Brexit: Noční jednání o dohodě zkrachovala, rokuje se dál

Noční brexitová jednání v Bruselu nepřinesla uzavření dohody o vystoupení Británie z Evropské unie. Médiím to sdělily zdroje blízké vyjednávání. Rozhovory budou pokračovat i během dneška. Země EU však původně chtěly mít již dnes hotovou dohodu v ruce, aby ji mohly připravit ke schválení na čtvrtečním unijním summitu.

Podle zdroje listu Financial Times se vyjednávání protáhlo do 1:30 dnešního rána a "přineslo pokrok". Všechny sporné body se však vyřešit nepodařilo a týmy obou stran se opět scházejí hned ráno.

Šéf toho unijního Michel Barnier v úterý zástupcům členských států řekl, že stále čeká na právně závazné návrhy Londýna v několika klíčových otázkách. Brusel nebyl spokojen s tím, jak si britská strana představovala budoucí celní postavení Severního Irska a kontroly zboží proudícího mezi Británií a EU.

Deník The Guardian sice v úterý večer uvedl, že otázka cel byla vyřešena a dohodu bude dnes možné zveřejnit, zdroje dalších médií však hovořily o trvajících neshodách. Podle Barnierova dřívějšího prohlášení měl Londýn splnit i další podmínky unie. Brusel například chtěl, aby kontrola dodržování hraničního režimu spadala do pravomocí unijního soudu. Nelíbily se mu také četné celní výjimky pro malé a střední firmy, kterých je v Severním Irsku většina.

"Musíme nejprve vidět text, zatím v jednáních stále zůstávaly nejasnosti," sdělil dnes novinářům diplomatický zdroj, podle něhož je z obou stran cítit silná vůle k dohodě. Velvyslanci unijních zemí by se s Barnierem měli sejít ve 14:00, kdy by mělo být zjevné, zda nastal zásadní posun.

Předseda Evropské rady Donald Tusk bude o výsledcích dnešního jednání telefonicky hovořit s britským premiérem Borisem Johnsonem, v kontaktu bude i s jeho irským kolegou Leem Varadkarem. Na základě výsledků práce vyjednavačů a těchto rozhovorů by měl Tusk připravit návrh závěrů summitu.

Pokud by dohoda byla hotova ještě dnes, mohli by ji teoreticky schválit lídři unijních zemí na dvoudenní vrcholné schůzce začínající ve čtvrtek. Ve hře je také svolání mimořádného summitu, pokud by se jednání protáhla do příštího týdne. Většina zemí EU se vyslovila pro možný další odklad brexitu, o který však britský premiér Boris Johnson nechce požádat, ačkoli odchod bez dohody zakazuje zákon schválený v září parlamentem.

Související

Více souvisejících

Brexit EU (Evropská unie) Michel Barnier Velká Británie Severní Irsko Donald Tusk Leo Varadkar

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 25 minutami

před 52 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

Ukrajina má být „měsíce“ od vývoje vlastní jaderné zbraně. Kyjev zareagoval

Během posledních dnů na se veřejným prostorem začaly šířit informace o tom, že by Ukrajina mohla být „měsíce“ od vývoje své vlastní jaderné zbraně. Ukrajinské úřady toto obvinění ale důrazně odmítly.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy