vzpouře vlastních koaličních poslanců, je signálem hluboké nestability. Znamená to jediné: Merz nemusí mít sílu prosadit zásadní body svého programu. Pro Evropu, která od Berlína očekává jasné vedení v době geopolitické nejistoty, je to varovný signál.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Čína, ilustrační fotografie.

Čína se vložila do konfliktu v Kašmíru. V zákulisí jasně stojí za jednou ze zemí

Čína vyzvala Indii a Pákistán k maximální zdrženlivosti poté, co se obě země v noci na středu ocitly v ozbrojeném konfliktu, zejména v citlivém regionu Kašmíru. Přestože Peking oficiálně apeluje na mír a stabilitu, v praxi se staví spíše na stranu Islámábádu. Čínsko-pákistánské vztahy nejsou mimořádně dobré jen kvůli strategickému partnerství, ale i v důsledku vlastních dlouhodobých pohraničních sporů obou zemí s Indií.

před 11 hodinami

Ukrajina je připravena na příměří, tvrdí Kellogg. Kreml reaguje

Ukrajina souhlasí s příměřím na úrovni současné frontové linie, nastínil americký zmocněnec Keith Kellogg v rozhovoru pro televizní stanici Fox News. Kyjev nicméně trvá na vytvoření demilitarizované zóny na své i ruské straně. Kreml o takovém návrhu zatím neví. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy