Duda komentoval spor s Českem. Polsko prý nemůže Turów zavřít

Polsko nemůže uzavřít hnědouhelný důl Turów, a kdyby to udělalo, přišlo by o sedm procent energetického trhu a muselo by kupovat elektřinu z Německa. Uvedl to dnes polský prezident Andrzej Duda v televizi TVN. Podle prezidenta nelze elektřinu z elektrárny zásobované uhlím z Turówa "žádným způsobem" nahradit. Hlava státu současně vyzvala k dialogu s Českem.

To zažalovalo Polsko u unijního soudu kvůli porušení unijních předpisů při prodloužení těžby v dolu. Tento soud v pondělí nařídil, aby Polsko platilo pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 milionu Kč) za to, že neuposlechlo předběžné opatření okamžitě ukončit těžbu v dolu, a to až do konečného rozhodnutí v této věci. Polská vláda přesto odmítla těžbu přerušit.

Na otázku, zda spor o Turów je součástí "širší hry", Duda odpověděl, že neví a ať si na tuto otázku každý odpoví sám.

"Říkám, jaká jsou fakta. Pokud máme být energeticky soběstační, tak jediná cesta je taková, že bude pokračovat těžba a zásobování elektrárny. Ta dodává elektřinu obrovské části Polska, právě té na jihozápadu," uvedl prezident.

Připustil, že "se zatím nedaří" dosáhnout dohody s Čechy. "Vím, že byly podniknuty různé pokusy. Vím, že premiér (Mateusz Morawiecki) vyvinul velké úsilí v jednáních o této otázce. Ale je vidět, že dosud se nepodařilo dosáhnout žádné dohody, což bohužel taky ukazuje jistou smutnou realitu ve vztazích s našim sousedem," řekl.

Na dotaz, zda zatím neúspěšné vyjednávání lze označit za diplomatickou slabost, odvětil, že všechno lze označovat za diplomatickou slabost, ale skutečnost je taková, že při poctivém sousedství by se mělo povést najít východisko - a to se v tomto případě nedaří. Duda dodal, že po celou dobu vybízí k dialogu a myslí si, že by se mělo jednat a hledat řešení. Celá situace je podle něj velice zvláštní.

Související

Více souvisejících

Andrzej Duda důl Turów Polsko

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy