Apel na Čínu. EU žádá propuštění aktivistky odsouzené za reportáže z Wu-chanu

Evropská unie dnes vyzvala Čínu, aby propustila aktivistku, která byla v pondělí odsouzena ke čtyřem rokům vězení za reportáže z Wu-chanu.

Bývalá právnička Čang Čan v únoru natáčela situaci ve Wu-chanu, kde v té době bylo první velké ohnisko šíření nového typu koronaviru. Čang následně záběry zveřejňovala na sociálních sítích. EU rovněž vyzvala, aby byli propuštěni i další aktivisté za lidská práva a novináři uvěznění v Číně, informovala agentura AFP.

Mluvčí unijní diplomacie Peter Stano uvedl, že podle věrohodných zdrojů byla Čang Čan ve vazbě mučena a špatně se s ní zacházelo. To vedlo podle mluvčího k výraznému zhoršení zdravotního stavu této aktivistky. "Je velmi důležité, aby dostala adekvátní lékařskou péči," uvedl mluvčí.

China: EU calling for release of HongKongers sentenced y'day in Shenzehn as well as journalists & human rights defenders such as Zhang Zhan & others. Growing restrictionson freedoms & intimidation are source of great concern https://t.co/Q1ksYUOfQK https://t.co/7jsim0ZNw3

— Peter Stano (@ExtSpoxEU) December 29, 2020

Čínské úřady aktivistku zadržely v polovině května a soud odmítal její podmínečné propuštění. Podle obhájců Čang drží za své propuštění hladovku a její zdravotní stav se výrazně zhoršil.

Podle čínských úřadů Čang šířila falešné informace a tím narušovala veřejný pořádek. Organizace na ochranu lidských práv ale poukazují na to, že Peking zadržel i další aktivisty, kteří nezávisle informovali o situaci ve Wu-chanu během akutní fáze epidemie. Tyto informace byly často v rozporu s tím, co tvrdila čínská státní média.

Čína na výzvu Evropské unie nereagovala. Výzva přitom zazněla v době, kdy se EU chystá uzavřít s Čínou významnou dohodu o investicích, uvádí AFP. Jednání o dohodě začala v roce 2014.

Evropská unie vyzvala k propuštění i dalších novinářů a aktivistů. Mezi nimi je také ujgurský intelektuál a laureát Sacharovovy ceny Ilham Tohti či veterán čínské opozice Čchin Jung-min. Cenu každoročně uděluje Evropský parlament. EU tvrdí, že v Číně je čím dál více omezována svoboda tisku, zhoršuje se přístup k informacím a na vzestupu je zastrašování novinářů.

Související

Evropa

Politico: Evropě hrozí ekonomická apokalypsa

Stagnace, klesající konkurenceschopnost a blížící se návrat Donalda Trumpa do Bílého domu vytvářejí existenční výzvu, která by mohla otřást základy prosperity kontinentu. Evropa se nachází ve zlomovém bodě, kdy musí čelit hlubokým hospodářským problémům, jež by mohly výrazně ovlivnit její budoucnost, uvedl server Politico.

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Čang Čan (právnička Wu-chan) Wu-chan Čína Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

včera

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno včera

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

včera

včera

včera

včera

včera

dárky

Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí

Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.

včera

včera

včera

včera

25. prosince 2024 21:40

RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo

Den po nové štědrovečerní pohádce Tři princezny nasadila Česká televize do vysílání další premiérovou pohádku Čarovné jablko, která vznikla ve spolupráci se sousedy ze Slovenska. Je o souboji dobra se zlem, jak jinak. Jak ale dopadl pomyslný souboj vánočních pohádek? 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy