Co bude dál s brexitem? Názor euroskeptika Farage je překvapivý

Šéf protiunijní Strany pro brexit Nigel Farage by raději viděl krátký odklad brexitu spolu s novými volbami. Současnou podobu dohody o vystoupení Británie z Evropské unie, jak ji dojednal premiér Boris Johnson, totiž považuje za špatnou. Farage, který je i poslancem Evropského parlamentu, to dnes řekl televizi Sky News.

"Chci, abychom odešli 31. října, ale všechny varuji, že pokud tato dohoda projde, nezmění se vůbec nic. Myslím si, že by bylo mnohem lepší odchod nakrátko odložit a mezitím uspořádat volby, ve kterých můžeme situaci vyřešit," uvedl Farage. Dohodu, kterou vyjednal Johnson, označil za "mizernou".

Bývalý ministr pro brexit David Davis dnes uvedl, že Johnson neměl jinou možnost, než žádost o odklad předsedovi Evropské rady odeslat, jelikož ho k tomu váže zákon. "Parlament vám může něco nařídit, ale nemůže změnit váš názor," dodal Davis v reakci na dva dopisy, které Boris Johnson odeslal v sobotu v noci předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi.

Vzhledem k tomu, že Johnson v dolní komoře britského parlamentu neprosadil nejnovější podobu brexitové dohody, poslal Tuskovi zákonem požadovanou žádost o odklad brexitu o tři měsíce, tedy do konce ledna příštího roku. Dopis nicméně nepodepsal, naopak k němu přiložil text, kde odklad označuje za chybu.

Stínový ministr financí John McDonnell uvedl, že opoziční labouristé se vynasnaží dohodu upravit přes pozměňovací návrhy tak, aby byla přijatelná pro všechny. "Může opovrhovat parlamentem nebo klidně i soudy, protože jednoznačně shazuje první dopis," sdělil McDonnell. "Tím, že ho nepodepsal, se chová trochu jako rozmazlený fracek. Parlament dospěl k rozhodnutí, měl by se jím tedy řídit," dodal na premiérovu adresu McDonnell.

Za pošetilého pak označil Johnsona mluvčí labouristů pro otázky brexitu Keir Starmer.

The fight against Boris Johnson’s Brexit is a fight for the future of our country. #Marr pic.twitter.com/S3CWnRYVOl

— Keir Starmer (@Keir_Starmer) October 20, 2019

"Chová se dětinsky. Zákony hovoří jasně, měl ten dopis podepsat ... pokud kvůli tomu, co předvedl s těmi dopisy, za 11 dní odejdeme bez dohody, ponese za to osobní zodpovědnost," citovala Starmera stanice BBC. Podle něj jsou také do budoucna nevyhnutelné další volby.

Britský zákonodárce Oliver Letwin věří, že se Johnsonovi s největší pravděpodobností podaří dohodu nakonec prosadit. Letwin je zodpovědný za pozměňovací návrh, který zkomplikoval plány premiéra Johnsona a jeho vlády. Podle zákona schváleného v září musí britská vláda Evropské unii poslat zmíněný dopis, v němž požádá o tříměsíční odklad brexitu, pokud parlament neschválí dohodu. A ten ji v sobotu neschválil.

"Já budu stát za vládou do té doby, dokud bude tuto dohodu prosazovat. Podpořím ji, budu pro ni hlasovat," citovala Letwina televize BBC.

Související

Brexit

Pět let od brexitu: Jak odchod z EU změnil Velkou Británii?

Pět let po brexitu se Spojené království potýká s dopady odchodu z Evropské unie. Zatímco obchod a migrace prošly zásadními změnami, cestování se pro Brity zkomplikovalo a snaha právní suverenitu přinesla úpravy legislativy. Finanční úspory z neplacení příspěvků EU jsou spojené s ukončením příjmu dotací. Britská stanice BBC shrnula, jak se brexit na Spojeném království podepsal.
Brexit

Británie chce po brexitu obnovit vztahy s EU

Británie se pokouší znovu "resetovat svůj brexitový reset". Nový britský premiér Keir Starmer se od nástupu do funkce snaží zlepšit vztahy Spojeného království s Evropskou unií. Jak ale ukazuje začátek roku 2025, tento úkol je mnohem složitější, než očekával. Uvedl to server Politico.

Více souvisejících

Brexit Nigel Farage David Davis (ministr pro brexit) John McDonnell (britský politik) Boris Johnson Velká Británie EU (Evropská unie) Oliver Letwin (britský politik)

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 4 minutami

Češi hrají třetí zápas ve skupině MS proti Dánsku.

MS v hokeji 2025 ONLINE: Česko – Dánsko 4:1 po druhé třetině. Nádherně se trefil Pastrňák

Třetí zápas mají na programu na světovém šampionátu v hokeji v pondělí večer hokejisté České republiky. Po Švýcarsku (5:4 po prodloužení) a Norsku (2:1) tentokrát svěřence kouče Radima Rulíka čeká domácí Dánsko. Oproti zápasu s Nory se poprvé na turnaji v brance představí Daniel Vladař, pro kterého to bude debut na mistrovství světa. Trenéři pak na soupisku nově zapsali obránce Daniela Gazdu kvůli zranění Tomáše Kundrátka. Z duelu s Norskem neodešel bez šrámů ani útočník Jáchym Kondelík, jehož na pozici centra ve třetím útoku nahradí Daniel Voženílek. Jak si povedou Češi proti Dánům, sledujte online třetinu po třetině na serveru Eurozpravy.cz.

před 15 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Francouzi byli blízko senzace. Finové ale v závěru vyrovnali a vyhráli v prodloužení

V neděli večer mohli zažít fanoušci na právě probíhajícím letošním hokejovém světovém šampionátu v Dánsku a ve Švédsku první šok. Mohli se o něj postarat Francouzi, kteří trápili favority z Finska. Ti svým výkonem po většinu zápasu navázali na nevýrazné výkony z přípravy na tento turnaj a už už se tak zdálo, že si z tohoto zápasu Francie odnese senzační tři body za výhru 3:1 Jenže v posledních dvou a půl minutách třetí třetiny Finové konečně zabrali a při hře bez gólmana dokázali vyrovnat na 3:3. Následovalo tak prodloužení, v němž rozhodl o finském vítězství Pärssinen.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Klára Červenková

Zabili ji nacisté. Před 80 lety zemřela Klára Červenková, vědkyně a bojovnice za práva žen

Pokud se někdy připomínají významné osobnosti našich dějin, zpravidla se jedná o muže. Ženám coby výrazným historickým osobnostem bývá věnována o poznání menší pozornost. Mnohé ženy by však rozhodně neměly být zapomenuty. Mezi pozapomenuté dámy naší historie patří také Klára Červenková, jedna z prvních českých vědkyň, bojovnice za práva žen, přítelkyně Alice Masarykové, dcery prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, a oběť nacistického režimu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Pákistánská armáda, ilustrační fotografie.

Neexistuje rozumný důvod, proč očekávat mír. Indie a Pákistán se nenávidí

Příměří mezi Indií a Pákistánem, které oznámila administrativa Donalda Trumpa, může působit jako výrazný diplomatický moment, ve skutečnosti však zapadá do dlouhé řady obdobných epizod. Od roku 1947 se konflikt mezi oběma zeměmi vyznačuje opakujícím se vzorcem. Období relativního klidu střídají výbuchy násilí, zatímco hluboká nedůvěra a historické resentimenty brání jakémukoli trvalému řešení. Ani tentokrát není důvod čekat něco jiného.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Trump

Přejmenování Perského zálivu, připojení Grónska či změna Mexického zálivu. Proč je Trump posedlý mapami?

Prezident Spojených států Donald Trump opět rozvířil mezinárodní vody — tentokrát nikoli novými sankcemi nebo vojenským nasazením, ale svým dlouholetým koníčkem: mapami. Jeho úterní schůzka s kanadským premiérem Markem Carneym, během níž Trump znovu vyjádřil přání přeměnit Kanadu na 51. stát USA, přinesla jasný důkaz, že jeho kartografické touhy mají reálný dopad na světovou geopolitiku. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Evropská unie

Konec byrokracie v EU? Brusel chce konkurovat USA, na stole jsou zásadní změny

Evropská unie se chystá přepsat své dlouholeté přísné zásady v oblasti fúzí a akvizic s cílem vytvořit silné evropské průmyslové hráče schopné obstát v konkurenci se Spojenými státy. V rámci nového přístupu k hospodářské soutěži chce dát Bruselu více prostoru pro schvalování spojování podniků zejména v technologickém a obranném sektoru, uvedl server Politico.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Spojené státy a Čína se dohodly na 90denním příměří. Clo klesne o 115 %

Spojené státy a Čína oznámily překvapivou dohodu o výrazném snížení cel na vzájemný obchod. V nadcházejících 90 dnech obě země sníží tarifní zátěž o 115 %, čímž dočasně ukončí obchodní napětí, které eskalovalo minulý měsíc.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy