
Italský premiér Mario Draghi dnes vyzval Evropskou unii, aby si nezavírala dveře k dialogu s Čínou, která podle něj může pomoci ve zprostředkování jednání o konci války na Ukrajině. Draghi to řekl v italském parlamentu před summitem EU, který má ve čtvrtek a v pátek jednat zejména o ruské invazi na Ukrajinu. Summitu se zúčastní i americký prezident Joe Biden.
"Čína má důležitý geopolitický vliv a hraje významnou roli ve světové bezpečnosti. Je nezbytné, aby EU byla jednotná v zachování prostoru pro dialog s Pekingem, což konstruktivně přispěje k úsilí o mezinárodní řešení (konfliktu na Ukrajině)," řekl dnes Draghi italským poslancům. "Musíme zopakovat, že očekáváme, že Peking Moskvu nepodpoří a aktivně a důrazně se zasadí o mír," dodal italský premiér.
Draghi také řekl, že Itálie se s mezinárodním společenstvím snaží o zastavení války. Tato snaha ale podle něj naráží na nezájem ruského prezidenta Vladimira Putina o příměří, které by umožnilo jednání o řešení konfliktu. Italský premiér také řekl, že mnozí Rusové jsou proti Putinově válce a protestováním proti ní riskují svou bezpečnost. Italská vláda jim vyjadřuje solidaritu, dodal Draghi. V úterý po videoprojevu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského k italskému parlamentu Draghi ocenil hrdinství Ukrajinců, kteří brání svou vlast proti Putinově agresi a kteří tak brání i mír, bezpečnost a svobodu Evropy. "Proto Itálie chce Ukrajinu v Evropské unii," dodal v úterý Draghi.
Čína se v této válce nepostavila jednoznačně na žádnou stranu. Ruskou invazi, která začala 24. února, neodsoudila a tvrdí, že na Ukrajinu posílá humanitární pomoc. O víkendu čínský velvyslanec v USA Čchin Kang označil za dezinformace zprávy o tom, že se Čína chystá Rusku poskytnout zbraně a munici. Velvyslanec též uvedl, že vztahy Ruska a Číny se budovaly mnoho let a pouhé odsouzení ruské invaze na Ukrajinu by ničemu neprospělo. Dodal, že obchodní vztahy s Moskvou fungují dál.
Podle některých analytiků ale Číně současná válka může také spíše uškodit. Zaprvé proto, že čínský hospodářský rozvoj z pár posledních dekád se opírá o mezinárodní ekonomické struktury a svět rozdělený na regionální bloky a celková nestabilita by brzdila i další rozvoj Číny, napsal v pondělí deník El País. Podle něj pozitivní hospodářské výsledky potřebuje i čínská vládní komunistická strana a její lídr a prezident Si Ťin-pching, jemuž napřesrok končí druhý mandát.
Vztahy Číny a Ruska podle analýzy španělského deníku pravděpodobně nejsou tak silné, jak je interpretuje Západ. Existuje sice osobní souznění mezi Sin Ťin-pchingem a Putinem, ale obchodní vazby jsou slabé ve srovnání s čínskými obchodními vztahy s USA či EU. Čínský export do EU a USA byl před válkou podle El País téměř desetkrát větší než do Ruska a čínský dovoz z EU a USA byl v tomto srovnání asi trojnásobný. Ropa a plyn z Ruska se na dovozu těchto surovin do Číny sice podílely asi z 15 procent, což ale pro Peking neznamená nepřekonatelnou závislost, míní komentář deníku El País.
Související

Draghi po vítězství Trumpa bije na poplach: Reforma ekonomiky EU je urgentní

EU má už jen tři možnosti. Jednou z nich je rozpad, varuje bývalý guvernér ECB
Mario Draghi , EU (Evropská unie) , Čína
Aktuálně se děje
před 8 minutami

Mimořádná zpráva Historický otřes v Německu: Merze nezvolili kancléřem. Krizová jednání odstartovala, AfD žádá nové volby
před 56 minutami

Litva se chystá na válku s Ruskem. Zaminuje hranice, aby zpomalila invazi
před 1 hodinou

Dokáže se Evropa ubránit bez USA? Renomovaní experti sestavili plán, jak na to, politikům se líbit nebude
před 2 hodinami

Volba papeže je na spadnutí. Vatikán vypne veškerý mobilní signál
před 3 hodinami

Ukrajinské drony podruhé zaútočily na Moskvu, krátce před vojenskou přehlídkou
před 4 hodinami

Výhled počasí do konce května. Na předčasný start léta to nevypadá
včera

IKEM oznámil smutnou zprávu. Zemřel Jiří Čáp, stál u zásadních inovací v léčbě
včera

RECENZE: Kotrmelce pana herce. Další unavené rýmovačky vysílají v telce
včera

Teplejší počasí si dává delší pauzu. Česko se musí připravit na něco jiného
včera

Fico odráží rok po atentátu spekulace ohledně zdraví. S pomocí fotky
včera

Policie řeší pokus o vraždu v Klatovech. Šlo o osobní spory mezi cizinci
včera

OBRAZEM: Další sláva na Pražském hradě. Pavel přivítal belgického krále
včera

Před 80 lety vyšli Češi do ulic se zbraněmi. Začalo Pražské povstání, které nás definitivně zbavilo nacistické okupace
včera

Českem se šíří nová neznámá droga. Policie eviduje první mrtvé
včera

V Česku se rychle šíří žloutenka. Může citelně ovlivnit letní prázdniny, varují hygienici
včera

Kdy budeme znát nového papeže? Kardinálové už začali jednat, konkláve zasedne za pár dní
včera

OBRAZEM: Zelenskyj v Praze jednal s Fialou: Česko posílí výcvik ukrajinských pilotů i dodávky munice
včera

Trumpa opět otřásl celou Zemí. Zavedením 100% cel na filmy ze zahraničí světu vyrazil dech
včera

Rulík nechal v nominaci místo pro Nečase. Zranění nepustilo na MS Kempného
včera
Totální selhání, gigantický omyl. Macron s von der Leyenovou tvrdě sepsuli Trumpa
Evropská unie se ostře vymezila vůči americké politice v oblasti vysokého školství. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen a francouzský prezident Emmanuel Macron vystoupili v pondělí na půdě pařížské Sorbonny, kde společně představili ambiciózní iniciativu "Choose Europe for Science", která má do Evropy přilákat špičkové zahraniční vědce. Zároveň nešetřili kritikou na adresu Donalda Trumpa, jehož administrativu obvinili z „obrovského selhání“ ve vztahu k vědě a akademickému prostředí.
Zdroj: Libor Novák