EMA: Žádné úmrtí nesouvisí s vakcínou Pfizer/BioNTech

Při každé masivní očkovací kampani ve světě experti zprávy o úmrtích a závažných vedlejších účincích vakcín očekávají, jejich příčiny jsou poté předmětem rozsáhlejších zkoumání. Případy úmrtí se mohou vyskytnout zejména u seniorů, kteří jsou často v terminálním stadiu jiného onemocnění. Úmrtí po očkování ale nesouvisejí s vakcínou Pfizer/BioNTech.

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA), která sleduje vakcinaci v zemích Evropské unie a vedlejší účinky očkovacích látek, ve zprávě z 29. ledna uvedla, že dosavadní hlášené případy úmrtí po podání vakcíny firem Pfizer a BioNTech nesouvisejí s očkovací látkou.

Vakcínou americko-německého konsorcia se začalo ve většině zemí EU včetně Česka očkovat 27. prosince. Při hodnocení brali odborníci unijní agentury v potaz "přítomnost dalších zdravotních problémů a úmrtnost v dané věkové skupině v běžné populaci". "Případy nevyvolávají obavy z bezpečnosti (vakcíny)," uvedla EMA.

Norská agentura pro léčivé přípravky v polovině ledna uvedla, že po očkování více než 30.000 obyvatel vakcínou od firem Pfizer a BioNTech či od společnosti Moderna mělo 29 lidí vedlejší účinky a 13 jich zemřelo. K 26. lednu bylo v zemi hlášeno celkem 33 úmrtí po podání první dávky vakcíny. Ke všem úmrtím došlo u klientů v pečovatelských domech, všem z nich bylo přes 80 let.

"Neděsí nás to. Je celkem zřejmé, že tyto vakcíny představují velmi malé riziko, s výjimkou těch nejslabších pacientů," řekl norské veřejnoprávní televizi NRK Steinar Madsen z agentury. "Lékaři nyní musí pečlivě zvážit, kdo by měl být očkován. Ti, kdo jsou slabí a blíží se ke konci svého života, mohou být očkování po individuálním zhodnocení," dodal.

Německý Institut Paula Ehrlicha (PEI), který v zemi působí jako regulátor v oblasti očkovacích látek, vyšetřoval v polovině ledna, kdy bylo v Německu očkováno více než 800.000 obyvatel, deset případů úmrtí ve věku od 79 do 93 let po podání první dávky vakcíny. Šlo o pacienty, kteří trpěli karcinomy, srdečními chorobami a dalšími vážnými nemocemi, které byly také pravděpodobnou příčinou jejich úmrtí.

Belgická Federální agentura pro léčiva a zdravotnické výrobky (FAMHP) ve zprávě ze 4. února uvedla, že po očkování proti koronaviru v zemi zemřelo 14 lidí, pět z nich bylo starších 90 let. Další podrobnosti o zemřelých osobách nebyly zveřejněny, nicméně FAMHP ve zprávě zkoumající vedlejší účinky vakcíny uvedla, že dosud nebyla prokázána přímá souvislost hlášených případů úmrtí s očkovací látkou.

Španělská média 2. února přinesla informaci o úmrtí devíti seniorů z domova důchodců v obci Lagartera v provincii Toledo. K jejich úmrtí došlo do deseti dnů od naočkování první dávkou vakcíny. Všichni z nich trpěli i dalšími nemocemi.

Ve Spojených státech, které mají dlouhodobě nejvyšší celkové počty nakažených koronavirem i zemřelých v souvislosti s touto nemocí na světě, bylo do poloviny ledna po podání zhruba dvou milionů dávek vakcíny od společnosti Pfizer zaznamenáno 21 silných alergických reakcí. Žádná z nich ale nebyla smrtelná.

Zdravotnické úřady na Floridě od ledna vyšetřují možnou spojitost mezi podáním vakcíny proti covidu-19 a úmrtím šestapadesátiletého lékaře Gregoryho Michaela. U muže se po podání očkovací látky projevil výrazný úbytek krevních destiček a po zhruba dvou týdnech od hospitalizace lékař zemřel na krvácení do mozku. Případem se zabývá také výrobce preparátu, společnost Pfizer.

V Indii, druhé koronavirovou nákazou nejpostiženější zemi světa, bylo k 4. únoru, necelé tři týdny od zahájení očkování, zaznamenáno podle úřadů 16 úmrtí po podání první dávky očkovací látky. U žádného úmrtí nebyla prokázána přímá spojitost s vakcínou. V zemi jsou v rámci očkování podávány dvě vakcíny - indická vakcína Covaxin a vakcína vyvinutá farmaceutickou firmou AstraZeneca společně s Oxfordskou univerzitou.

Související

Více souvisejících

očkování Evropská agentura pro léčiva (EMA) Pfizer

Aktuálně se děje

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Robert Fico

Fica zasáhly čtyři kulky. Je stabilizovaný, stále ale bojuje o život

Stav premiéra Roberta Fica (Směr-SD) zůstává vážný. Rozsah zranění způsobený čtyřmi střelnými ranami je rozsáhlý. Lékařům se podařilo stabilizovat jeho zdravotní stav, nadále však není ještě mimo ohrožení života. Informoval o tom vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Směr-SD).

včera

včera

Jednání o míru na Ukrajině bez Ruska? Zbytečnost, žádný výsledek nebude, tvrdí Kreml

Plánovaný červnový summit, při kterém Švýcarsko doufá, že vydláždí cestu pro mírový proces, je podle Kremlu bez ruské účasti zbytečný. Uvedla to agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy