Brusel bojuje proti praní špinavých peněz. Osmi zemím hrozí postih

Evropská komise dnes zahájila formální řízení proti Portugalsku, Nizozemsku, Slovensku a dalším pěti unijním státům, protože meškají se zakotvením pravidel zaměřených proti praní špinavých peněz do svých národních právních řádů. Česká republika mezi nimi není.

Pravidla schválily členské země a europarlament v roce 2018 a sedmadvacet unijních států je mělo do svých zákonů včlenit do 10. ledna, napsala agentura Reuters.

Směrnici, která se zabývá mimo jiné burzami s kryptoměnami či fiktivními společnostmi, předložila Evropská komise v prosinci 2016 ve snaze omezit finanční kriminalitu a financování terorismu. Reagovala mimo jiné na atentáty z listopadu 2015, při nichž přišlo v Paříži o život 130 lidí.

Třebaže členské země a Evropský parlament pravidla schválily, Kypr, Maďarsko, Nizozemsko, Portugalsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko a Španělsko je do svých právních řádů zatím nevtělily, uvedla EK. Státům poslala výzvu dopisem, což představuji jen první krok dlouhého právního procesu. Ten může vyústit v pokutu, nejsou-li pravidla řádně zavedena.

Varování komise poukazuje na zvýšenou pozornost, kterou unijní úřady věnují boji proti praní špinavých peněz. Reagují na řadu skandálů spojených s velkými bankami unijních zemích.

Komisař pro finanční služby, Lotyš Valdis Dombrovskis, pod nějž tato agenda spadá, čelí kritice, že reformy zpomaluje. Do centra pozornosti se téma znovu dostalo v souvislosti s aférami praní špinavých peněz v Lotyšsku, Dánsku, Estonsku, na Maltě, Kypru a v dalších státech EU.

Příkladem může být skandál bankovní společnosti Danske Bank, který se týká transakcí v hodnotě 200 miliard eur (necelých pět bilionů Kč) z let 2007 až 2015, které Danske Bank uskutečnila přes estonskou divizi.

Podle nových pravidel už nepůjde na burzách s kryptoměnami obchodovat anonymně. Bude též snazší identifikovat konečné majitele podniků.

Související

Vít Rakušan

Rakušan řekl, co Česko čeká od nové Evropské komise

Česko čeká, že nově složená Evropská komise urychleně podnikne kroky, které zajistí účinnější vrácení neúspěšných žadatelů o azyl. Po jednání ministrů vnitra členských zemí o současném stavu schengenského prostoru to řekl ministr Vít Rakušan (STAN). Kontroly na vnitřních hranicích Unie musí podle něj být jen dočasným řešením. Informovala o tom agentura TASR.

Více souvisejících

evropská komise EU (Evropská unie) praní špinavých peněz EUR

Aktuálně se děje

před 18 minutami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 26 minutami

před 30 minutami

před 57 minutami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 5 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry

Rusko překročilo práh doktríny odstrašení použitím balistické rakety schopné nést jaderné zbraně. Ve své analýze to uvedl server CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy