Do slovenské politiky se dostali grázlové, míní disident. Bujaré oslavy 17. listopadu kritizuje Fico

Třicáté výročí pádu totality v Československu si dnes v Bratislavě připomněli špičky slovenské opozice a zástupci občanských iniciativ. Oslavy třiceti let svobody spojili s kritikou stavu země a upozorňovali, že za principy demokracie je třeba bojovat i dnes. Expremiér Robert Fico se k sametové revoluci vyjádřil kriticky.

Na shromáždění na Náměstí SNP v Bratislavě, nazvaném Veřejnost za spravedlnost, promluvil někdejší slovenský disident Ján Budaj. Vyjádřil pochybnost, že na Slovensku dnes existují nestranné soudy a prokuratura a že země je právní stát. Připomněl loňskou vraždu novináře Jána Kuciaka, která rozhořčila slovenskou veřejnost. Kdyby na Slovensku platily zákony, "nebyl by na náměstí SNP pomník dvou mladých snoubenců", řekl.

Do slovenské politiky se dostali grázlové, prohlásil Budaj a zdůraznil: "Odejděte, Slovensko nemůže čekat dalších 30 let."

Exprezident Andrej Kiska v projevu uvedl, že ideály sametové revoluce se dosud nenaplnily. "Svobodu a ideály nám ale nevzali. Musíme udělat všechno pro to, aby skutečně pravda a láska zvítězila nad lží a nenávistí," citovala Kisku slovenská média.

K výročí se dnes na facebooku kriticky vyslovil také bývalý slovenský premiér Robert Fico. Napsal, že sametová revoluce znamenala pro miliony občanů pokles životní úrovně.

"A pro statisíce z nich propad do pásma chudoby, z něhož se lidé postupně začali dostávat až po roce 2007," uvedl politik, který poprvé obsadil post ministerského předsedy v roce 2006. "Dnešní média jsou plná informací nekriticky oslavujících význam listopadu (1989)," poznamenal Fico.

Na bratislavském Náměstí svobody se dnes večer sešli stoupenci občanské iniciativy Za slušné Slovensko, která po loňské Kuciakově vraždě stála za největšími protivládními demonstracemi v zemi od sametové revoluce v roce 1989. Organizátoři ve výzvě k účasti upozornili, že za demokratické zásady je třeba bojovat i dnes. Akce bylo zároveň poděkováním starší generaci za události před 30 lety.

Ke shromážděným promluvily osobnosti známé na Slovensku z listopadu 1989, například Peter Zajac a Martin Bútora nebo představitelé tehdejších studentů. Poděkování za aktivizaci občanské společnosti zaznělo z úst nizozemského novináře Chrise Keulemanse. "Děkujeme vám, že jste nám v Amsterodamu, Berlíně, Londýně, Bruselu a Paříži ukázali, že generace lidí narozených po roce 1989 objevila alternativu vůči populismu, nenávistným projevům, korupci a násilnému patriarchátu," řekl žurnalista.

Související

Více souvisejících

17. listopad Slovensko Andrej Kiska Robert Fico 30 let od sametové revoluce

Aktuálně se děje

před 58 minutami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy