Děti se do škol vrátily i ve Francii, některé s rouškami

Ve Francii se dnes po několikaměsíční přestávce způsobené pandemií covidu-19 vrátilo do škol více než 12 milionů žáků a studentů, ti starší ale budou muset absolvovat vyučování s rouškami. Ačkoli vzdělávací instituce musejí kvůli koronaviru dodržovat i řadu dalších přísných hygienických pravidel, označil premiér Jean Castex dnešek za "skoro normální první školní den", napsala agentura AFP.

Ministr školství Jean-Michel Blanquer stanici BFMTV řekl, že se dnes otevřely bez výjimky všechny školy. "Školu potřebujeme. Škola není něco nadbytečného," uvedl ministr. Francouzský prezident Emmanuel Macron na twitteru napsal, že škola je pro děti příležitost, jak být zase spolu, zároveň ale připustil, že provoz za stávajících podmínek bude představovat velkou výzvu.

Rouška je ve školách povinná pro všechny vyučující a pro děti od 11 let. Kromě toho se mají pokud možno dodržovat pravidla o minimálních rozestupech, ale jasné zatím není například to, jak se bude postupovat v případě odhalení nákazy a při kolika infikovaných se budou zavírat třídy nebo dokonce celé školy, napsala agentura DPA.

"Schází nám jasná pravidla ohledně aktivit, které se odehrávají mimo třídu. Tak například knihovna, smíme dovolit žákovi půjčit si knihu, kterou někdo právě vrátil?" popsala úskalí provozu v době přetrvávající epidemie zástupkyně odborů středoškolských pedagogů Sophie Venetitayová.

"Jak s těmi mladými lidmi navážu kontakt, když budou mít půlku obličeje schovanou za rouškou? Toho se v tomhle školním roce bojím nejvíce," citovala agentura AFP učitelku angličtiny Julii Siataovou z Marseille.

Související

katedrála Notre-Dame

Paříž stanovila datum otevření Notre-Dame. Macron přednese nezvyklý projev

Katedrála Notre Dame v Paříži, ikona francouzské kultury a architektury, se po pěti letech oprav znovu otevře veřejnosti 7. prosince. Hlavním řečníkem při této slavnostní události bude podle médií francouzský prezident Emmanuel Macron, čímž se vrátí k závazku, který dal po ničivém požáru 15. dubna 2019. 

Více souvisejících

Francie děti studenti Jean Castex Školství

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 40 minutami

před 41 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy