Berlín při hledání jmen pro nové ulice upřednostňuje ženy

Větší zastoupení žen v politice či ve vedení firem je jednou z cest, kterou chce Německo podpořit rovnoprávnost pohlaví. Přispět se podobně jako jiná německá města rozhodl i Berlín, který se ve prospěch žen snaží postupně napravit výrazný nepoměr ulic pojmenovaných po mužích a ženách.

Aktuálním příkladem je ulice Annemarie Rengerové u úřadu kancléřky Angely Merkelové jen pár kroků od Reichstagu, sídla Spolkového sněmu.

"Pánský klub ulic ve vládní čtvrti pojmenovaných po význačných politicích tak poprvé dostává dámskou společnost," okomentoval změnu tento měsíc parlamentní list Das Parlament. Zhruba 150 metrů dlouhá ulice, která před kancléřstvím spojuje alej Otto von Bismarcka s alejí Paula Löbea, nese jméno po sociálnědemokratické političce Rengerové.

Rengerová, která zemřela v roce 2008 a která pochází z Lipska, se v 70. letech stala první ženou v čele Spolkového sněmu. V této ústavní funkci, kterou nyní zastává Wolfgang Schäuble, po Rengerové usedla od té doby jen jedna další žena, a to Rita Süssmuthová.

O jménu ulice, jejímž dokončením se po 25 letech a více než čtyř miliardách investovaných eur završila přestavba vládní čtvrti, rozhodla městská část Mitte (Střed). Tisková mluvčí této berlínské části Laura Sanderová řekla ČTK, že už v roce 2004 se Mitte rozhodlo při pojmenovávání ulic klást obzvláštní důraz na ženská jména až do doby, než se jejich počet vyrovná množství ulic nazvaných po mužích. "Jména žen tak dostávají přednost, ale není tomu tak výhradně, automaticky a ani bez předchozího uvážení," vysvětluje.

Dosažení zmíněné rovnováhy v poměru mužských a ženských jmen ulic je během na dlouhou trať. V případě Mitte nese po mužích jméno 271 ulic, po ženách 71 a po párech dvě ulice. Nyní se podle Sanderové chystá Mitte po ženě pojmenovat jednu z ulic, která vznikne rozdělením stávající. Přejmenuje také náměstí pojmenované po cestovateli Gustavu Nachtigalovi, které nově dostane název po manželech Alexanderu a Andree Manga Bellových.

Stejně jako Mitte postupují v Berlíně i další městské části. Nadja Zivkovicová, která má na starosti správu ulic a parků v části Marzahn-Hellersdorf, uvádí, že na ženská jména je brán velký ohled. "To ale neplatí v případech, kdy je v zájmu celého města pojmenovat ulici po muži," vysvětluje. V části Marzahn-Hellersdorf má jméno po ženách z celkového počtu 908 ulic jen pět procent z nich, zatímco mužský podíl činí necelých 30 procent.

Prakticky bezvýhradnou podporu mají ženská jména v berlínské části Friedrichshain-Kreuzberg. "Při udělování nových názvů ulic, případně při jejich přejmenovávání, budou využívána jen jména žen, dokud nebude dosaženo minimálně 50procentního podílu názvů ulic po ženách," cituje mluvčí této části Dominik Krejsa rozhodnutí z roku 2005. Krejsa dodává, že Friedrichshain-Kreuzberg se v roce 2017 také zavázal k tomu, že se bude snažit přesvědčit majitele soukromých ulic, aby i oni vybírali jména po ženách.

Zvýšit podíl ulic s názvy po ženách se snaží i část Steglitz-Zehlendorf, kde z 439 ulic pojmenovaných po osobnostech má ženské zastoupení necelých deset procent. "Kvůli nedostatečným možnostem je to obtížné, protože podle regulí je možné nové jméno udělit jen té ulici, která je nově postavena," uvádí Jennifer Bernhardtová z městského úřadu ve Steglitz-Zehlendorfu.

I když se Berlín nesnaží poměr vyrovnávat přejmenováváním stávajících ulic, která nesou jména po mužích, čas od času se taková možnost naskytne. Jedním z důvodů je totiž snaha odstranit názvy považované za nevhodné kvůli koloniálnímu původu či rasovému podtextu. Příkladem je v Mitte ulice Mohrenstrasse, tedy Mouřenínova ulice, která ponese jméno po Antonu Wilhelmu Amoovi. Amo byl jedním z prvních filozofů a znalců práva v Německu, který byl afrického původu. Toto přejmenování se částečně dotkne i českého velvyslanectví, které sídlí na rohu Mohrenstrasse a bulváru Wilhelmstrasse.

V části Mitte se připravuje ještě přejmenování ulice, která se zatím jmenuje po cestovateli Carlu Petersovi. Ten byl v německých koloniálních územích na východě Afriky znám ve svahilštině jako mkono wa damu (krvavá ruka), neboť nechvalně proslul násilím a nelidským chováním k domorodcům.

Související

Berlínská zeď Komentář

Pád Berlínské zdi před 35 lety je symbol. Studenou válku ale neukončil

Uplynulo 35 let od chvíle, kdy obyvatelstvu Německé demokratické republiky tamní komunistická moc přestala bránit v opuštění státu přes silně střeženou hranici do západních sektorů rozděleného Berlína. Pomyslný pád Berlínské zdi 9. listopadu se následně zapsal do dějin jako symbolický moment, který ukončil více než čtyři desetiletí trvající rozdělení Evropy. Mnozí jej vnímají také jako konec studené války. Ačkoliv podobné symboly hrají v konstrukci výkladů historie důležitou úlohu, představují také past, která může znesnadnit hledání skutečných příčin přelomových dějinných událostí.

Více souvisejících

Berlín ženy genderová rovnost Německo

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 43 minutami

před 1 hodinou

Donald Trump

Den osvobození se blíží a světu dochází trpělivost. Středa může vše změnit, Trumpovi to je ale jedno

Americký prezident Donald Trump se chystá vsadit úspěch svého druhého funkčního období, ekonomiku a osobní finance milionů Američanů na svou dlouhodobou víru, že cla mohou Spojeným státům vrátit zlatou éru bohatství a nezávislosti. Ve středu 2. dubna má vstoupit v platnost tzv. „Den osvobození“ – Trumpův plán na zavedení recipročních cel proti státům, které uvalují cla na americké zboží. Tento zásah do globálního obchodního systému by mohl ovlivnit každého Američana a zvýšit ceny v době, kdy jsou rodinné rozpočty již tak napjaté.

před 2 hodinami

Marine Le Pen na pražské konferenci protiimigračních stran (16. 12. 2017)

Soud uznal Le Penovou vinnou ze zneužití evropských fondů

Francouzská krajně pravicová politička Marine Le Penová byla shledána vinnou ze zneužití evropských fondů k financování své strany Národní sdružení (RN). Tento verdikt by ji mohl diskvalifikovat z účasti v prezidentských volbách v roce 2027. Soudce podle BBC zatím neoznámil, jaký trest Le Penová dostane.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Trenérské změny v extralize. Po konci sezóny se loučí s trenéry v Liberci a Litvínově

Zatímco pro Spartu, Brno, Pardubice a Hradec Králové extraligová sezóna nadále pokračuje, dalším deseti klubům už skončila. Mezi nimi nalezneme i Liberec s Litvínovem, kdy v obou těchto klubech dochází ke změnám na lavičce. Znamená to tedy, že pod Ještědem se rozloučili s trenérem Filipem Pešánem, v Litvínově pak s Karlem Mlejnkem. A zatímco v libereckém případě se novým trenérem stal dosavadní asistent Jiří Kudrna, v případě Litvínova se mluví o bývalých sparťanských legendách Michalu Brošovi a Jaroslavu Nedvědovi jako o možných nových trenérech.

včera

Jiří Havel v seriálu Život a doba soudce A. K.

Zemřel všestranný herec Jiří Havel

Českou hereckou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku 83 let zemřel Jiří Havel, který se v poslední době potýkal s nemocí. Havel byl publiku známý z divadla, televize i dabingu. 

včera

Donald Trump

Trump přiznal: Jsem naštvaný na Putina. Musí udělat dobrou věc

Americký prezident Donald Trump vyčinil ruskému protějšku Vladimiru Putinovi za kritiku důvěryhodnosti ukrajinského lídra Volodymyra Zelenského. Trump řekl, že byl "velmi rozzlobený" a "naštvaný", když slyšel Putinovy výroky. Upozornila na to stanice NBC News. 

včera

včera

Sociální sítě, ilustrační fotografie.

Opusťme americké korporátní sociální sítě. Variant je dost v Evropě i USA

Běžní lidé po celém světě se vydali do obchodního boje s administrativou Donalda Trumpa v USA. Zatímco Kanaďané masově blokují americké produkty v obchodech, Evropané k tomu mohou přistoupit jinak – opustit americké korporátní sociální sítě a podpořit buď ty evropské, nebo nekontrolované mediálními magnáty.

včera

včera

včera

včera

Ilustrační obrázek.

Jak přežít krizi? Praktický manuál pro Čechy, kteří postrádají oficiální příručku od státu

Oficiálních návodů, jak přežít krizovou situaci, existuje pro české občany stále žalostně málo. Zatímco například Švédsko, Finsko nebo Rakousko už dlouhodobě vydávají srozumitelné příručky pro domácnosti, v Česku podobné materiály chybí nebo zůstávají málo dostupné veřejnosti. Právě proto pro vás redakce EuroZprávy.cz připravila podrobný a praktický manuál, jak se zachovat v krizových situacích – od přírodních katastrof po jadernou havárii.

včera

Volby se blíží a podpora ANO se nepatrně snižuje. Spolu si polepšilo

Volby do Poslanecké sněmovny by v březnu vyhrálo opoziční hnutí ANO expremiéra Andreje Babiše, jeho podpora nicméně opět klesla. Vzrostly naopak preference koalice Spolu. Do dolní parlamentní komory by se dostalo sedm kandidujících subjektů. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy