Český řidič: Naftu na dálnici ve Francii jsem platil přes okénko s plentou

Na dálnicích v Německu a Francii je kvůli koronaviru menší provoz, ale na některých čerpacích stanicích se dá jen zaplatit benzin či nafta přes okénko s plentou. ČTK to řekl český řidič kamionu, který v pondělí vyrazil do Španělska, ale po zrušení objednávky kvůli koronaviru dojel jen do Francie. Na cestě zpět dnes hladce projel z Francie do Lucemburska, kde žádné hraniční kontroly nebyly, i z Lucemburska do Německa, kde policisté kontrolovali jen osobní auta.

"Mohl jsem jen zaplatit benzin nebo naftu přes okénko s plentou, paní měla gumové rukavice a roušku," popsal situaci na větší čerpací stanici u dálnice nedaleko francouzské obce Sommesous řidič Martin z Rakovnicka. "K dispozici tu je WC mimo prodejnu, ale předtím jsem projel asi sto kilometrů po dálnici A5 a na dálničních parkovištích byl na toaletách nápis: zavřeno kvůli COVID-19," dodal český řidič s odkazem na nemoc, kterou nový koronavirus způsobuje.

Cestou projel Martin i několik menších měst a obcí ve Francii, která připomínala města duchů. "Viděl jsem v obcích vždy tak jednoho až dva lidi," popsal řidič z Čech karanténní režim, který Francie po Itálii, Česku a Španělsku zavedla v úterý ve snaze omezit šíření nového koronaviru. "Policisté v jedné obci stavěli všechna osobní auta přede mnou a co jsem stihl zahlédnout i za mnou, měřili (pasažérům) teplotu a kontrolovali, kam jedou," dodal.

Také na hranicích z ČR do Německa kontrolovali policisté s gumovými rukavicemi a rouškami osobní vozy.

"Namátkou zastavili někdy i kamion a řidičům měřili teplotu," popsal pondělní odjezd přes hraniční přechod Pomezí nad Ohří. I z Německa do Francie v pondělí odpoledne projel plynule, v opačném směru ale viděl u přechodu u Baden-Badenu asi desetikilometrovou frontu. "Kontrolovali osobní auta," připomněl skutečnost, že Německo kvůli koronoviru od pondělka obnovilo kontroly na hranicích s Rakouskem, Švýcarskem, Lucemburskem, Francií a Dánskem.

Na jiných hranicích v Evropě je ale kvůli koronaviru situace složitější. "Kluci, kteří tento týden vyrazili do Polska či Maďarska, jsou pěkně naštvaní. Tam stojí několikakilometrové fronty," uvedl s odkazem na opatření na jiných hranicích, kde kontrolují i kamiony a kde se tak vytvořily tento týden kolony dlouhé i několik desítek kilometrů.

Původně měl jet Martin do Španělska, ale tamní nakládku zrušili. Také ve francouzském Toulouse koronavirové okolnosti změnily jeho plány a chladicí boxy pro supermarkety musel jet vyložit jinam. "Market zavřeli, tak jsem je musel jet vyložit do spedičního skladu," řekl ČTK. I on dostal od svého zaměstnavatele na cestu roušku, respirátor a dezinfekční gel.

A ačkoli nákladní doprava na rozdíl od osobní nařízeními vlád zastavena není, i tak jí opatření kvůli koronaviru postihnou. "Automobilky zavřely, a protože vozíme i zboží pro jejich menší dodavatele, zůstaneme teď asi 14 dní doma," řekl řidič firmy Daniel Hasal, s.r.o., která k tomuto opatření přistoupila kvůli omezení výroby v podnicích i kvůli bezpečnosti svých řidičů. "Z toho bude mít radost manželka a pětiletý syn, konečně s nimi budu delší dobu doma," dodal Martin.

Související

Více souvisejících

kamiony Francie Německo EU (Evropská unie) nákladní doprava hranice Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 41 minutami

před 1 hodinou

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

včera

včera

včera

OSN spočítala, jak dlouho potrvá renovace Pásma Gazy

Zástupce OSN ve svém pátečním prohlášení upozornil, že odstraňování obrovského množství trosek včetně nevybuchlé munice z palestinského Pásma Gazy bude trvat přibližně 14 let.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy