Alpské země se chystají na zimní sezonu během koronaviru, Itálie předložila plán

V Polsku v nadcházející zimní sezoně budou moci při dodržování přísných hygienických předpisů fungovat lyžařské vleky a lanovky. Dnes to oznámil vicepremiér Jaroslaw Gowin. Milovníci zimních sportů ale musejí počítat s tím, že až do půlky ledna se na horách nebudou moci ubytovat, penziony a hotely budou muset mít kvůli protikoronavirovým opatřením nadále zavřeno.

"Poláci budou moci využívat lyžařské vleky," řekl dnes vicepremiér a ministr pro rozvoj Gowin. Dohodl se na tom s hlavním hygienikem a zástupci provozovatelů vleků a lanovek. V sobotu původně v televizi Polsat tvrdil, že v situaci, kdy jsou zavřené hotely a restaurace, "je samozřejmé, že zavřené zůstanou i lyžařské vleky". Gazeta Wyborcza dnes informuje, že v podhůří Tater už začali se zasněžováním sjezdovek a v provozu je jeden vlek ve středisku Bialka Tatrzańska.

Zatím není jasné, jestli se pro zákazníky u sjezdovek otevřou půjčovny lyží a dalšího vybavení, nebo jak to bude s provozem bufetů a hospůdek. Na sedačce lanovky nebo v její kabině budou smět jet lidé, kteří spolu bydlí nebo kteří společně do střediska přijeli.

Hotely a penziony musejí pro turisty zůstat zavřené do 17. ledna. Polská vláda to dělá záměrně, aby co nejvíce omezila cesty lidí během vánočních svátků a kolem Nového roku. Zimní prázdniny budou mít příští rok všichni školáci z celého Polska v jednotném termínu, a to od 4. do 17. ledna.

Z powodu COVID-19 zmarło 55 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 485 osób.Dziś w globalnej liczbie zakażeń uwzględnione jest ok. 22 tys. niezaraportowanych przypadków, o których wczoraj informował GIS.

— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) November 24, 2020

V Polsku, které má 38 milionů obyvatel, počet lidí nakažených koronavirem dnes překročil 900.000, uvedlo ministerstvo zdravotnictví. To statistiku zvýšilo o přibližně 22.000 případů, které do ní nebyly započítány v minulosti. Celkem jich tak je 909.066. Za poslední den testy nákazu nově prokázaly u 10.139 lidí. Zemřelo 540 pacientů s koronavirem, celková smrtelná bilance činí 14.314.

Itálie chce, aby podmínky pro zimní areály byly v Alpách podobné

Italská vláda chce, aby pro lyžařská střediska v Alpách platila v různých zemích podobná pravidla provozu. Za tímto účelem diplomaté oslovují další státy Evropské unie, píší dnes italské deníky. 

"S (německou kancléřkou Angelou) Merkelovou a (francouzským prezidentem Emmanuelem) Macronem pracujeme na společných evropských pravidlech," uvedl v pondělí italský premiér Giuseppe Conte. Dnes o této záležitosti hovořil i s šéfkou Evropské komise Ursulou von der Leyenovou. Podle italského premiéra znamenají zimní prázdniny v horách výrazné riziko šíření nákazy koronavirem, a to i za předpokladu, že budou na sjezdovkách i vlecích platit přísná hygienická pravidla.

"Vše, co se točí kolem zimních prázdnin, to prostě kontrolovatelné není," řekl Conte. "Dovolené na sněhu si prostě nemůžeme dovolit," dodal. Sjezdovky by se podle kabinetu měly otevřít nejdříve 10. ledna příštího roku.

Cílem iniciativy italské vlády je, aby nedocházelo k přesunům výrazného počtu lyžařů a milovníků zimních sportů mezi jednotlivými alpskými oblastmi. Jednáním o společných pravidlech byl podle deníku Corriere della Sera pověřen diplomatický poradce premiéra Piero Benassi. Vláda totiž čelí tlaku alpských regionů jako jsou Benátsko, Lombardie či Jižní Tyrolsko, podle nichž bude mít uzavření středisek smysl jen v případě, že ho bude uplatňovat nejen Itálie, ale i ostatní alpské země.

Agentura Reuters připomněla, že italská alpská střediska utrží ročně kolem 11 miliard eur a celá třetina tržeb připadá právě na období Vánoc a Nového roku.

Rozhovory Itálie už začala s Francií a Německem, protože obě země by v příštích dnech měly rozhodnout o podobě prosincového fungování svých zimních areálů. O zavedení společných pravidel v Alpách však bude nutné přesvědčit také Rakousko, Slovinsko či Švýcarsko. Rakouský ministr financí Gernot Blümel dnes řekl, že pokud by se v rámci unijní dohody střediska měla otevřít až po Vánocích, bude žádat pro provozovatele finanční náhrady. Podle něj by střediska přišla asi o 2,4 miliardy eur a měla by získat odškodné až do výše 80 procent této částky.

Pro společnou dohodu ohledně lyžařské turistiky se dnes vyslovil i bavorský premiér Markus Söder. "Pokud chceme nechat otevřené hranice, potřebujeme jasnou dohodu týkající se lyžování," citovala jej agentura DPA. Logické by podle něj bylo, kdyby lanovky nefungovaly nikde a dovolená v Alpách by nešla zrealizovat v žádné zemi. Söder ale neřekl, zda by to mělo platit i přes svátky.

V současnosti má v Alpách lyžařská střediska v provozu pouze Švýcarsko. V alpské zemí je otevřeno deset areálů, a to včetně Davosu či Zermattu. V ostatních zemích je provoz sjezdovek a vleků pro neprofesionální sportovce výrazně omezen či zakázán opatřeními proti šíření koronaviru.

Úmysl italské vlády nechat o vánočních svátcích lyžařské areály zavřené okamžitě vyvolal i protesty podnikatelů i celých alpských regionů. Guvernér Benátska Luca Zaia řekl, že začátek lyžařské sezony není třeba odsouvat a že provozovatelé jsou na něj připravení a hodlají dodržovat přísná hygienická opatření.

Související

Andrzej Duda

Polsko je připraveno hostit jaderné zbraně, varuje Duda Moskvu

Polský prezident Andrzej Duda deklaroval připravenost své země se podílet na programu NATO spočívajícím ve sdílení jaderných zbraní. Varšava o zařazení do programu požádala loni v červnu. Duda vysvětlil, že Polsko projevilo ochotu kvůli sílící hrozbě z Ruska. 

Více souvisejících

Polsko Rakousko lyžařské areály Zima Lyžování Itálie Alpy Giuseppe Conte Markus Söder Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 39 minutami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy