Dohoda EU-Británie ještě není ztracena. Finišují přípravy na klíčové jednání

Přípravou klíčové schůzky mezi předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou a britským premiérem Borisem Johnsonem dnes pokračují zástupci EU a Británie ve snaze na poslední chvíli odvrátit možnost, že se oběma stranám nepodaří dohodnout smlouvu upravující budoucnost vzájemných vztahů. Johnson i šéf unijních vyjednávačů Michel Barnier dnes dali najevo, že rozhovory nepovažují za ztracené.

Brusel i Londýn by chtěly mít o osudu možné dohody jasno v několika příštích dnech, zároveň však stále požadují v zásadních sporných bodech ústupky od druhé strany.

Británie opustila evropský blok v lednu a přechodné období, kdy se stále řídí stejnými pravidly jako v době svého členství, skončí poslední den letošního roku. Právě v přechodném období chtěly strany domluvit a sepsat, jak si představují své vztahy od počátku roku 2021. Pokud nenajdou shodu v nejbližších dnech, aby případnou úmluvu mohly do konce roku prostudovat, prodebatovat a schválit parlamenty, zkomplikují od ledna obchodování přes Lamanšský průliv cla a kvóty.

"Pořád doufáme, ale prostě může přijít chvíle, kdy uznáme, že je na čase to odpískat, tak to zkrátka je," řekl dnes britským médiím Johnson. Zopakoval své dlouhodobé tvrzení, že Británie bude i po skončení přechodného období hospodářsky prosperovat, ať už s dohodou zajišťující přístup na jednotný unijní trh, či bez ní.

Obě strany mají již větší část textu hotovou, uzavření smlouvy však stále brání spor o pravidla hospodářské soutěže, dohled nad řešením sporů a rybolovná práva v britských vodách.

Poté, co von der Leyenová a Johnson v pondělí večer dospěli k závěru, že průběh posledních intenzivních rozhovorů uzavření dohody stále neumožňuje, sešel se dnes ráno Barnier v Bruselu se svým britským protějškem Davidem Frostem, aby připravili podklady pro schůzku lídrů.

???? Briefed all Member States at the #GAC today. Full unity. We will never sacrifice our future for the present. Access to our market comes with conditions.Working closely with @DavidGHFrost and team to prepare upcoming meeting between @vonderleyen and @BorisJohnson. pic.twitter.com/3HTtnYZ9e0

— Michel Barnier (@MichelBarnier) December 8, 2020

"Nikdy nebudeme obětovat svou budoucnost kvůli přítomnosti. Přístup na náš trh má své podmínky," napsal na twitteru Barnier poté, co přiblížil podrobnosti přetrvávajících rozporů unijním ministrům pro evropské záležitosti. Dodal, že země sedmadvacítky jsou v neochotě ustupovat v zásadních tématech stále jednotné.

"Chceme dospět k dohodě, ale ne za každou cenu. Nyní potřebujeme politickou vůli v Londýně," vzkázal britské straně německý státní tajemník pro evropské záležitosti Michael Roth, který ministerské schůzce předsedal. Johnson však ústupky v otázkách rybolovu či státní podpory firem odmítá, neboť podle něj ohrožují britskou suverenitu nově nabytou právě odchodem z EU.

Zatím není zcela jasné, kdy se britský premiér se šéfkou unijní exekutivy v Bruselu sejde. Podle mluvčího komise by však setkání nemělo přinést definitivní rozhodnutí o osudu rozhovorů, ale spíše poskytnout vyjednávačům vodítka do finální fáze.

Související

Více souvisejících

Brexit EU (Evropská unie) Michel Barnier Boris Johnson Ursula von der Leyenová Velká Británie David Frost (vyjednavač)

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 52 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy