Česko převzalo předsednictví EU, místo vizí bude ale tématem válka, píší v Německu

Česká republika dneškem převzala předsednictví v Evropské unii, do kterého vstupuje jako předchozí předsednická země Francie s vizemi, téma je ale předem dané - je jím Ukrajina. Shodují se v tom německá média.

Ta si rovněž všímají, že mottem je Evropa jako úkol a že tento slogan Česko převzalo z projevu posledního československého a prvního českého prezidenta Václava Havla. Agentura DPA poznamenala, že na české předsednictví vrhá stín kromě krize na Ukrajině také vnitropolitická aféra v kauze Dozimetr.

"Na prahu dveří zuří ukrajinská válka, rostou obavy o zásobování plynem a ceny se zvyšují nejprudčeji za posledních několik desetiletí," napsala DPA k situaci, za které Česko vedení unie přebírá.

"Prezident Emmanuel Macron zahájil francouzské předsednictví EU velkolepými vizemi budoucnosti. Od války na Ukrajině ale vše zastínila současnost," uvedla televize ZDF. "Nyní přebírá předsednictví EU Česká republika. Pro vize během války uprostřed Evropy zbyde sotva nějaký čas. Druhé pololetí tak bude i nadále určovat současnost," dodala.

"Praha si uvědomuje, do jaké míry je její působení v čele Evropské unie podmíněno ruskou agresí proti Ukrajině a jejími dopady na Evropskou unii a svět," sdělila stanice Deutsche Welle (DW).

Současná krize podle listu Badische Zeitung ukázala, že hlavním problémem akceschopnosti Evropské unie je nutnost jednomyslných rozhodnutí ve fiskálních a zahraničněpolitických otázkách. V poslední době se v EU hovoří o změně, která by rozšířila možnost většinového hlasování místo jednomyslnosti. Deník si nemyslí, že by Česko v této věci dosáhlo pokroku.

"Jestliže silná členská země jako Francie nedokázala v těchto bodech vyvinout dostatečný tlak, malému Česku se to určitě nepodaří," uvedl deník Badische Zeitung. Dodal, že agendě bude stejně dominovat ruská agrese na Ukrajině. "A pokud jde o inflaci, prudce rostoucí ceny surovin a hrozící recese, tak Česká republika stejně není součástí eurozóny, takže není zastoupena v kruhu mocných zemí platících eurem," dodal.

DPA poznamenala, že na první české předsednictví v roce 2009 se vybavují nepříjemné vzpomínky. "Uprostřed předsednictví padla vláda konzervativního premiéra Mirka Topolánka, které parlament vyslovil nedůvěru," připomenula agentura, podle které je nyní zastíněn hned začátek druhého českého předsednictví.

"V centru aféry s pochybnými zakázkami pražského dopravního podniku se ocitá stranický kolega (ministra vnitra Víta) Rakušana," uvedla DPA. Dodala, že kauza vyvolala prudké vnitropolitické turbulence, kvůli kterým z funkce odešel ministr školství Petr Gazdík, neboť byl v blízkém kontaktu s jedním z podezřelých.

Kvůli válce na Ukrajině čeká ČR složité předsednictví v EU, píše evropský tisk

Česko dnes přebírá na půl roku předsednictví v Radě Evropské unie a sedmadvacítku bude kvůli válce na Ukrajině manévrovat ve velmi složitých a nejistých časech. Česká vláda přitom bude muset čelit stínům z minulosti, kdy ji může strašit vzpomínka na pád kabinetu během předchozího českého předsednictví v roce 2009, a jednotu EU bude muset udržet navzdory hrozící krizi ohledně dodávek energetických surovin, vysoké inflaci a rostoucí nespokojenosti obyvatel. Ve svých komentářích o tom píše evropský tisk.

"Bude to předsednictví v krizovém módu," napsal rakouský deník Der Standard, podle něhož musela česká vláda pružně zareagovat kvůli ruské invazi na Ukrajinu a přizpůsobila své priority nové situaci. Kromě energetické bezpečnosti, posílení obrany a pomoci napadené zemi budou velkým tématem i uprchlíci, což je ale zároveň oblast, kde může Praze komplikovat pozici známý český odpor k povinným migračním kvótám, které se EU snažila prosadit po uprchlické krizi z roku 2015.

"Otázka je, jak silná může být pozice země, která v minulosti se zbytkem Evropy nebyla nijak zvlášť solidární," řekl deníku Der Standard český politolog Jiří Pehe. Podle něj může být hendikepem pro ČR i to, že není součástí eurozóny.

Podle švýcarského listu Neue Zürcher Zeitung (NZZ) může Česko ve své nové roli těžit ze své politické i geografické pozice a sehrát úlohu nestranného mediátora při složitých jednáních, a to zejména díky dobrým vztahům v rámci Visegrádské skupiny. "Pražští diplomaté se v Bruselu těší respektu a jako člen Visegrádské skupiny má (ČR) dobré vztahy s Varšavou i Budapeští, i když s Maďarskem se kvůli názorovým rozdílům ohledně Ruska narušily," píše deník.

NZZ si také všímá toho, že česká vláda se bude muset vypořádat i s rostoucí nespokojeností obyvatel kvůli vysokým životním nákladům a jistou únavou z války. "Najít evropská řešení v oblasti energetické politiky, například ve formě společných nákupů ropy a plynu, je v zájmu nové předsednické země, kterou válka na Ukrajině zasáhla hned na několika frontách. Země z východu, které nejsou součástí eurozóny, ale mnohem více trápí inflace - v Česku byla v květnu na úrovni 15,2 procenta, tedy ještě vyšší než v Polsku," píše deník.

Francouzský deník Le Monde české předsednictví vnímá hlavně v návaznosti na to francouzské, které ve čtvrtek skončilo, a zabývá se například otázkou, zda premiér Petr Fiala naváže na snahu prezident Emmanuela Macrona o vytvoření konceptu "širší Evropy". Macron usiloval o to, aby unie nabídla bližší spolupráci zejména zemím, které usilují o členství, jako jsou balkánské státy, z české strany ale zazněly obavy, jestli by tato forma spolupráce nebyla naopak brzdou v procesu rozšiřování EU.

"V nejbližší době se bude muset české předsednictví vypořádat hlavně s energetickou bezpečností. Desítka států už dodávky plynu z Ruska silně omezila nebo zastavila, protože plynovod Nord Stream 1 prochází údržbou. A v červenci se musíme rozhodnout, jak řekl jeden diplomat, jestli tato údržba potrvá ještě o něco déle nebo ne," píše Le Monde.

Podle rakouského listu Die Presse bude i vzhledem k Ukrajině jedním z klíčových témat českého předsednictví otázka rozšiřování unie o balkánské státy a vyřešení sporu mezi Bulharskem a Severní Makedonií. "Válka na Ukrajině zvýšila tlak na to, aby unie byla politicky důvěryhodná. A to v první řadě znamená otevřít dveře k přijímacím rozhovorům malé a chudé Severní Makedonii, která splnila všechny podmínky," napsal deník.

Belgický deník La Libre upozornil, že české předsednictví může mít dopad na celou EU, ale i na postoje tradičně poměrně euroskeptických Čechů k sedmadvacítce. "Nejde o to, že by muselo mezi občany nutně posílit pozitivní pohled na unii, spíš způsobí, že nějaký postoj vůbec budou mít. Zásadní problém totiž je, že EU nerozumíme. A pokud něčemu nerozumíme, tak tomu ani nemůžeme důvěřovat," citoval list českého sociologa Martina Buchtíka.

Slovenské listy Sme a Denník N na webu připomenuly, že při českém předsednictví v roce 2009 padla vláda Mirka Topolánka, nyní to podle nich na podobný vývoj nevypadá. "V Česku sice zatím vláda nepadá, ale očekávání od současného předsednictví nejsou zvlášť velké. Českému předsednictví může významně přitížit i fakt, že mnozí klíčoví ministři se neumějí domluvit anglicky," napsal list Denník N. Dodal, že ministr financí Zbyněk Stanjura ovládá z cizích jazyků jen polštinu a že anglicky nemluví ani ministryně životního prostředí Anna Hubáčková, která bude pro návrhy ohledně transformace energetiky klíčová.

Podle listu Sme mezi oběma předsednictvími Česka bude mnoho podobného. Uvedl například, že Češi začínají předsedat Radě EU znovu v době, kdy Evropa zápasí s vážnou ekonomickou a energetickou krizí. V roce 2009 muselo české předsednictví řešit také spor Ruska a Ukrajiny o dodávky plynu, jejichž přerušení se dotklo i evropských zemí.

Bruselská média: Vztah k Maďarsku a Polsku bude zkouškou českého předsednictví

Otázky spojené s blízkými zeměmi Visegrádské skupiny Maďarskem a Polskem vidí bruselská média jako možné problematické body českého předsednictví v Radě Evropské unie, které dnes začalo. Vůdčí roli ve vyjednávání mezi členskými státy může podle nich Česku zkomplikovat Maďarsko, které v posledních měsících vetovalo několik důležitých rozhodnutí. Na tuto zemi společně s Polskem bude také Česko muset upřít pozornost, pokud chce plnit jednu ze svých priorit a posilovat demokratické instituce, píší média.

Bruselští zpravodajové listu Financial Times připomínají rozhořčení francouzských diplomatů, kteří se do posledních dnů ve čtvrtek zakončeného předsednictví své země marně pokoušeli přimět Maďarsko k podpoře globální firemní daně. Budapešť se předtím postavila proti ostatním 26 členům EU také v některých dalších jednáních, například o přijetí protiruských sankcí.

"Klíčová otázka, které bude čelit české předsednictví, je, jak daleko zajde Maďarsko ve svých legislativních obstrukcích," píše deník.

Postoje vlády Viktora Orbána přitom budou pro Česko důležité i kvůli otázkám právního státu, u nichž bude Praha moderovat zejména další vývoj jednání s Budapeští, které hrozí zabavení části unijních fondů. Česká vláda přitom za jednu ze svých priorit označila posílení evropské demokracie.

"Skutečnou zkouškou toho, jak to myslí země vážně s posílením demokratických institucí, bude, jak se vyrovná s problémovými případy uvnitř samotné EU, jako je polská soudní reforma nebo omezování svobody médií v Maďarsku či Řecku," píše bruselský web Politico. Zároveň připomíná, že Visegrádská skupina je v současnosti poznamenána nesouladem kvůli proruskému přístupu Maďarska ostře kontrastujícímu s postoji dalších tří členů: Česka, Slovenska a Polska.

V Bruselu je přitom Praha stále mnohými činiteli vnímána jako tichý spojenec polské a maďarské vlády v jejich problematickém přístupu k justici, médiím či právům sexuálních menšin. Podle médií má nyní Česko příležitost se vůči porušování evropských hodnot jasně vymezit, což dosavadní vlády neudělaly.

"Ačkoli nastupující české předsednictví hodně zdůraznilo projev Václava Havla z roku 1996 Evropa jako úkol, zatím není jisté, jak chce Praha v tomto směru dosáhnout reformy," píše o ohlášeném českém snažení v otázkách právního státu další bruselský web EU Observer. Z Prahy jsou podle něj slyšet nadějná slova, stále je ale nejasné, zda se je podaří proměnit v činy.

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) válka na Ukrajině Noviny / tisk

Aktuálně se děje

před 40 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy