David namísto Dory. Německo se vrací k hláskování z časů před nástupem Hitlera

Německo upustí od používání hláskovací tabulky, kterou zavedli po nástupu diktátora Adolfa Hitlera k moci nacisté, protože ta předchozí pro ně obsahovala příliš mnoho židovských jmen. O této iniciativě Michaela Blumeho, pověřence pro potírání antisemitismu ve spolkové zemi Bádensko-Württembersko, informuje portál tagesschau.de.

Německo se od podzimu příštího roku na základě rozhodnutí tamního institutu pro normy (DIN) vrátí k systému hláskování, jaký se používal za meziválečné výmarské republiky. V roce 1934 ale nacisté z tabulky vyřadili například "D jako David" a nahradili ho "Dorou", hlásku N nesměl zastupovat Nathan, nově to musel být Nordpol (severní pól). Podobně nežádoucím se stal Zacharias pro písmeno Z, kterého nacisté vyměnili za slovo Zeppelin. Tabulka se sice dočkala úprav v roce 1950, většina změn zavedených v období vlády Adolfa Hitlera však zrušena nebyla.

Portál britského deníku The Guardian píše, že podle Michaela Blumeho na příkladu změny "Nathana na Nordpol, což se stále používá, je vidět, jak hluboce tento plán nacistů pronikl do našeho myšlení, když se nad tím nikdo ani nepozastavuje". Prezident Ústřední rady Židů v Německu Josef Schuster Blumeho iniciativu uvítal s tím, že "je nejvyšší čas, abychom se osvobodili od jazyka nacistů a jeho reliktů".

Za rok má vzniknout úplně nová hláskovací tabulka, kde budou jednotlivé hlásky zastupovat pravděpodobně názvy měst. Předpokládá se, že začne platit na podzim roku 2022.

Historikové podle The Guardian rozhodnutí změnit hláskovací tabulku, které může na první pohled vypadat jako marginální byrokratické opatření, považují za důležité připomenutí temných stránek dějin Německa. Vymazání židovských jmen mohlo sloužit jako předzvěst nacistických plánů vyvraždit miliony Židů.

Související

Více souvisejících

Německo Adolf Hitler Antisemitismus historie židé

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 32 minutami

před 58 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

Rusko a Ukrajina si vymění 48 vysídlených děti

Rusko a Ukrajina se dohodly na výměně 48 dětí vysídlených v důsledku ruské invaze. Ve středu to v katarské Dauhá oznámila ruská komisařka pro práva dětí Marija Lvovová-Belovová.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy