Poslanecká frakce protiimigrační Alternativy pro Německo (AfD) má za sebou bouřlivé ustavující zasedání, na kterém zákonodárci ve středu jednali o osudu dvou svých kolegů.
Dnes spory pokračovaly při volbě spolupředsedů frakce, kterými se i přes námitky některých členů stali volební lídři Alice Weidelová a Tino Chrupalla, který je zároveň spolupředsedou strany. Vedení strany, kterou tvoří dvojice Chrupalla a Jörg Meuthen, navíc nemá shodný názor na volební výsledek. Výhrady má také mládežnická organizace AfD.
AfD, která je označována jako populistická až krajně pravicová, získala v nedělních parlamentních volbách 10,3 procenta hlasů, což bylo o 2,3 procentního bodu méně než před čtyřmi lety. Strana podle Chrupally, který je řazen k národně pravicovému proudu AfD, ve volbách ukázala, že se stala zavedenou politickou silou. "Dosáhla stabilního výsledku," řekl. Naopak Meuthen, který je na poměry AfD považován za umírněného, kritikou nešetřil.
"Výsledek nesmí být ospravedlňován podle vzoru starých stran," řekl Meuthen na společné tiskové konferenci s volebními lídry Chrupallou a Weidelovou. Tato dvojice s Meuthenovým hodnocením nesouhlasila a Weidelová prohlásila, že si výsledek zošklivit nenechá. "Od nikoho," dodala.
Odlišný postoj k hodnocení výsledku souvisí nejen s tím, že strana o část voličů skutečně přišla, ale i s výběrem volebního dua. Meuthen chtěl místo Weidelové, která je rovněž vnímána jako zastánkyně národně pravicového proudu, vyvážit Chrupallův vliv umírněnější Joanou Cotarovou z Hesenska, což se mu nepodařilo.
Výrazně bouřlivější než tisková konference Meuthena a Chrupally bylo ale středeční ustavující zasedání poslanecké frakce AfD. Strana má nyní místo dosavadních 94 poslanců už jen 83 křesel, z nichž 25 obsadí nováčci. Deník Die Zeit poznamenal, že skupina je sice menší, ale o něco radikálnější. Nově se poslancem za AfD stal například bývalý profesionální voják Hannes Gnauck, kterého vojenská kontrarozvědka MAD označuje za extremistu. Gnauck má kvůli své sporné minulosti zakázáno nosit v Německu uniformu a do prostoru kasáren smí vstupovat jen na výslovné pozvání.
Jedním z dalších nováčků je Matthias Helferich ze Severního Porýní-Vestfálska, který kvůli narážkám na nacismus čelí dokonce v rámci strany podezření z radikalismu a ještě během kampaně mu AfD pozastavila stranické funkce. Helferich se kdysi na chatu označil za přátelskou tvář nacionálního socialismu a za demokratického Rolanda Freislera. Freisler byl nechvalně známý nacistický soudce, který poslal na smrt řadu odpůrců Adolfa Hitlera a který se osobně zúčastnil konference ve Wannsee, kde nacistické špičky koordinovaly likvidaci Židů v Evropě.
Helfericha kvůli kontroverzní minulosti jeho kolegové ve frakci nechtějí, což vyústilo jeho odchodem ze sálu. Podle poslanců AfD se nyní Helferich, který se k incidentu nevyjádřil, chce ve frakci ucházet o status hosta.
S problémy se ve středu potýkal také cellista Matthias Moosdorf ze Saska, který nakonec místo ve frakci získal. Moosdorfa spolustraníci podle německých médií označují za kverulanta. Ostře mimo jiné kritizoval Alexandera Gaulanda, který dosud frakci s Weidelovou vedl. Gaulandovi vytýkal tvrdohlavost a přílišné pochopení pro radikální výpady příznivců strany.
Středeční debata byla podle portálu Der Spiegel natolik prudká, že poslanci ze sálu vykázali své spolupracovníky. Spory také vedly k odkladu volby předsedy frakce. Gauland se již neucházel o post, který zastával s Weidelovou, nahradit se ho rozhodl Chrupalla. Hladkému znovuzvolení Weidelové se snažila zabránit stranická opozice, která navrhovala funkci omezit na jednu osobu. Nakonec dnes ale frakce rozhodla, že zůstane u dvojice spolupředsedů, kterými se stali Chrupalla s Weidelovou.
Ke klidu ve straně nepřispěla ani Mladá alternativa pro Německo (JA), která je mládežnickou organizací AfD. Šéf JA Carlo Clemens v reakci na volební ztráty prohlásil, že strana potřebuje jasnější program, nové tváře, sympatičtější kandidáty a výhledově i generační obměnu, aby přilákala mladší voliče. "S průměrným věkem 51,8 roku měla AfD ve spolkových volbách nejstarší kandidáty," řekl Clemens. Dodal, že volební výsledek sice není žádnou katastrofou, ale spokojená s ním strana být nemůže.
Související
Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám
Konec jistot v německé politice. Po AfD jsou na vzestupu i komunisté
Alternativa pro Německo (AfD) , Německo
Aktuálně se děje
před 44 minutami
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
před 2 hodinami
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
před 2 hodinami
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
před 3 hodinami
Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení
před 4 hodinami
Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu
před 5 hodinami
Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé
před 7 hodinami
Česko si připomíná oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
před 8 hodinami
Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám
před 8 hodinami
V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu
před 10 hodinami
Zimní počasí je zpět. Do Česka se o víkendu vrátí sníh
Aktualizováno včera
Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera
včera
Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu
včera
Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským
včera
Deset zemí EU včetně Česka předložilo návrh nových sankcí proti Rusku
včera
Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru
včera
Rusko nesmí vyhrát. Budu jednat s Putinem, prohlásil Scholz
včera
USA zabily vůdce Islámského státu Abu Yusifa
včera
Írán se o rozšíření islámské revoluce do Sýrie nepokusí. Měl by vypracovat novou strategii, říká Bacik
včera
Pákistán vyvíjí rakety, kterými by mohl zasáhnout USA
včera
Proč nemá Ukrajina zajatce? Bývalý člen armády vysvětlil, proč nejde severokorejské vojáky vzít do zajetí
Haneul, bývalý severokorejský voják, si ze své služby nejvíce pamatuje neustálý pocit hladu. Během prvního měsíce v armádě ztratil 10 kilogramů, protože strava sestávala pouze z popraskané kukuřice a plesnivého zelí. Po třech měsících výcviku byla téměř celá jeho jednotka těžce podvyživená a musela být převezena do zotavovacího centra.
Zdroj: Libor Novák