Další oběť koronaviru? Maďarská demokracie, obává se odborník

NÁZOR - Covid-19 si chystá vzít další oběť, varuje Dalibor Roháč v komentáři pro server Washington Post. Slovenský politický ekonom působící v think tanku American Enterprise Institute tvrdí, že touto obětí bude maďarská demokracie.

Bezprecedentní krok

Maďarský parlament má schválit nový zákon, který poskytne kabinetu premiéra Viktora Orbána právní mandát k vládnutí pomocí dekretů, a to bez časového omezení a bez dohledu zákonodárců, poukazuje Roháč. Připomíná, že vláda původně chtěla prosadit legislativu velmi rychle, již 24. března, ale postrádala potřebnou nadpoloviční většinu, aby proces urychlila.

Vládní strana Fidesz nicméně má dostatek hlasů, aby během nadcházejících dnů prosadila zákon standardní cestou, upozorňuje odborník. Drzost, s jakou Orbán uchopil moc, podle něj nemá v moderních evropské historii obdoby.

Nejen Maďarsko, ale i další evropské země vyhlašují nouzový stav a přijímají drakonická opatření, například zastavení letecké dopravy, uzavírání hranice, omezování osobní svobody či znárodňování některých sektorů ekonomiky, přiznává expert. Dodává, že evropské vlády sice potřebují volné ruce, aby mohly bezprostředně reagovat na smrtící pandemii, ale pravomoci, které získávají, jsou posuzovány parlamenty a mají zůstat v platnosti jen po omezenou dobu.

"Podobně maďarská ústava umožňuje vládě udržovat nouzový stav - platný od 11. března - je po úvodní dobu 15 dnů, po které musí požádat o souhlas parlament," pokračuje Roháč. Vysvětluje, že místo požádání parlamentu o prodloužení nouzového stavu na konkrétní dobu, po jejímž uplynutí by situaci v závislosti na potřebě opět posoudili zákonodárci, má nový maďarský zákon umožnit, aby nouzový stav platil tak dlouho, jak vláda uzná za vhodné.  

Během této doby bude pozastavena role parlamentu a vláda bude moci vládnout pomocí dekretů, nebude možné pořádat předčasné volby ani referenda a rozhodovací procedury ústavního soudu bude moci měnit jeho předseda, nastiňuje politický ekonom. Dodává, že navržená legislativa také definuje dva nové trestné činy.

Prvním z nich je porušování karantény, za které hrozí až 5 let vězení a 8 let v případě, že v jeho důsledku někdo zemře, uvádí Roháč. Za ještě problematičtější ale považuje možnost trestat až tříletým vězením šíření "nepravd" či "pokroucených skutečností" o nouzovém stavu způsobem, který může vyburcovat či ovlivnit "velkou skupinu lidí".

Na základně této legislativy vládní média již ostatně volají po stíhání opozičních politiků, kteří se provinili pouze tím, že upozorňují na nedostatečnou připravenost maďarského zdravotnictví na epidemii, konstatuje odborník. Nabádá, že namístě je důkladné zvážení, zda má Orbán dostat takto bezmeznou důvěru.

Hrozí diktatura

Orbánovo dlouholeté premiérství se vyznačuje vytrvalým útokem na vše, co omezuje jeho moc, ať už jde o soudy, občanskou společnost či média, varuje politický ekonom. Připomíná, že předchozí maďarské příklony k autoritářství byly maskovány jako nezbytná reakce na vnější hrozby - zájmy zahraničních korporací během finanční krize, "kosmopolitní elity" během uprchlické krize či filantropa Geoge Sorose, kdykoliv si to situace žádá.  

Věrný své minulosti, Orbán neváhal spojit virus s migrací, poukazuje Roháč. "Bojujeme válku na dvou frontách. První fronta se jmenuje migrace a další patří koronaviru. Existuje logické spojení mezi nimi, jelikož obojí se šíří pohybem," cituje premiérova slova.     

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Je pravda, že prvním pacientem s covid-19 v Maďarsku by zřejmě íránský student, přiznává expert. Dodává, že vláda reagovala zákazem cest do Íránu a dalších zemí a vyhostila 15 íránských studentů.

Zhruba 2,5 tisíce íránských studentů v Maďarsku ale není výsledkem nekontrolované migrace organizované Bruselem, ale ve skutečnosti pramení ze záměrných Orbánových politických kroků, především postupného posilování vztahů Budapešti s Íránem a Sýrií, který se projevuje mimo jiné ve shovívaném přístupu maďarských úřadů k žádostem bohatých Syřanů o povolení k pobytu v zemi, podotýká Roháč.

Nový maďarský zákon na ochranu před koronavirem ukazuje, že Orbán si nenechá ujít závažnou krizi coby příležitost k zajištění si doživotního premiérského křesla, obává se odborník. Konstatuje, že nyní jen máloco naznačuje, že jeho sázka nevyjde, jelikož kombinace národovectví a strachu ze smrtelné a neviditelné hrozby vytváří politicky účinnou směs.

"Pokud nepřijde silný tlak z Bruselu a Washingtonu - které pochopitelně zaměstnávají naléhavější záležitosti - Maďarsko je odsouzeno, aby ze současné krize vyšlo jako celková diktatura," uzavírá Roháč.    

Související

Více souvisejících

Maďarsko Viktor Orbán demokracie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy