Brexit se blíží: Státy EU sjednotil jako máloco

Málokteré téma posledních let sjednotilo státy Evropské unie podobně jako brexit. Ačkoli obávaná varianta neřízeného odchodu hrozí už za tři týdny, unijní země stále jednohlasně volají po dohodě bránící vzniku tvrdé hranice v Irsku a zajišťující dosavadní fungování jednotného trhu. Brusel ovšem zároveň přichystal sérii kroků, které mají zmírnit dopady hrozícího rozchodu bez dohody.

Evropská komise postupně přišla s opatřeními, která mají unijní země v zásadních oblastech života lépe připravit na bezprecedentní odchod jednoho ze členů bloku spojeného pevnými pravidly. Pokud totiž Británie do konce měsíce neuzavře s EU dohodu, stane se okamžitě běžnou třetí zemí a přestanou pro ni platit unijní smlouvy, nařízení či směrnice.

Komise proto od loňska přišla se dvěma desítkami legislativních návrhů, které později schválily členské státy a europarlament. Jednostranná a mnohdy dočasná opatření se týkají například zajištění základního dopravního spojení včetně leteckého a námořního, unijního rozpočtu či finančních služeb. Brusel myslel také na otázky spojené s rybolovem či programem studia v zahraničí Erasmus. V září oznámila komise poslední kroky, mezi nimiž je možnost využívání rezervních fondů EU státy, jejichž hospodářství neřízený brexit těžce postihne, a lidmi, kteří kvůli němu přijdou o práci.

Komise však varuje, že její snahy pouze zmírní dopad případného divokého odchodu Británie, nemohou ale zajistit bezproblémové fungování členských států. "Varianta bez dohody zjevně způsobí významné problémy občanům i podnikům a bude mít vážný ekonomický dopad, který bude v poměru mnohem větší v Británii než v 27 ostatních zemích," uvedla EK v prohlášení.

Velké obavy nadále panují například z hrozících mnohakilometrových front na hranicích mezi Francií a Británií, které se bez dohody zajišťující přechodné období začnou okamžitě kontrolovat.

Během dvou let vyjednávání britského odchodu z evropského bloku se 27 členským státům EU podařilo udržet jednotu, i když se Londýn místy pokoušel o rozhovory o separátních dohodách s většími zeměmi, zejména po letním nástupu Borise Johnsona do čela vlády. Ačkoli zájmy jednotlivých států jsou ve vztahu k Británii rozdílné a některým způsobí divoký brexit větší hospodářské problémy než jiným, zástupci všech zemí opakovaně vyjadřují podporu hlavnímu unijnímu vyjednavači pro brexit Michelu Barnierovi.

Dílčí dohody uzavřely některé země s Londýnem pouze v otázce práv britských občanů na svém území v návaznosti na britský program usedlického statusu umožňující lidem z unijních států požívat v Británii nadále dosavadních práv. Jinak ale ukazují jednotu, která působí při pohledu na spory o migrační reformě či budoucím víceletém rozpočtu velmi vzácně.

"Jsme ochotni naslouchat nápadům, které jsou proveditelné, realistické a přijatelné pro všechny členské státy včetně Irska, pokud je britská vláda bude připravena předložit," prohlásil předseda Evropské rady Donald Tusk a jeho slova se za poslední půlrok prakticky nezměnila. Poté, co britský parlament třikrát odmítl schválit dohodu akceptovatelnou pro zbytek EU, trvají ostatní členské země jednotně na tom, že Londýn musí přijít s náhradou, která by především zabránila vzniku tvrdé hranice mezi Irskem a Severním Irskem. Lídři EU přitom opakovaně jednotně podpořili odklad brexitu a většina z nich je k tomu připravena znovu, pokud bude v Londýně na obzoru zásadní změna. A pokud o to britská vláda požádá.

Související

Více souvisejících

Brexit EU (Evropská unie) irsko evropská komise evropský parlament Michel Barnier

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 48 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Peking se obává Trumpova hněvu. Lídři z celého světa míří na dva významné summity plní nejistoty

Jak se lídři z celého světa scházejí na dvou významných summitech v Jižní Americe, nad jednáními visí nejistota způsobená možným návratem Donalda Trumpa do Bílého domu. Mnoho zemí přemýšlí, co jeho politika „America First“ může znamenat pro globální ekonomiku a probíhající konflikty v Evropě a na Blízkém východě, uvedl server CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy